
Niemcy Unowocześnienie tablic zasobności drzewostanu Austria Większy outsourcing pozyskania drewna w ÖBf Szwecja Rekompensaty dla właścicieli lasów Szwecja Rekompensaty dla właścicieli lasów
Niemcy
Unowocześnienie tablic zasobności drzewostanu
Leśny Zakład Badawczy Niemiec Północnozachodnich (NW-FVA) iUniwersytet Getyński rozpoczęły we wrześniu 2017 r. realizację projektuaktualizacji i unowocześnienia niemieckich tablic zasobności drzewostanów.Dostosowanie tablic do zmienionych warunków wzrostowych i współczesnychkoncepcji hodowli lasu odbywa się m.in. za pomocą symulatorów wzrostupojedynczych drzew. Projekt subsydiowany jest przez Federalne MinisterstwoWyżywienia i Rolnictwa za pośrednictwem resortowej Agencji SurowcówOdnawialnych (FNR).
– Używane dziś w leśnictwie, a przede wszystkim w urządzaniulasu, tablice zasobności drzewostanu przestały być funkcjonalne. Nieodpowiadają już aktualnemu stanowi lasu, przyrostowi drzew i poziomowi rozwojugospodarki leśnej – mówi prof. Hermann Spellmann z NW-FVA, kierownik projektu.Nowe tablice mają dodatkowo uwzględniać specyficzną dynamikę przyrostowądrzewostanów mieszanych. Dane do tablic są generowane w oparciu o tzw.koncepcję teleskopową, zgodnie z którą rozwój wielu drzewostanów modelowychokreślany jest wpierw za pomocą symulatora wzrostu pojedynczych drzew.Pozyskane informacje o pojedynczych drzewach są następnie agregowane do postacireprezentacji drzewostanowej i ostatecznie transformowane do tradycyjnychtabel.
Nowe niemieckie tablice zasobności drzewostanu mają byćgotowe na jesień 2020 roku. Będzie je można bezpłatnie pobrać z internetu.Aktualizacja parametryzacji nowychtablic ma się odbywać regularnie co 20 lat.
Źródło:www.forstpraxis.de
Austria
Większy outsourcing pozyskania drewna w ÖBf
Austriackie Lasy Związkowe (ÖBf), zarządzające lasamipaństwowymi Republiki Austrii, zatrudniają ok. 1045 osób, w tym 450 pracownikówna stanowiskach robotniczych. Własnymi siłami pozyskiwały dotychczas ok. 25%drewna. Teraz jednak, po dwuletnim okresie analizy potrzeby utrzymywania wswojej strukturze jednostki zajmującej się pozyskaniem drewna, ÖBf zdecydowałysię na zmniejszenie jej potencjału do minimum. Udział drewna pozyskiwanego siłamiwłasnymi w całości pozyskania ma spaść do niecałych 17%. W związku z tymplanowana jest sprzedaż wielu maszyn leśnych, głównie harwesterów.
ÖBf zapewniają, że nadmiarowi pracownicy nie zostanązwolnieni. Wszyscy mają otrzymać propozycję pracy w regionalnych gospodarstwachleśnych (12 jednostek), na które dzielą się ÖBf.
Działające w formie niegiełdowej spółki akcyjnej ÖBf mają wswojej pieczy 510 tys. ha lasów gospodarczych i chronionych. W lasachgospodarczych o powierzchni 339 tys. ha pozyskują ok. 1,5 mln m3 drewna. Pozapodatkami odprowadzają do budżetu dywidendę i opłatę za prawo do pobieraniapożytków z gruntów państwowych (w sumie ok. 30 mln euro).
