Z zagranicy 13-14/2017

Nowa Zelandia Subsydiowanie zalesień Finlandia Satelitarna ewaluacja leśnej sekwestracji węgla Czechy LČR naprawiły szlak na granicy z Polską Czechy LČR naprawiły szlak na granicy z Polską Irlandia Coillte wspiera Internet Drzew Litwa Wdrażanie fotooptycznego pomiaru drewna Niemcy Pozyskanie drewna w 2016 roku

Nowa Zelandia
Subsydiowanie zalesień

W ramach nowozelandzkiego Programu Subsydiów na Zalesienia (AGS),administrowanego przez Ministerstwo Branż Bazujących na Użytkowaniu ZasobówPrzyrody (MPI), farmerzy w Nowej Zelandii mogą otrzymywać stosowne dotacje wwysokości 1,3 tys. dolarów nowozelandzkich na hektar. Dotacje te przysługująosobom prywatnym lub firmom, które posiadają ziemię lub mają prawo jejużytkowania. Wielkość dotowanego zalesienia może mieścić się w granicach od 5do
300 ha. Dzięki programowi AGS Nowa Zelandia chce zalesić 15 tys. ha gruntów do2020 roku. Dotychczas podpisane zostały kontrakty na posadzenie 7,7 tys. hanowych lasów. Dopuszczalne jest sadzenie zarówno rodzimych, jak i egzotycznychgatunków drzew leśnych. Wybrane gatunki muszą jednak cechować się zdolnościąosiągania wysokości co najmniej 5 m w warunkach panujących w miejscuposadzenia.
Źródło: www.mpi.govt.nz
W latach 2018-13 w ramach programu AGS udało się zalesić ok. 12 tys. ha, plany na nową perspektywę to kolejne 14 tys. ha 

fot. www.mpi.govt.nz


Finlandia
Satelitarna ewaluacja leśnej sekwestracji węgla

Oszacowana pierwotna produktywność netto lasów borealnych

Fot. www.vttresearch.com

W ramach kierowanych przez fińskie Centrum Badań Technicznych (VTT) pracbadawczych nad zastosowaniem technologii kosmicznych do monitorowania przepływuwęgla i wody w północnych ekosystemach leśnych (unijny projekt North State)została stworzona nowa metoda modelowania bilansu węgla w lasach na podstawieobrazów satelitarnych. Metoda ta pozwala na sporządzanie map sekwestracyjnych orozdzielczości do 10 m. Satelitarna ewaluacja sekwestracji węgla w lasach mazostać wdrożona do praktycznego stosowania w ciągu najbliższych dwóch lat.
Najprostsze mapy pokazują jedynie ilość węgla sekwestrowanego w wyniku fotosyntezy,nie uwzględniając jego uwalniania wskutek rozkładu materii organicznej.Natomiast bardziej rozbudowane rozwiązania obejmują również węgiel uwalnianyprzez żyjące rośliny i emitowany przez glebę. Uniwersytet Helsiński opracowałdodatkowo metodę prognozowania przyrostu zasobów drzewnych na podstawie bilansuwęgla. Określony tą metodą zapas fińskich drzewostanów jest niemalże identycznyz wynikami tradycyjnej inwentaryzacji lasów w Finlandii.
Źródło: www.vttresearch.com

Czechy
LČR naprawiły szlak na granicy z Polską

Lasy Republiki Czeskiej (LČR), zarządzające czeskimi lasami państwowymi,zakończyły w maju 2017 r. remont szlaku turystycznego o długości 1,3 km,biegnącego granicą czesko-polską w Górach Izerskich. Inwestycja kosztowała 1,7mln CZK (ok. 276 tys. zł). W okolicy tej przewija się 50 tys. turystów rocznie.Szlak zaczyna się w pobliżu osady Jizerka pod Bukovcem i przez most na Izerzeprowadzi do Orla.
LČR są przedsiębiorstwem państwowym. Gospodarują w lasach o powierzchni 1,28mln ha
i sprawują pieczę nad blisko 1/3 czeskich wód płynących. Zatrudniają ok. 3,3tys. pracowników. W roku 2016 LČR pozyskały 8,1 mln m3 drewna. Oprócz podatkówdo budżetu państwa odprowadziły dywidendę w wysokości 5,6 mld CZK (ok. 912 mlnzł).
Źródło: www.lesycr.cz

Remont granicznej ścieżki turystycznej kosztował LČR blisko 300 tys. zł

Finlandia
Zużycie drewna okrągłego w 2016 roku

W 2016 r. fińska branża drzewno-papiernicza zużyła w sumie 67,4 mln m3 drewnaokrągłego. To o 4% więcej niż w roku 2015 i o 7% więcej od średniej w okresieostatnich pięciu lat. – Poziom zużycia krajowego drewna okrągłego zwiększył sięz roku na rok o 5% i sięgnął aż 58,9 mln m3. Jest to drugi co do wysokościpoziom od 2007 roku – informuje Esa Ylitalo, statystyk z fińskiego InstytutuZasobów Naturalnych (Luke). Z kolei zużycie importowanego drewna okrągłego niezmieniło się w stosunku do roku 2015 i wyniosło 8,5 mln m3.
Fińska branża chemicznego przerobu drewna zużyła w 2016 r. 31,7 mln m3 drewnaokrągłego (+5% w stosunku do roku 2015), w tym 24,5 mln m3 drewna krajowego.Branża tartaczna przetarła 25,4 mln m3 drewna okrągłego (wzrost o 6%). Wcałości zużycia drewna okrągłego największy udział miały takie sortymenty jakpapierówka sosnowa (16,3 mln m3) i świerkowe drewno tartaczne (14,1 mln m3).
Źródło: www.luke.fi

