Z zagranicy 4/2017

Niemcy Kontrowersyjna nowelizacja ustawy o lasach Czechy Wpłata do budżetu za 2016 rok Szwecja Rekordowe dostawy tarcicy do Polski

Niemcy
Kontrowersyjna nowelizacja ustawy o lasach

W grudniu 2016 r. niemiecki parlament – Bundestag –znowelizował federalną ustawę o lasach. Istotą noweli jest wyłączenie spoddziałania ustawy o ochronie konkurencji tej części działalności niemieckich państwowychgospodarstw leśnych, która polega na świadczeniu usług z zakresu organizacjiwykonywania zadań gospodarczych na rzecz lasów prywatnych i samorządowych.Konkretnie chodzi o usługi, które poprzedzają właściwą sprzedaż drewna.

Nowelizacja niemieckiej federalnej ustawy o lasach jestpokłosiem postępowania antymonopolowego wobec Badenii-Wirtembergii iGospodarstwa Krajowego ForstBW, które sprawuje pieczę nad lasami państwowymitego landu. W lipcu 2015 r. niemiecki Federalny Urząd Antymonopolowy uznał, żebadeńsko-wirtemberskie lasy państwowe, łącząc funkcje administracyjne zgospodarczymi, naruszają zarówno przepisy niemieckiej ustawy o ochroniekonkurencji, jak i postanowienia traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Wzwiązku z tym urząd zakazał lasom państwowym świadczenia takich usług na rzeczprywatnych i samorządowych gospodarstw leśnych o powierzchni przekraczającej100 ha, jak: sprzedaż drewna, organizowanie pozyskania drewna i dokonywaniajego odbiórki, sporządzanie wykazów odbiorczych, wyznaczanie cięć,opracowywanie rocznych planów gospodarczych i techniczne zarządzaniegospodarstwem leśnym. Generalnie urząd zakazał lasom państwowymBadenii-Wirtembergii oferowania lasom prywatnym i samorządowym usług po cenachponiżej kosztów.

Nowelizacja federalnej ustawy o lasach z 2016 r. jest krytycznie oceniana przez prywatnych właścicieli lasów. Podoba się natomiast leśnikom lasów państwowych

Land Badenia-Wirtembergia zaskarżył decyzję FederalnegoUrzędu Antymonopolowego. Proces jest w toku. Ogłoszenie ostatecznego wyrokuprzez sąd jest spodziewane na wiosnę 2017 roku. Przebieg dotychczasowegopostępowania wskazywał na to, że sąd zasadniczo odrzuci skargęBadenii-Wirtembergii. Tymczasem niemiecki rząd federalny pospieszniedoprowadził do wyżej wspomnianej nowelizacji ustawy o lasach, tak że terazzakaz może objąć wyłącznie właściwą sprzedaż drewna. Decyzja rządu federalnegobudzi kontrowersje w niemieckich kręgach leśnych. Leśnicy z lasów państwowychcieszą się z nowelizacji. Krytycznie ocenia ją natomiast wiele organizacjiwłaścicieli lasów prywatnych.

Nieuwzględnienie precedensowego orzeczenia sądu ijednoznacznych ocen komisji antymonopolowej sprawi, że ustawa ta będzie stałana glinianych nogach – twierdzi Philipp zu Guttenberg, przewodniczący ZwiązkuNiemieckich Stowarzyszeń Właścicieli Lasów (AGDW). Przewodniczący AGDW uważa zaosobliwe to, że znaczna część niemieckiego Bundestagu, normalnie w zdecydowanysposób opowiadająca się za wzmocnieniem Urzędu Antymonopolowego i występującaprzeciwko politycznym nadużyciom, akurat w tym przypadku przymyka na nie oczybeż żadnych skrupułów. Philipp zu Guttenberg zwraca również uwagę na fakt, żesprawa nie została jeszcze zbadana pod kątem prawa unijnego. W rezultacie możnaodnieść wrażenie, że zabezpieczenie państwowych beneficjów jednoznacznie bierzetutaj górę nad praworządnością i bezpieczeństwem prawnym.

