Z zagranicy 5/2017

Europa Operatorzy łyżek do zupy Czechy Projekt nowej siedziby LČR, czyli „Lasy w lesie”  

Europa
Operatorzy łyżek do zupy

Do przedstawionego 16 lutego 2017 r. w prezentacjiMinisterstwa Rozwoju porównania organizacji gospodarujących w lasachpaństwowych/publicznych Europy można mieć zastrzeżenia, lecz nie sposób odmówićmu wartości informacyjnej. Główny przekaz jest trafny: nasze Lasy Państwowezaczynają poważnie odstawać od europejskiej czołówki pod względem efektywnościwykorzystania pracy wykształconych kadr.

Zastrzeżenia budzi przede wszystkim sam fakt porównywaniaPGL LP z francuskim Krajowym Urzędem ds. Lasów (ONF) pod względem udziałusprzedaży drewna w przychodach gospodarstwa leśnego. Porównanie to jestniemiarodajne z racji tego, że ONF dba o różne rodzaje lasów publicznych weFrancji i jej departamentach zamorskich. We Francji metropolitalnej nie tylkozarządza lasami państwowymi (1,7 mln ha), lecz również opiekuje się lasamisamorządowymi i wspólnotowymi (2,9 mln ha), na co otrzymuje dotacje z funduszówpublicznych. Siłą rzeczy przychody ONF ze sprzedaży drewna są więc poważnieograniczone (w grę może wchodzić tylko sprzedaż surowca z lasów państwowych). Wroku gospodarczym 2015 sprzedaż drewna i dotacje stanowiły odpowiednio 30,5% i28% przychodów ONF.

Zasadniczo PGL LP należałoby porównywać z innymisamofinansującymi się państwowymi gospodarstwami leśnymi. Francuski ONF niejest ani samofinansującym się, ani państwowym gospodarstwem leśnym. Wrzeczywistości stanowi on dotowane w dużej mierze gospodarstwo krajowe,sprawujące pieczę nad różnymi rodzajami publicznej własności leśnej (łącznie10,7 mln ha lasów we Francji metropolitalnej i departamentach zamorskich). ONFzatrudnia w swoich 320 jednostkach terenowych w sumie ok. 10 tys. osób, w tym6163 osoby na stanowiskach nierobotniczych. Roczna wysokość wynagrodzeńpracowników na stanowiskach nierobotniczych kształtuje się na poziomie 360,4mln euro.

Samofinansującymi się państwowymi gospodarstwami leśnymi sąnatomiast: przedsiębiorstwo państwowe Lasy Republiki Czeskiej (LČR), fińskaniegiełdowa spółka akcyjna Gospodarstwo Leśne Metsähallitusa (MM Oy) i szwedzkaniegiełdowa spółka akcyjna Sveaskog. Porównania PGL LP ze spółkami MM Oy iSveaskog też nie są jednak pod każdym względem całkiem miarodajne. Na poziomzatrudnienia w gospodarstwie leśnym przekłada się bowiem gęstość zaludnienia, ata jest w Finlandii i Szwecji kilkakrotnie mniejsza niż w Polsce. Pod uwagętrzeba wziąć również fakt, że w załogach czeskiego, fińskiego i szwedzkiegopaństwowego gospodarstwa leśnego stosunkowo duży udział mają robotnicy leśni(od 28% do 52%). Porównawcze zestawienie wielkości charakteryzujących wynikifinansowe PGL LP, LČR, MM Oy i Sveaskogu można znaleźć w „Lesie Polskim” nr19/2016.

W zamieszczonej poniżej tabeli zostały zebrane informacje zprezentacji Ministerstwa Rozwoju i dane bazujące na sprawozdaniach gospodarstwleśnych. W naszych Lasach Państwowych roczna wysokość wynagrodzeń pracownikówna stanowiskach nierobotniczych, przypadająca na 1 tys. ha, jest prawie dwa ipół razy większa niż w czeskich lasach państwowych i dwukrotnie większa niż wefrancuskim ONF. Czy na obronę PGL LP można przytoczyć argument, że LasyPaństwowe dają więcej pracy niż LČR czy ONF? Na facebookowym profilu „LasuPolskiego” jeden z internautów skwitował takie podejście do sprawy następująco:gdyby robotnicy zamiast łopatami kopali łyżkami do zupy, to byłoby jeszczewięcej miejsc pracy. Czy takimi operatorami łyżek do zupy nie są w LasachPaństwowych wpływowi leśnicy politycy, którzy od lat kręcą się na wielkiejkaruzeli stanowisk? Czy nie jest formą operowania łyżkami do zupy asystowanieprzez inżynierów ciężarówkom wywożącym drewno z Lasów Państwowych?

