
W wygłoszonym 12 grudnia exposé powołany dzień wcześniej na prezesa Rady Ministrów Mateusz Morawiecki (w rządzie Beaty Szydło minister finansów) wiele uwagi poświęcił sprawom środowiska. – Lasy są naszym bogactwem. To najlepiej rozumieją i najlepiej dbają o nie leśnicy. Bardzo im za to dziękuję. Ich działania w Puszczy Białowieskiej miały na celu jej ochronę. Chcemy wierzyć, że również unijne instytucje także miały na celu dbałość o polską przyrodę. Chcę w to wierzyć. Ale ponieważ szanujemy postanowienia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, to postąpimy zgodnie z jego wyrokiem – mówił Morawiecki.
Premier odniósł się także do problemów wsi i rolnictwa,zapowiadając m.in. zabieganie o unijne fundusze na rozwój gospodarstw rolnych.– Zajmiemy się też bieżącymi wyzwaniami. Jest taki skrót, który pewnie wieluosobom tutaj może niewiele mówić – ASF, ale dla rolników, dla hodowców, dla wsijest to bardzo ważna rzecz. Afrykański pomór świń to ogromne zagrożenie dlahodowli trzody chlewnej; to choroba idąca od wschodu, która pustoszy Europęśrodkową, i przekroczyła już linię Wisły. Dlatego będziemy wzmacniać, wdrażaćtakie środki, aby ograniczyć jej rozprzestrzenianie się, aby ją zwalczyć –mówił w wystąpieniu.
Morawiecki zapowiedział też szeroko zakrojone działaniam.in. w zakresie walki ze smogiem. – W wielu rejonach Polski, szczególnie wMałopolsce czy na Śląsku, ale również na Mazowszu, widziałem krajobraz spowitygęstą, szczypiącą mgłą i dzieci wracające ze szkoły do domu z maseczkami natwarzach. Czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne. Powietrze, woda, ziemianie należą tylko do nas, należą też do przyszłych pokoleń i to, w jakim staniezostawimy je naszym wnukom, wystawi nam świadectwo. Z powodu smogu umieraprzedwcześnie 48 tys. Polaków rocznie. Pył z palenia w piecu śmieciami trafiado płuc naszych i naszych dzieci. Ale zdajemy sobie również sprawę, że niewszystkich stać na czystsze paliwo. Dlatego program walki ze smogiem to programwsparcia najuboższych, których nie stać na ocieplenie domu, na wymianę okienczy drzwi, nie stać na dobre, nietrujące paliwo. Chcemy zlikwidować ubóstwoenergetyczne i poprawić jakość życia wszystkich Polaków – zapowiedział prezes Rady Ministrów.
Nawiązał także do energii i bezpieczeństwa energetycznegokraju. – Dzisiaj węgiel jest podstawą naszej energetyki, nie możemy i niechcemy z niego rezygnować – zapowiedział.
UZ