Z zagranicy 17/2017

Zambia Kompleksowa inwentaryzacja zasobów przyrody Niemcy Inwentaryzacja zasobów węgla w lasach Czechy LČR zwiększają zysk Niemcy Wzrost importu drewna iglastego z Polski Litwa Wyniki elektronicznej sprzedaży drewna Czechy LČR wśród 10 największych podatników CIT

Zambia
Kompleksowa inwentaryzacja zasobów przyrody

W Zambii trwa największa w historii tego kraju inwentaryzacja zasobów przyrody. Dane są zbierane na przeszło 4 tys. powierzchni próbnych.
Fot. www.fao.org/Michel Bassil

Jednym z najbardziej lesistych państw na Ziemi jest leżąca w południowej AfryceZambia: 2/3 jej powierzchni zajmują lasy. Jednocześnie kraj ten cechuje sięniestety jednym z największych na świecie stopni deforestacji. Warunkiemodwrócenia tego procesu i zapewnienia zrównoważonego użytkowania lasów jest ichkompleksowy monitoring. Dlatego zambijski resort leśnictwa i OrganizacjaNarodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia (FAO) przeprowadzają przy finansowymwsparciu rządu Finlandii największą w historii Zambii inwentaryzację zasobówprzyrody.
Zambijska energetyka bazuje na energii hydroelektrycznej. Lasy odgrywają dużąrolę w zabezpieczaniu przepływu wód, działając niczym gąbka i uwalniając wodę wokresach suszy. Zambia miałaby z pewnością trudności z utrzymaniem wzrostugospodarczego, gdyby nie jej lasy – mówi Wesley Roberts, doradca techniczny zramienia FAO. Ponadto lasy wytwarzają ok. 6% zambijskiego produktu krajowegobrutto przez zapewnienie miejsc pracy oraz dostarczanie drzewnych iniedrzewnych produktów leśnych. Dlatego deforestacja w Zambii podminowuje nietylko światowe wysiłki na rzecz ochrony klimatu, lecz również gospodarkę tegokraju.
Terenowe drużyny inwentaryzacyjne pracują w Zambii od 2013 roku. Dane sąpozyskiwane na przeszło 4 tys. powierzchni próbnych, rozsianych po całym kraju.Drugą metodą gromadzenia informacji jest analiza obrazów satelitarnych.
Jeśli Zambia będzie skutecznie walczyła z deforestacją, uzyska dostęp doodpowiednich funduszy kompensacyjnych. Środki z nich są przeznaczane nawspieranie krajów, które zwiększają poziom sekwestracji węgla.
Źródło: www.fao.org

Niemcy
Inwentaryzacja zasobów węgla w lasach

W maju 2017 r. rozpoczęła się we wszystkich 16 niemieckich krajach związkowychinwentaryzacja zasobów węgla w żywej i martwej biomasie leśnej. Prace terenowemają potrwać do końca 2017 roku. Inwentaryzację, obejmującą wszystkie rodzajewłasności leśnej, zarządziło Federalne Ministerstwo Rolnictwa. Koordynatoremprac jest państwowy Federalny Instytut Badawczy im. Johanna Heinricha vonThünen (TI). Podstawowych informacji o zasobach węgla w niemieckich lasachdostarczyły ostatnie tamtejsze wielkoobszarówki – trzecia inwentaryzacja stanulasów i druga inwentaryzacja stanu gleb leśnych. Jednak ponieważ niemieckiewielkoobszarówki powtarzane są po stosunkowo długim czasie, wprowadzona zostałaspecjalna międzyokresowa inwentaryzacja zasobów węgla.
Źródło: www.forstpraxis.de

Czechy
LČR zwiększają zysk

Lasy Republiki Czeskiej (LČR), mające w swojej pieczy 1,28 mln ha czeskichlasów państwowych, wygospodarowały w pierwszym kwartale 2017 r. zysk wwysokości 1,72 mld CZK (ok. 274 mln zł) przy przychodach rzędu 2,72 mld CZK(ok. 433 mln zł). W analogicznym okresie roku 2016 zysk LČR wynosił 1,59 mldCZK (ok. 253 mln zł). W pierwszych trzech miesiącach 2017 r. LČR pozyskały 1,86mln m3 drewna. Przed rokiem było to 1,76 mln m3. LČR borykają się jednak zespadkiem cen drewna, będącym głównie następstwem trafiania na rynek dużychilości drewna poklęskowego.
Źródło: www.lesycr.cz

