Z zagranicy 9/2018

Rumunia – Austria Schweighofer wycofuje się z rumuńskich lasów Francja Strajkowało 6% załogi ONF Niemcy Polowanie na dziki przez cały rok Badenia-Wirtembergia, Niemcy Wstępny projekt reformy leśnictwa Stany Zjednoczone Kobieta szefem lasów federalnych  

Rumunia – Austria

Schweighofer wycofuje się z rumuńskich lasów

Międzynarodowy koncern drzewny Schweighofer, którego głównasiedziba znajduje się w Austrii, postanowił sprzedać swoją działającą w Rumuniispółkę zależną Cascade Empire. Należy do niej w tym kraju przeszło 14 tys. halasów. Nabywcą jest szwedzka firma GreenGold, której założycielem i prezesemjest pochodzący z Rumunii Sorin Chiorescu. Wartość transakcji nie zostałapodana, ale rumuńscy finansiści szacują ją na 90 mln euro.

Zlokalizowany w Comanesti rumuński zakład koncernu Schweighofer zajmujący się produkcją płyt drewnopochodnych
Fot. Holzindustrie Schweighofer

Koncern Schweighofer prowadzi działalność w Rumunii od 2003roku. W jego rumuńskich przedsiębiorstwach – trzech tartakach i dwóch zakładachprodukujących płyty drewnopochodne – jest zatrudnionych ok. 3,1 tys.pracowników. W ostatnich latach organizacje ekologiczne oskarżały koncern o to,że w swoich rumuńskich zakładach przerabiał drewno pozyskiwane nielegalnie. Wrezultacie na początku 2017 r. został zawieszony certyfikat FSC Schweighofera.

Źródło: www.forstpraxis.de, www.romania-insider.com

Francja
Strajkowało 6% załogi ONF
W strajku zorganizowanym 22 marca 2018 r. przez związki zawodowe pracowników francuskich służbpublicznych wzięło udział 538 pracowników, czyli 6% załogi Krajowego Urzędu ds.Lasów (ONF), który zarządza lasami państwowymi (1,7 mln ha we Francjimetropolitalnej) i zarazem opiekuje się lasami samorządowymi i wspólnotowymi(2,9 mln ha).

Strajk był wyrazem protestu przeciwko polityce rządufrancuskiego, wg związkowców ukierunkowanej na zmniejszenie siły nabywczejpracowników sektora publicznego, promowanie systemu kontraktowego iograniczanie dialogu społecznego.

ONF ma w swojej pieczy łącznie 10,7 mln ha lasów we Francjimetropolitalnej i departamentach zamorskich. W 320 jednostkach terenowychzatrudnia w sumie ok. 10 tys. osób, w tym blisko 6,1 tys. pracowników nastanowiskach nierobotniczych.

Źródło:www.onf.fr

Niemcy
Polowanie na dziki przez cały rok
Z uwagi na zagrożenie afrykańskim pomorem świń (ASF) rządfederalny Niemiec przyjął 21 lutego 2018 r. zmiany rozporządzeń ws. okresów polowańoraz ws. ASF. Zgodnie z tymi zmianami polowanie na zwierzynę czarną wszystkichgrup wiekowych ma być dopuszczalne przez cały rok. Oszczędzane mają być jednaksamice matki. Termin wejścia w życie nowych uregulowań może być różny wposzczególnych krajach związkowych.

Źródło:www.jagderleben.de

 

Badenia-Wirtembergia, Niemcy
Wstępny projekt reformy leśnictwa

Peter Hauk, minister odpowiedzialny za leśnictwo w krajowymrządzie Badenii-Wirtembergii, przedstawił w lutym 2018 r. wstępny projektreformy leśnictwa w tym landzie. Zgodnie z założeniami reformy GospodarstwoKrajowe ForstBW, mające pod swoim zarządem 324 tys. ha badeńsko-wirtemberskichlasów państwowych, zostałoby przekształcone w przedsiębiorstwo państwowe ipodzielone na 21 gospodarstw leśnych o powierzchni w granicach od 13 tys. do 20tys. ha i rocznym etacie cięć od 83 tys. do 150 tys. m3. W swej obecnej formieForstBW jest zasadniczo organizacją gospodarczą nieposiadającą osobowościprawnej. Podstawowe jednostki ForstBW mają jednak podwójny status, ponieważpełnią także funkcję wydziałów leśnych urzędów powiatowych.

