
Europa Operatorzy łyżek do zupy Czechy Projekt nowej siedziby LČR, czyli „Lasy w lesie”
Operatorzy łyżek do zupy
Do przedstawionego 16 lutego 2017 r. w prezentacjiMinisterstwa Rozwoju porównania organizacji gospodarujących w lasachpaństwowych/publicznych Europy można mieć zastrzeżenia, lecz nie sposób odmówićmu wartości informacyjnej. Główny przekaz jest trafny: nasze Lasy Państwowezaczynają poważnie odstawać od europejskiej czołówki pod względem efektywnościwykorzystania pracy wykształconych kadr.
Zastrzeżenia budzi przede wszystkim sam fakt porównywaniaPGL LP z francuskim Krajowym Urzędem ds. Lasów (ONF) pod względem udziałusprzedaży drewna w przychodach gospodarstwa leśnego. Porównanie to jestniemiarodajne z racji tego, że ONF dba o różne rodzaje lasów publicznych weFrancji i jej departamentach zamorskich. We Francji metropolitalnej nie tylkozarządza lasami państwowymi (1,7 mln ha), lecz również opiekuje się lasamisamorządowymi i wspólnotowymi (2,9 mln ha), na co otrzymuje dotacje z funduszówpublicznych. Siłą rzeczy przychody ONF ze sprzedaży drewna są więc poważnieograniczone (w grę może wchodzić tylko sprzedaż surowca z lasów państwowych). Wroku gospodarczym 2015 sprzedaż drewna i dotacje stanowiły odpowiednio 30,5% i28% przychodów ONF.
Zasadniczo PGL LP należałoby porównywać z innymisamofinansującymi się państwowymi gospodarstwami leśnymi. Francuski ONF niejest ani samofinansującym się, ani państwowym gospodarstwem leśnym. Wrzeczywistości stanowi on dotowane w dużej mierze gospodarstwo krajowe,sprawujące pieczę nad różnymi rodzajami publicznej własności leśnej (łącznie10,7 mln ha lasów we Francji metropolitalnej i departamentach zamorskich). ONFzatrudnia w swoich 320 jednostkach terenowych w sumie ok. 10 tys. osób, w tym6163 osoby na stanowiskach nierobotniczych. Roczna wysokość wynagrodzeńpracowników na stanowiskach nierobotniczych kształtuje się na poziomie 360,4mln euro.
Samofinansującymi się państwowymi gospodarstwami leśnymi sąnatomiast: przedsiębiorstwo państwowe Lasy Republiki Czeskiej (LČR), fińskaniegiełdowa spółka akcyjna Gospodarstwo Leśne Metsähallitusa (MM Oy) i szwedzkaniegiełdowa spółka akcyjna Sveaskog. Porównania PGL LP ze spółkami MM Oy iSveaskog też nie są jednak pod każdym względem całkiem miarodajne. Na poziomzatrudnienia w gospodarstwie leśnym przekłada się bowiem gęstość zaludnienia, ata jest w Finlandii i Szwecji kilkakrotnie mniejsza niż w Polsce. Pod uwagętrzeba wziąć również fakt, że w załogach czeskiego, fińskiego i szwedzkiegopaństwowego gospodarstwa leśnego stosunkowo duży udział mają robotnicy leśni(od 28% do 52%). Porównawcze zestawienie wielkości charakteryzujących wynikifinansowe PGL LP, LČR, MM Oy i Sveaskogu można znaleźć w „Lesie Polskim” nr19/2016.
W zamieszczonej poniżej tabeli zostały zebrane informacje zprezentacji Ministerstwa Rozwoju i dane bazujące na sprawozdaniach gospodarstwleśnych. W naszych Lasach Państwowych roczna wysokość wynagrodzeń pracownikówna stanowiskach nierobotniczych, przypadająca na 1 tys. ha, jest prawie dwa ipół razy większa niż w czeskich lasach państwowych i dwukrotnie większa niż wefrancuskim ONF. Czy na obronę PGL LP można przytoczyć argument, że LasyPaństwowe dają więcej pracy niż LČR czy ONF? Na facebookowym profilu „LasuPolskiego” jeden z internautów skwitował takie podejście do sprawy następująco:gdyby robotnicy zamiast łopatami kopali łyżkami do zupy, to byłoby jeszczewięcej miejsc pracy. Czy takimi operatorami łyżek do zupy nie są w LasachPaństwowych wpływowi leśnicy politycy, którzy od lat kręcą się na wielkiejkaruzeli stanowisk? Czy nie jest formą operowania łyżkami do zupy asystowanieprzez inżynierów ciężarówkom wywożącym drewno z Lasów Państwowych?