Źródło: Holz-Zentralblatt 4/2018
Szwecja
Rekompensaty dla właścicieli lasów w 2017 roku
Całkowity wolumen szwedzkich rekompensat państwowych,zatwierdzonych przez Agencję Leśną i wypłaconych właścicielom gruntów zapodyktowane względami przyrodniczymi ograniczenie użytkowania lasówprodukcyjnych, osiągnął w 2017 r. poziom 210,4 mln SEK (ok. 89,7 mln zł). Nakwotę tę złożyły się rekompensaty z dwóch tytułów: ochrony siedlisk ikontraktowej ochrony przyrody, wynoszące odpowiednio 182,2 mln i 28,2 mln SEK.
![]() |
Fot. UZ |
W 2017 r. Agencja Leśna ustanowiła w prywatnych lasachprodukcyjnych 240 nowych obiektów ochrony siedlisk, zajmujących łączniepowierzchnię przeszło 1,2 tys. ha, i 130 nowych obiektów kontraktowej ochronyprzyrody, mających w sumie powierzchnię 829 ha. Łącznie ochroną siedlisk ikontraktową ochroną przyrody objętych było w 2017 r. odpowiednio 27,6 tys. i32,9 tys. ha szwedzkich lasów produkcyjnych. Przedmiotem ochrony są główniepłaty lasów zbliżonych do naturalnych. Wśród obiektów kontraktowej ochronyprzyrody znajdują się też lasy produkcyjne (w sumie ok. 64 ha), które zostaływydzielone ze względu na ich duże walory społeczne.
Podstawowym zadaniem szwedzkiej Agencji Leśnej, podlegającejMinisterstwu Przedsiębiorczości i Innowacji, jest monitorowanie wykonywaniaustawy o lasach, nakładającej na ich właścicieli obowiązek prowadzeniazrównoważonej gospodarki leśnej. Agencja administruje funduszami subsydiów dlaprywatnych właścicieli lasów, zajmuje się doradztwem fachowym i pełni funkcjęurzędu statystycznego, odpowiedzialnego za trzy działy statystyki leśnictwa(produkcja, zatrudnienie oraz aspekty ekologiczne i społeczne). DziałalnośćAgencji Leśnej, w której pracuje ok. 800 osób, jest w znacznej częścifinansowana z budżetu państwa i funduszy publicznych. Jednak w jej strukturzewyodrębniona jest również samofinansująca się jednostka Produkty i Usługi,która m.in. prowadzi szkolenia.
Źródło:www.skogsstyrelsen.se
Łotwa
Nagroda dla LVM za otwartą bazę danych
Łotewskie Lasy Państwowe (LVM), zarządzające blisko połowąwszystkich lasów Łotwy, zdobyły nagrodę Łotewskiego Stowarzyszenia na rzeczOtwartych Technologii (LATA) w kategorii najbardziej otwartej instytucji. LVMoferują produkty i usługi z zakresu technologii systemów informacjigeoprzestrzennej oraz promują ogólnodostępne bazy danych.
– Otrzymanie tej nagrody jest według mnie wielkim zaszczytemdla firmy państwowej. Pracujemy nad rozwiązaniami z zakresu otwartych bazdanych i otwartych technologii zaledwie od trzech lat. Nagroda jest oczywiściewielką motywacją do kontynuacji tej pracy. Ponieważ obecnie kwestia technologiisystemów informacji geoprzestrzennej ma dla firmy istotne znaczenie,uruchomiliśmy proces otwierania bazy danych z informacjami geoprzestrzennymi –mówi Māris Kuzmins, dyrektor ds. systemowych rozwiązań biznesowych w LVM.
LVM działają w formie niegiełdowej spółki akcyjnej.Gospodarują w lasach o powierzchni 1,39 mln ha lasów. Zatrudniają ok. tysiącaosób. Rocznie pozyskują ok. 5,6 mln m3 drewna przy przyroście równym 12 mln m3.
Znaczą część zysku odprowadzają do budżetu państwa (wostatnich latach była to corocznie kwota w granicach od 30 mln do 70 mln euro).
Źródło:www.lvm.lv
Opr.A.S