Za sporządzanie planów urządzenia lasów niepaństwowychodpowiedzialne byłyby samorządy. Gospodarstwa leśne o powierzchni poniżej 30 habyłby zwolnione z obowiązku sporządzania planów, a w gospodarstwach opowierzchni w granicach od 30 do 100 ha miałyby obowiązywać plany o okresieważności wydłużonym do 20 lat. Lasy państwowe mogłyby oferować usługi pokosztach własnych ich świadczenia jedynie tym niepaństwowym gospodarstwomleśnym, których powierzchna nie przekracza 100 ha.

Reforma leśnictwa w Badenii-Wirtembergii jest pokłosiemwydanego przez niemiecki Federalny Urząd Antymonopolowy zakazu łączenia przezbadeńsko-wirtemberskie lasy państwowe funkcji administracyjnych zgospodarczymi, tj. ze świadczeniem usług z zakresu organizacji sprzedaży drewnai wykonawstwa zadań gospodarczych na rzecz prywatnych i samorządowychgospodarstw leśnych o powierzchni przekraczającej 100 ha.

Federalny Urząd Antymonopolowy uznał, że praktyka tanaruszała zarówno przepisy niemieckiej ustawy o ochronie konkurencji, jak ipostanowienia traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Dzięki dotacjom dlalasów państwowych oferowały one do tej pory swoje usługi lasom prywatnym isamorządowym częściowo bezpłatnie i częściowo po obniżonych cenach, co mogłodyskryminować prywatnych oferentów świadczeń z zakresu obsługi niepaństwowychgospodarstw leśnych. W następstwie reformy leśnej subsydiowanie lasówniepaństwowych za pośrednictwem lasów państwowych ma zostać zastąpionewsparciem finansowym, kierowanym z budżetu prosto do właścicieli lasów i ichzrzeszeń. 

Źródło:Holz-Zentralblatt 7/2018

Stany Zjednoczone
Kobieta szefem lasów federalnych

Vicki Christiansenzostała powołana w marcu 2018 r. do tymczasowego kierowania federalnąSłużbą Leśną Stanów Zjednoczonych (USFS). Jej poprzednik na stanowisku szefaUSFS, Tony Tooke, ustąpił po zaledwie sześciu miesiącach w związku z zarzutamio molestowanie seksualne. Vicki Christiansen rozpoczęła swoją karierę zawodowąjako strażaczka w zwalczającej pożary w wolnej przyrodzie służbie podległejDepartamentowi Zasobów Naturalnych Stanu Washington. Swoją 26-letnią pracę wtym departamencie zakończyła na stanowisku naczelnego leśnika stanu Washington.Następnie sprawowała funkcję naczelnego leśnika stanu Arizona. W lasachfederalnych pracuje od 2010 roku. Ostatnio była zastępczynią szefa działuleśnictwa stanowego i prywatnego. Vicki Christiansen jest drugą kobietą stojącąna czele USFS. Pierwszą była Abigail Kimbell, która szefowała amerykańskimlasom federalnym w latach 2007–09.

USFS jest agencją Departamentu Rolnictwa StanówZjednoczonych, mającą w swojej pieczy lasy federalne, udzielającą fachowejpomocy stanowym służbom leśnym i właścicielom lasów prywatnych oraz prowadzącąbadania leśne. Amerykańskie lasy federalne, zajmujące powierzchnię ok. 77 mlnha, są obszarami chronionymi kategorii VI wg klasyfikacji Międzynarodowej UniiOchrony Przyrody (IUCN). Od 1908 r. USFS jest zobowiązana do przekazywaniacorocznie 25% przychodów ze sprzedaży drewna tym jednostkom samorząduterytorialnego, na których obszarze położone są kompleksy lasów federalnych.

Źródło:www.fs.fed.us

Opr.A.S.