Irlandia
Coillte wspiera Internet Drzew

Irlandzki koncern państwowy Coillte, którego jednym z trzech segmentów są lasypaństwowe, podpisał z firmą Treemetrics, oferentem globalnych leśnych usługinformatycznych, kontrakt o wartości miliona euro na wdrażanie i doskonaleniesystemu Internet of Trees (Internet Drzew) – pionierskiej platformyudostępniającej usługi z zakresu komunikacji satelitarnej działającej w czasierzeczywistym i analizy danych na potrzeby sterowania pozyskaniem drewna wgospodarce leśnej. Fergal Leamy (na zdj. z lewej), dyrektor generalny Coillte,i Enda Keane (na zdj. z prawej), szef i założyciel firmy Treemetrics, podpisaliumowę w obecności Endy Kenny’ego, premiera Irlandii
(na zdj. w środku).

Platforma technologiczna firmy Treemetrics, pierwsze na świecie tego rodzajurozwiązanie dla gospodarki leśnej, służy optymalizacji działalności operacyjnejw tej branży, efektywniejszemu wykorzystaniu surowca i poprawie ekologicznychparametrów zrównoważonego rozwoju. Innowacyjna technologia komunikacyjna, którąfirma Treemetrics stworzyła we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA),zapewnia globalną łączność w czasie rzeczywistym między różnymiinteresariuszami gospodarki leśnej za pośrednictwem satelitów GPS i systemówmobilnych, a przy tym udostępnia wyniki najnowszych analiz danych.
Platforma komunikacji satelitarnej utrzymuje bezpośrednią ciągłą łączność zmaszynami pozyskującymi drewno. Gromadzone dzięki temu dane produkcyjne inawigacyjne przesyłane są na bieżąco do zarządców lasów, odbiorców drewna iprzewoźników. Technologia Treemetrics jest również instrumentem doskonaleniainwentaryzacji zasobów drzewnych i sporządzania map jakości drzew. Źródło:www.coillte.ie

Litwa
Wdrażanie fotooptycznego pomiaru drewna

28 czerwca 2017 r. odbyło się w nadleśnictwie Wiłkomierz spotkanie specjalistówz Litewskich Lasów Państwowych, przedstawicieli Litewskiego NiezależnegoStowarzyszenia Brakarzy i twórców programu do fotooptycznego pomiaru drewnaokrągłego, obecnie wdrażanego do stosowania w lasach Litwy. Podczas spotkaniaanalizowano ostatnie ulepszenia programu. Wcześniej, w połowie maja, odbyły sięw Litewskich LP dodatkowe szkolenia personelu w zakresie pomiarufotooptycznego. Uwagi i propozycje zanotowane podczas tych szkoleń zostałyprzekazane Dyrekcji Generalnej Litewskich LP i twórcom programu. W konsekwencjici ostatni odpowiednio udoskonalili stosowaną na Litwie metodę pomiarufotooptycznego.

 

Generalnie wdrażanie pomiaru fotooptycznego przebiega pozytywnie. W ciąguostatnich miesięcy zmierzono przeszło 59 tys. m3 drewna. Jak informuje GintarasPaltanavičius, szef Wydziału Zasobów Leśnych i Handlu Drewnem w Litewskich LP,leśnicy, którzy zdobyli wprawę w pomiarze fotooptycznym, nie wyobrażają sobiejuż pracy bez tej technologii.
Litewskie LP stanowią jak dotąd grupę 42 nadleśnictw, mających statusprzedsiębiorstw państwowych. Ministerstwo Środowiska planuje jednak scalenieich w 2018 r. w jedną firmę państwową. Zatrudniające ok. 4 tys. pracownikówLitewskie LP mają w swojej pieczy obszar leśny o powierzchni 1,06 mln ha. Przyrocznych przychodach na poziomie 160 mln euro
wygospodarowują zysk operacyjny rzędu 6 mln euro i odprowadzają do budżetupaństwa dywidendę w wysokości ok. 25 mln euro.
Źródło: www.gmu.lt

Niemcy
Pozyskanie drewna w 2016 roku

W ub. roku nasi zachodni sąsiedzi zanotowali najniższy od 13 lat – jeśli nieliczyć wyjątkowego roku 2009 – rozmiar pozyskania drewna. W sumie miąższośćpozyskanego drewna iglastego i liściastego wyniosła odpowiednio 39,05 mln i13,14 mln m3. W stosunku do poziomu z roku 2015 oznacza to spadek odpowiednio o7,1% i 6,1%.
Źródło: www.forstpraxis.de

Opr. A.S.