Socjalizm aż nadto boleśnie pokazał, do czego prowadzidługotrwałe utrzymanie sztucznych miejsc pracy. To w gruncie rzeczy życie nakoszt naszych dzieci i wnuków. Mądre państwo kieruje pieniądze na rozwój itworzenie przyszłościowych miejsc pracy dla młodych pokoleń. Czy można miećMinisterstwu Rozwoju za złe, że zainteresowało się „operowaniem łyżkami dozupy” w Lasach Państwowych? Od konieczności gruntownego unowocześnienia PGL LPnie uciekniemy. Dalsze udawanie, że problemu nie ma, i przemawianie dospołeczeństwa językiem propagandy tylko pogorszy naszą sytuację.

 Źródło: Sprawozdania roczne i in.

Czechy
Projekt nowej siedziby LČR, czyli „Lasy w lesie”

Zwycięzcą publicznego konkursu architektonicznego na projektnowej siedziby Lasów Republiki Czeskiej (LČR) w Hradcu Kralove zostałokonsorcjum pracowni architektów z Brna – Chybík+Krištof, K4 i Ivo Stolek.Międzynarodowe jury uznało brneński projekt pt. „Lasy w lesie”, którego ideąprzewodnią jest las jako środowisko pracy, za najlepszy spośród 42 propozycji(w tym jednej z Polski), które zostały zgłoszone do konkursu.

Fot. www.chybik-kristof.com

Budynek nowej centrali LČR zostanie wzniesiony oczywiście zdrewna. Będzie miał wiele skrzydeł, rozchodzących się na boki niczym konarydrzewa. Wokół budynku zostaną urządzone tereny edukacyjne, rekreacyjne isportowe, które będą służyły szkołom i ludności. Powierzchnia dachów zostaniewykorzystana do prezentacji LČR. Nie zabraknie też atrakcji. – Z dachu będziesię można dostać na dół, korzystając ze zjeżdżalni – zapowiada Ondřej Chybík,jeden z twórców projektu.

LČR przeznaczyły na przygotowanie dokumentacji projektowej,prace inżynierskie i nadzór autorski blisko 40 mln CZK (ok. 6,3 mln zł). –Konkretną cenę będziemy negocjować. Przypuszczamy, że będzie ona niższa – mówiDaniel Szórád, dyrektor generalny LČR. Firma, która przedłożyła zwycięskiprojekt, dopóty nie otrzyma nagrody za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie(1550 tys. CZK, czyli ok. 246 tys. zł), dopóki nie zawrze umowy z LČR. Jeśliwszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa ruszy w 2019 r. i zakończy się rokpóźniej. Koszty budowy szacowane są na 470 mln CZK netto (ok. 75 mln zł).

Finałowe projekty konkursowe, w tym ich trójwymiarowe modele,będą prezentowane publicznie w Bibliotece Miejskiej w Hradcu Kralove w dniach3–27 kwietnia br. Zdobywcy drugiej i trzeciej nagrody w konkursiearchitektonicznym LČR otrzymają odpowiednio 930 tys. i 620 tys. CZK, a twórcyczterech wyróżnionych projektów – po 300 tys. lub 50 tys. CZK.

LČR zdecydowały się na budowę swojej nowej siedziby,ponieważ budynki dotychczasowej centrali czeskich lasów państwowych, pochodząceczęściowo z lat 70. XX w., nie mają wystarczającej kubatury i odpowiednichwłaściwości termoizolacyjnych oraz nie spełniają wymogów zaplecza IT. Koniecznejest też zapewnienie wystarczającej liczby miejsc parkingowych dla pracownikówLČR i osób odwiedzających pobliski las miejski.

Źródło: www.lesycr.cz ; www.chybik-kristof.com

Opr. A.S.