DGLP – Spotkanie z przedsiębiorcami

Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych, spotkał się 20 lutego z przedstawicielami Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych (reprezentowane przez prezesa Tadeusza Ignaciuka oraz Radosława Raczkowskiego, Waldemara Spychalskiego i Wojciecha Szczotkę) i Polskiej Leśnej Izby Gospodarczej (reprezentowana przez prezydenta Izby Alicję Stryszyk oraz Wojciecha Wójtowicza i Rafała Jajora).

Po obustronnych zapewnieniach o dobrej woli i chęciwspółpracy dyrektor Konieczny przypomniał, że od marca w strukturze DGLPzostanie wyodrębniony Zespół ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Pracy w Leśnictwie,który przejmie zadania przypisane obecnie dla stanowiska ds. BHP i stanowiskads. przedsiębiorczości leśnej. PLIG z kolei przypomniała postulaty skierowanejeszcze rok temu do poprzedniego kierownictwa Lasów: zrezygnowanie z 5%nadmiaru drewna stosowego, odejście od zabijania stosów, ograniczenie liczbysortymentów na jednej pozycji, wyrób sortymentów w wielokrotnościach,wprowadzenie harmonogramów pracy, tworzenie i obligatoryjne stosowanie szlakówtechnologicznych i zrywkowych. Zwrócono też uwagę na przypadki ograniczeń dlapracy w systemie maszynowym i toczące się w resorcie środowiska prace nadzmianą

zasad szkolenia i uzyskiwania uprawnień dla pracownikówleśnych. Dyskutowano nad pracami nad pomiarem fotooptycznym drewna, zmianąwspółczynników przeliczeniowych mp na m3 dla drewna stosowego, a także zakupumaszyn leśnych przez LP, które wbrew zapewnieniom wcale nie pracują na tzw.klęskowiskach. Podkreślono, że przedsiębiorcom leśnym doskwiera obecnie problemz utrzymaniem pracowników w lesie, a braku rąk do pracy nie rozwiążą maszyny.Zdaniem SPL Lasy płacą za mało za hodowlę lasu. Przedsiębiorcy prosili też osygnał do nadleśnictw, by te płaciły za usługi wcześniej niż w ostatnim dniuprzewidzianym w umowie. Zdaniem SPL LP powinny sprzedawać drewno jakohurtownik, a nie jako detalista przygotowujący gotowy produkt.

Bogusław Piątek, zastępca dyrektora LP ds. gospodarkileśnej, odniósł się do tej kwestii maszyn, zapewniając, że intencją LP nie jestich kupowanie, a stawki za prace gospodarcze powinny pójść w górę, z kolei zapozyskanie maszynowe – nawet w dół. Jego zdaniem to rynek wymusi odnośniestawek odpowiednie zachowania. Ze strony LP padło także zapewnienie, że trwająprace nad katalogami pracochłonności, instrukcją użytkowania lasu i nowąsortymentacją.

Dyrektor Konieczny podsumował, że należy się zastanowić nadprzyszłością leśnictwa w Polsce, gdyż obecne spojrzenie na tematykę jest zbytwąskie w stosunku do całości sprawy. Na koniec ustalono wstępnie na kwiecieńtermin kolejnej Komisji Wspólnej.

SLV.