Socjalizm aż nadto boleśnie pokazał, do czego prowadzidługotrwałe utrzymanie sztucznych miejsc pracy. To w gruncie rzeczy życie nakoszt naszych dzieci i wnuków. Mądre państwo kieruje pieniądze na rozwój itworzenie przyszłościowych miejsc pracy dla młodych pokoleń. Czy można miećMinisterstwu Rozwoju za złe, że zainteresowało się „operowaniem łyżkami dozupy” w Lasach Państwowych? Od konieczności gruntownego unowocześnienia PGL LPnie uciekniemy. Dalsze udawanie, że problemu nie ma, i przemawianie dospołeczeństwa językiem propagandy tylko pogorszy naszą sytuację.
Źródło: Sprawozdania roczne i in.
Projekt nowej siedziby LČR, czyli „Lasy w lesie”
Zwycięzcą publicznego konkursu architektonicznego na projektnowej siedziby Lasów Republiki Czeskiej (LČR) w Hradcu Kralove zostałokonsorcjum pracowni architektów z Brna – Chybík+Krištof, K4 i Ivo Stolek.Międzynarodowe jury uznało brneński projekt pt. „Lasy w lesie”, którego ideąprzewodnią jest las jako środowisko pracy, za najlepszy spośród 42 propozycji(w tym jednej z Polski), które zostały zgłoszone do konkursu.
![]() |
Fot. www.chybik-kristof.com |
Budynek nowej centrali LČR zostanie wzniesiony oczywiście zdrewna. Będzie miał wiele skrzydeł, rozchodzących się na boki niczym konarydrzewa. Wokół budynku zostaną urządzone tereny edukacyjne, rekreacyjne isportowe, które będą służyły szkołom i ludności. Powierzchnia dachów zostaniewykorzystana do prezentacji LČR. Nie zabraknie też atrakcji. – Z dachu będziesię można dostać na dół, korzystając ze zjeżdżalni – zapowiada Ondřej Chybík,jeden z twórców projektu.
LČR przeznaczyły na przygotowanie dokumentacji projektowej,prace inżynierskie i nadzór autorski blisko 40 mln CZK (ok. 6,3 mln zł). –Konkretną cenę będziemy negocjować. Przypuszczamy, że będzie ona niższa – mówiDaniel Szórád, dyrektor generalny LČR. Firma, która przedłożyła zwycięskiprojekt, dopóty nie otrzyma nagrody za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie(1550 tys. CZK, czyli ok. 246 tys. zł), dopóki nie zawrze umowy z LČR. Jeśliwszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa ruszy w 2019 r. i zakończy się rokpóźniej. Koszty budowy szacowane są na 470 mln CZK netto (ok. 75 mln zł).
Finałowe projekty konkursowe, w tym ich trójwymiarowe modele,będą prezentowane publicznie w Bibliotece Miejskiej w Hradcu Kralove w dniach3–27 kwietnia br. Zdobywcy drugiej i trzeciej nagrody w konkursiearchitektonicznym LČR otrzymają odpowiednio 930 tys. i 620 tys. CZK, a twórcyczterech wyróżnionych projektów – po 300 tys. lub 50 tys. CZK.
LČR zdecydowały się na budowę swojej nowej siedziby,ponieważ budynki dotychczasowej centrali czeskich lasów państwowych, pochodząceczęściowo z lat 70. XX w., nie mają wystarczającej kubatury i odpowiednichwłaściwości termoizolacyjnych oraz nie spełniają wymogów zaplecza IT. Koniecznejest też zapewnienie wystarczającej liczby miejsc parkingowych dla pracownikówLČR i osób odwiedzających pobliski las miejski.
Źródło: www.lesycr.cz ; www.chybik-kristof.com
Opr. A.S.