
Do prowadzonej w ramach Konwencji Ramsarskiej listy obszarów wodno-błotnych o znaczeniu międzynarodowym na wniosek Polski 10 stycznia dodano trzy nowe obszary: Torfowiska Doliny Izery, Stawy Przemkowskie oraz Ujście Wisły. Tym samym po-wierzchnia obszarów na terenie naszego kraju, podlegających ochronie na mocy porozumienia, wzrosła do niemal 152 tys. ha.
Celem Konwencji Ramsarskiej jest ochrona i zrównoważoneużytkowanie wszystkich mokradeł poprzez działania na szczeblu krajowym i lokalnymoraz współpracę międzynarodową. Polska jest stroną paktu od 22 marca 1978 roku.
![]() |
Stawy Przemkowskie są jedną z najciekawszych ostoi ptactwa błotnego na Dolnym Śląsku |
Na terytorium naszego kraju zostało wyznaczonych dotychczas16 obszarów objętych Konwencją. Oprócz wspomnianych na liście znajduje sięsześć parków narodowych (Biebrzański, Słowiński, Narwiański, Poleski,Wigierski, „Ujście Warty”), pięć jezior (Druzno, Karaś, Łuknajno, Siedmiu Wysp,Świdwie), torfowiska subalpejskie Karkonoszy, a także zespół stawów rybnych wokolicach Milicza.
Wzbogacenie wykazu o trzy nowe polskie pozycje napawaoptymizmem, ale potrzeby są znacznie większe. W 2009 r. stworzono „Czerwonąlistę obszarów wodno-błotnych w Polsce”. Wskazuje ona 43 tereny wyróżnione woparciu o kryteria Ramsar w Polsce. W 2011 r.
Klub Przyrodników wnioskował o włączenie do listy 10 nowychstref. W Krajowym Raporcie z wdrażania Konwencji Ramsarskiej opublikowanym wsierpniu 2014 r. wskazano, że w latach 2015–18 planuje się włączenie sześciuobszarów: trzech wspomnianych, które zostały wpisane, oraz Zalewu Wiślanego,Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej i Doliny Dolnej Wisły. Niestety, nie udało sięosiągnąć wyznaczonego celu.
Źródło problemów z procedurą włączania terenów wskazujewspomniany raport, a wiążą się one m.in. z niską świadomością społeczeństwadotyczącą tego typu rejonów (znajdują się one także na terenach prywatnych),brakami kadrowymi, a także ograniczonymi środkami przeznaczanymi na tego typuprzedsięwzięcia.