Niemcy
Wzrost importu drewna iglastego z Polski

Zgodnie z informacjami niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego wpierwszym kwartale 2017 r. ilość iglastego drewna do przerobu przemysłowego,sprowadzanego do Niemiec z Polski, wzrosła o 8% w stosunku do analogicznegookresu roku 2016. Wolumen niemieckiego importu tego surowca drzewnego z Polskiosiągnął w pierwszych trzech miesiącach br. poziom 303 tys. m3. Średnia wartośćdrewna importowanego przez Niemców z różnych państw wynosiła na granicy 48euro/m3.
Źródło: www.forstpraxis.de

Litwa
Wyniki elektronicznej sprzedaży drewna

30 maja br. zakończyły się przeprowadzane na platformie internetowejwww.ameps.lt aukcje drewna okrągłego i energetycznego, oferowanego przez LitewskieLasy Państwowe do sprzedaży w ramach umów obejmujących drugie półrocze 2017 r.i umów wieloletnich. Nabywców znalazło 98% oferty, której łączny wolumenwynosił 817 tys. m3. Przeciętna cena drewna okrągłego, uzyskana przez LitewskieLP, osiągnęła poziom 41,1 euro/m3 (ok. 172 zł). To oznacza wzrost o 5,4% wstosunku do poziomu cen z pierwszego kwartału. W największym stopniu wzrosłyceny dębowego drewna tartacznego (18,4%), jesionowego drewna tartacznego (16%),olchowego drewna tartacznego (16,5%) i jesionowej papierówki (16,6%).Nieznacznie obniżyła się natomiast cena świerkowego drewna tartacznego (-1,5%).

Litewskie Lasy Państwowe, podobnie jak nasze PGL LP, oferują drewno na platformie internetowej

Litewskie LP sprzedają przez Internet ok. 92% drewna okrągłego. Przy tym nasprzedaż w ramach umów długoterminowych przypada maksymalnie 60% wolumenuoferty. Właściciele lasów prywatnych nie mogą korzystać z platformywww.ameps.lt.
Źródło: www.gmu.lt

Czechy
LČR wśród 10 największych podatników CIT

Czeskie Ministerstwo Finansów ogłosiło w kwietniu 2017 r. listę 20 największychpłatników podatku CIT za rok 2016 w Republice Czeskiej. Na ósmym miejscu w tymrankingu uplasowały się Lasy Republiki Czeskiej (LČR), które zarządzajączeskimi lasami państwowymi. LČR odprowadziły do kasy państwowej z tytułupodatku CIT za 2016 r. blisko 1,2 mld CZK (ok. 196 mln zł). Największym czeskimpłatnikiem podatku CIT była spółka akcyjna Škoda Auto (6,1 mld CZK). Lista 20największych podatników CIT w Republice Czeskiej sporządzana jest od 2003 roku.Całkowity wolumen wpływów z podatku CIT do czeskiego budżetu wyniósł w 2016roku. 156 mld CZK – o 18 mld CZK więcej niż w 2015 roku. Przy tym ok. 22%całkowitego wolumenu przypadło na 20 największych płatników podatku CIT.
W samych tylko ostatnich trzech latach odprowadziliśmy do budżetu państwa 3,3mld CZK podatku CIT. LČR powtórnie dowiodły, że należą do czołówki firm, któredzięki efektywnemu gospodarowaniu i odpowiedzialnemu podejściu do zobowiązańpodatkowych wnoszą poważny wkład do kasy państwowej – mówi Karel Buchta,dyrektor ds. ekonomicznych w LČR.
Działające w formie przedsiębiorstwa państwowego LČR gospodarują w lasach opowierzchni 1,2 mln ha i sprawują pieczę nad blisko 1/3 czeskich wód płynących.Zatrudniają ok. 3,5 tys. pracowników. W roku 2016 LČR pozyskały 8,1 mln m3drewna. Oprócz podatków do budżetu państwa odprowadziły dywidendę w wysokości5,6 mld CZK (ok. 912 mln zł). C
Źródła: www.lesycr.cz, www.financnisprava.cz

 

Opr. A.S.