Prawo łowieckie – spotkanie konsultacyjne

19 stycznia w Ministerstwie Środowiska zorganizowano konsultacje ws. nowelizacji Prawa łowieckiego z udziałem ministra środowiska Henryka Kowalczyka (na zdj. po lewej) oraz wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Rafała Romanowskiego (z prawej). W trakcie spotkania minister Kowalczyk przedstawił nowego dyrektora generalnego LP (mianowanego na to stanowisko zaledwie trzy godziny wcześniej) – Andrzeja Koniecznego. Dyrektor zabrał głos na temat ASF-u – stwierdził, że najważniejsze zadanie przy zwalczaniu tej choroby wiąże się z namierzaniem rezerwuaru wirusa, a są nim padłe dziki.

Przypomniał o ubiegłorocznej akcji, kiedy przeczesano ok.5 mln ha lasów w poszukiwaniu martwych zwierząt, i zaznaczył, że w styczniuweszło zarządzenie, które na pracowników LP nakłada obowiązek zgłaszaniainspekcji weterynaryjnej wszystkich zaobserwowanych padłych osobników lubrozkładających się szczątków czarnego zwierza. Odnośnie do nowelizowanej ustawypowiedział zaś, że Lasy staną się drugą instancją w szacowaniu szkód, jeśli zaśszkody zostaną wyrządzone na terenie OHZ-etu zarządzanego przez nadleśnictwo,to jako pierwsza instancja wystąpi nadleśniczy, a druga – dyrektor generalnyLP. Był to jedyny głos leśników podczas całego spotkania.

Można powiedzieć, że wystąpienia przedstawicieli stronyspołecznej nie przyniosły nic nowego. Rolnicy domagali się depopulacji dzików,zmiany zasad szacowania szkód łowieckich i tego, by zwierzyna przestałastanowić własność Skarbu Państwa. Z kolei ekolodzy przedstawili swoją jużwielokrotnie podawaną długą listę poprawek do ustawy, zawierającą m.in.postulat: możliwości wyłączenia terenu z polowań bez obowiązku stawania przedsądem, utworzenia elektronicznej książki ewidencji polowań dostępnej dla wszystkich,wycofania kar za utrudnianie polowań, zwiększenia dopuszczalnej odległości odzabudowań podczas wykonywania polowania ze 100 do 500 m, zakazu udziału wpolowaniach dzieci do 16 roku życia, całkowitego zakazu dokarmiania, wycofaniaamunicji ołowianej czy zmian na liście gatunków łownych.

Obecna w sali celebrytka Kinga Rusin usiłowała skłonićministra do przesunięcia zaplanowanego na 24 stycznia posiedzenia podkomisji nowelizującej Prawołowieckie (w nim także wzięła udział) pod przewodnictwem poseł Anny Paluch(PiS). Ten jednak podkreślił, że nie leży to w jego kompetencjach, za toobiecał, że dzień przed komisją Ministerstwo Środowiska przedstawi swojerekomendacje ws. poprawek do ustawy (więcej o poprawkach do Prawa łowieckiego wnastępnym numerze „Lasu Polskiego”).

Po dwugodzinnej dyskusji odbył się briefing prasowy obuministrów. Henryk Kowalczyk nie odpowiedział na pytania dziennikarzy, dlaczegoodwołano dotychczasowego dyrektora generalnego LP. Stwierdził tylko, że AndrzejKonieczny do tej pory nadzorował Lasy, a jako doświadczony leśnik i doktor naukekonomicznych będzie doskonale zarządzał tą jednostką. Na koniec padło teżpyta-nie o to, czy LP przejdą pod nadzór Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi,a także czy to prawda, że teraz ma być pozyskiwane 100% przyrostu lasów, a niejak dotąd 50%. Minister nie potwierdził żadnej z tych informacji. Zaznaczył, żeplany pozyskania drewna opracowuje się co roku i na razie nie zapadły żadnedecyzje w tym zakresie.

Paulina Piądłowska