Z kolei Związek Leśników Niemieckich (BDF) uznaje nowelizacjęza dobre rozwiązanie. – Cieszymy się, że po przeszło trzech latach mogławreszcie zostać zamknięta sprawa, która silnie polaryzowała branżęleśno-drzewną. Teraz wszyscy możemy się znów skoncentrować na ważnych tematach– mówi Ulrich Dohle, przewodniczący BDF.

Źródło: www.forstpraxis.de


Czechy
Wpłata do budżetu za 2016 rok

Lasy Republiki Czeskiej (LČR), zarządzające czeskimi lasamipaństwowymi, wpłaciły w grudniu 2016 r. do budżetu państwa 5,6 mld CZK (ok. 917mln zł). W ciągu ostatnich czterech lat LČR wypłaciły państwu czeskiemudywidendę w łącznej wysokości 26,3 mld CZK (ok. 4,3 mld zł), co daje blisko 2,5tys. CZK (ok. 409 zł) na jednego obywatela Republiki Czeskiej.

Regularnie odprowadzamy zyski z naszej działalności dobudżetu państwa – zaznacza Karel Buchta, dyrektor ds. ekonomicznych LČR. – W2017 r. planujemy wpłatę budżetową w wysokości 2 mld koron. W latachpoprzednich wpłaty do budżetu pochodziły z rozwiązania rezerwy utworzonej zzysków zakumulowanych od 1992 r., a więc od momentu rozpoczęcia przez LČRdziałalności w formie przedsiębiorstwa państwowego. Od 2017 r. wysokość wpłatdo budżetu państwa ma już być powiązana z wynikiem ekonomicznymprzedsiębiorstwa w danym okresie obrachunkowym – wyjaśnia Daniel Szórád (nazdjęciu), dyrektor generalny LČR.

LČR gospodarują w lasach o powierzchni 1,23 mln ha.Zatrudniają ok. 3380 osób, w tym 960 pracowników na stanowiskach robotniczych.Oprócz gospodarki leśnej zadaniem LČR jest także piecza nad blisko 1/3 czeskichwód płynących.

 

Źródło: www.lesycr.cz

 


Szwecja
Rekordowe dostawy tarcicy do Polski

W 2016 r. Södra – gospodarcze zrzeszenie prywatnychwłaścicieli lasów w południowej Szwecji – zwiększyła o 150% sprzedaż swojejtarcicy w Polsce. Większość surowca dostarczanego przez Södrę to tarcica konstrukcyjna,która cieszy się w naszym kraju dobrą opinią ze względu na swoją wyrównanąjakość. A mniej odpadów oznacza więcej surowca za tę samą cenę. Wzrostsprzedaży Södry na polskim rynku jest także wynikiem odpowiednich inwestycji. –Wyroby, na które jest w Polsce popyt, należą do podstawowego segmentu naszejoferty. Generalnie właśnie na tych produktach koncentrujemy się w naszymdługofalowym planowaniu – mówi Andreas Jonasson, menedżer ds. marketingu wdziale drzewnym Södry. Surowiec tego zrzeszenia stanowi obecnie przeszło 20%całości szwedzkich dostaw drewna do Polski.

Większość tarcicy dostarczanej przez Södrę do Polski to jej odmiana konstrukcyjna
Fot. www.sodra.com

Södra zrzesza ok. 50 tys. prywatnych właścicieli lasów.Należą do nich posiadłości leśne o łącznej powierzchni 2,44 mln ha. CzłonkowieSödry są także właścicielami koncernu leśno-drzewnego, w skład którego wchodzątrzy segmenty: Södra Skog (gospodarka leśna), Södra Cell (przemysł celulozowy)i Södra Wood (przemysł drzewny). Koncern ten zatrudnia w sumie 3,6 tys.pracowników. Lasy członków Södry są certyfikowane wg standardów PEFC i FSC.

Źródło: www.sodra.com

Opr. A.S.