
Finlandia Wirtualna rzeczywistość ułatwia szkolenie Słowacja Nowy dyrektor generalny LSR Szwecja Postępuje cyfryzacja gospodarki leśnej
W wirtualnym drzewostanie właściciel lasu może np.sprawdzić, ile drewna jest potrzebne do uzyskania przyzwoitego zysku i jak lasbędzie wyglądał po cięciach użytkowania przedrębnego. Stosując dwa kontrolerygier, można też symulować obsługę pilarki i harwestera. W przyszłościwłaściciele lasów będą nawet mogli dokonywać oględzin swoich drzewostanów,pozostając we własnym mieszkaniu. Pozwolą na to wirtualne okulary.
![]() |
Użytkownik leśnej aplikacji może wirtualnie pozyskiwać drewno, naciskając przyciski kontrolerów gier. Aplikacja oblicza przewidywany dochód odpowiadający danej ilości pozyskanego drewna Fot. www.smy.fi/A.Kauppi |
Zespół badawczy VRForest, pracujący na UniwersytecieHelsińskim, stworzył próbną aplikację do wirtualnej gospodarki leśnej. –Aplikacja daje właścicielom lasów możliwość przetestowania np. wpływu czyszczeńi trzebieży na drzewostan czy sprawdzenia rentowności cięć przedrębnych – mówiOsmo Mattila, jeden z członków zespołu VRForest. Wirtualny obraz lasuprzedstawia rzeczywiste drzewostany, odtworzone na bazie 360-stopniowych zdjęći danych skanowania laserowego. Użytkownik aplikacji może jednorazowoprzemieścić się na odległość 3 m w każdym kierunku. Następnie trzeba zmienićlokalizację za pomocą kontrolera gier.
Za techniczną stronę przedsięwzięcia odpowiadaTechnologiczny Ośrodek Badawczy Uniwersytetu w Turku. Finansowanie zapewniajądwie fundacje (leśna i innowacyjna). Oprócz aplikacji do gospodarki leśnejzespół stworzył również próbną aplikację do ćwiczeń z zakresu konserwacjiharwestera. Wirtualne okulary sprawiają, że potężna maszyna pojawia się przedużytkownikiem w trzech wymiarach i w naturalnej wielkości.
Zespół VRForest pracuje też nad projektem stworzeniarzeczywistości mieszanej (Mixed Reality User Experiences, w skr. MiReUX).Projekt ten kombinuje rzeczywistość wirtualną z rzeczywistością rozszerzoną(augmented reality, w skr. AR). W systemie wirtualnej rzeczywistości użytkownikzakłada wirtualne okulary, by znaleźć się w całkowicie innym otoczeniu, np. wfantastycznym świecie gry lub w cyfrowym obrazie własnego lasu. Co się zaśtyczy rzeczywistości rozszerzonej, to jej dobrze znanym przykładem jest graPokémon Go, w której wirtualne stwory pojawiają się na ekranie smartfona,pokazującym aktualne otoczenie użytkownika.
Źródło: www.smy.fi
Powtórny konkurs na dyrektora generalnego Lasów RepublikiSłowackiej (Lesy Slovenskej republiky, LSR) – przedsiębiorstwa zarządzającegosłowackimi lasami państwowymi – wygrał Marian Staník (na zdjęciu),dotychczasowy dyrektor ds. ekonomicznych LSR. Pierwszy konkurs, który słowackieMinisterstwo Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich ogłosiło w maju 2016 r.,nie przyniósł rezultatu: żaden z kandydatów nie odpowiadał wymaganiomministerialnej komisji konkursowej.
– Moim celem jest ukierunkowanie długofalowej politykihandlowej przedsiębiorstwa na wykorzystywanie krajowych zdolności przetwórczychi tworzenie wartości dodanej na Słowacji, a przez to odpowiednie reagowanie nasytuację na naszym rynku. Procesy zarządzania firmą powinny być efektywne,transparentne i nowoczesne. Nie mniej ważna jest poprawa komunikacji międzyprzedsiębiorstwem a jego klientami i opinią publiczną – powiedział MarianStaník, obejmując stanowisko dyrektora generalnego LSR.
Marian Staník ma 47 lat. Jest absolwentem Wydziału Ekonomikii Zarządzania w Branży Wytwórczej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Bratysławie.Zanim trafił do LSR, pracował w słowackim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych,Słowackiej Kasie Oszczędnościowej, Banku Handlowym w Bratysławie,Telekomunikacji Słowackiej, Banku Przemysłowym w Koszycach, instytucjifinansowej RM-S Market, Kolejach Republiki Słowackiej i różnych spółkachsektora prywatnego.
Staník został wybrany spośród siedmiu kandydatów nastanowisko dyrektora generalnego, którzy przystąpili do konkursu.
LSR gospodarują w lasach o powierzchni ok. 900 tys. ha.Zatrudniają 2260 pracowników na stanowiskach nierobotniczych. Uzyskująprzychody sięgające 215 mln euro rocznie. Do budżetu państwa odprowadzają coroku dywidendę rzędu 5,3 mln euro przy dotacjach na poziomie 2,0 mln euro.
Źródło: www.lesmedium.sk
W 2012 r. Södra – gospodarcze zrzeszenie prywatnychwłaścicieli lasów w południowej Szwecji – wdrożyła do stosowania specjalnąaplikację dla właścicieli lasów. W ciągu czterech lat znacznie zwiększył sięzakres usług udostępnianych w aplikacji. Dziś za jej pomocą właściciel lasumoże praktycznie w pełni zarządzać swoją własnością leśną. Nic zatem dziwnego,że w samym tylko 2016 r. stopień wykorzystania aplikacji wzrósł o 30%.
– Technologia cyfrowa reprezentuje ogromny postęp z punktuwidzenia zarówno właścicieli lasów, jak i całego naszego zrzeszenia – mówiHåkan Larsson, szef segmentu gospodarki leśnej Södry. Aplikacja pozwalaoptymalizować decyzje pod względem efektywności ekonomicznej i ochronyprzyrody. Latem 2016 r. została udostępniona nowa usługa, dzięki którejwłaściciele lasów i przedsiębiorcy leśni mogą lokalizować grunty podmokłe napodstawie danych ze skaningu laserowego. Usługa ta ma na celu zwiększenieochrony gleby podczas wykonywania prac leśnych wymagających stosowaniacięższego sprzętu.
![]() |
Fot. www.sodra.com |
W 2016 r. Södra uruchomiła także specjalną aplikację dlaprzedsiębiorców leśnych, którzy świadczą usługi na rzecz właścicieli lasówbędących członkami zrzeszenia. Stały dostęp do aktualnych informacji dajeprzedsiębiorcom możliwość poprawy efektywności i precyzji prac leśnych.
Södra zrzesza 50,4 tys. prywatnych właścicieli lasów. Należądo nich posiadłości leśne o łącznej powierzchni 2,44 mln ha. Członkowie Södrysą także właścicielami koncernu leśno-drzewnego, w skład którego wchodzą trzysegmenty: Södra Skog (gospodarka leśna), Södra Cell (przemysł celulozowy) iSödra Wood (przemysł drzewny). Koncern ten zatrudnia w sumie 3,6 tys.pracowników. Lasy członków Södry są certyfikowane wg standardów PEFC i FSC.
Źródło: www.sodra.com
Opr. A.S.