
Myślistwo łucznicze (ang. bowhunting) to cicha i bezpieczna metoda polowania, którą z powodzeniem można stosować na terenach położonych w bezpośredniej bliskości obszarów zurbanizowanych. Udane miejskie projekty bowhuntingu w Europie zachodniej, potwierdzają potencjał programów zarządzania dzikimi populacjami na obrzeżach miast za pomocą nowoczesnego łuku myśliwskiego.
Wybierając łuk istrzałę myśliwy podejmuje świadomą decyzję o rezygnacji z „dalekiego zasięgu” jakioferuje nowoczesna technologia w dziedzinie sprzętu myśliwskiego. Wkonsekwencji łucznik musi rozwinąć umiejętności niezbędne do polowania na dystansachzdecydowanie mniejszych niż normalna odległość strzału z broni palnej. Cowięcej, myśliwy musi przyswoić sobie istale rozwijać biegłość w posługiwaniu się sprzętem służącym polowaniu złukiem. Dla współczesnego łucznika istotne jest autentyczne poszanowanie naturyoraz zaangażowanie w promowanie etycznego wizerunku łowiectwa wspołeczeństwie. Łucznicy mają częstoemocjonalny stosunek do swoich łuków, pozostają oddani wybranym modelom ipoświęcają długie godziny na trening, aby po mistrzowsku opanować sztukęstrzelania z łuku oraz umiejętność maskowania i zbliżania się niepostrzeżeniedo zwierzyny.
Łowy z łukiem toprawdziwe wyzwanie, które coraz częściej przyciąga myśliwych posiadających sporedoświadczenie w polowaniu z bronią palną ale również młodych ludzi,poszukujących w łowiectwie misji i spełniania życiowych pasji. W dzisiejszychczasach aspekt zrównoważonego polowania, a także uwzględnianie jego wpływu naśrodowisko jest ważną kwestią w procesie kształtowania wizerunku łowiectwa.
Zrzeszająca organizacje łucznicze z 32 krajów – EuropejskaFederacja Myślistwa Łuczniczego (European Bowhunting Federation – EBF) obrałasobie za misję – informowanie społeczeństw oraz przekazywanie rządowym ipozarządowym organizacjom odpowiedzialnym za łowiectwo, kompleksowychinformacji na temat łuku jako efektywnego i humanitarnego narzędziamyśliwskiego w nowoczesnej, zrównoważonej gospodarce łowieckiej. EBF nie stawiałuku ponad inne narzędzia służące polowaniu, przypisując mu raczej rolę uzupełniającą,znajdującą w szczególności zastosowanie tam, gdzie z różnych względów użyciebroni palnej jest ograniczone. EBF aktywnie wspiera edukację myśliwych promującmiędzynarodowe kursy myślistwa łuczniczego celem pozyskania umiejętności izrozumienia aspektów polowania z łukiem. EBF wspiera swoim doświadczeniemkrajowe związki myślistwa łuczniczego, zabiegające o legalizację łuku w swoich rodzimychprzepisach łowieckich.
W tym roku, gospodarzemdorocznego zjazdu EBF jest Polska. Na kongres EBF w Warszawie(6–8 kwietnia podczas MiędzynarodowychTargów Łowiectwa, Strzelectwa i Rekreacji Hubertus Expo) zostaną zaproszenim.in. przedstawiciele resortów orazorganizacji odpowiedzialnych za łowiectwo w naszym kraju. Uczestnicy kongresubędą mieli okazję wysłuchać m.in. wykładu myśliwych z Hiszpanii nt. roli łuku wzwalczaniu ASF poprzez ograniczanie migracji zwierzyny na tereny miejskie oraz poznaćaktualne informacje na temat polowania z łukiem w Europie i na świecie.Przekazane zostaną uczestnikom badaniach nad efektywnością łuku na przykładzieduńskich badań statystycznych na populacji sarny.
Termin kongresu będzie pokrywał się z datą targów łowieckich wWarszawie, zatem nasi zagraniczni goście znajdą również czas na ich zwiedzanie.Mamy nadzieję, iż wiedza oraz doświadczenia krajów europejskich w którychpoluje się z łukiem, przekazana przedstawicielom zaproszonych organizacjikrajowych, pozwoli na pozyskanie szerszej perspektywy łowiectwa łuczniczego i wefekcie przybliży nas do powrotu łuku do polskiego łowiectwa.