
Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Środowiska (wersja z 6 listopada br.) opublikowanym w portalu Rządowego Centrum Legislacji, nowe wzory mundurów, których testy terenowe trwały przez rok (od maja 2016 r. do kwietnia 2017 r.) mają zostać zaakceptowane i trafić do produkcji 1 stycznia 2018 roku.
Oczywiście nie oznacza to, że z marszu będą dostępne,rozporządzenie bowiem przewiduje, że obecne wzory, z 2007 i 2014 (po noweli)r., będą mogły być noszone jeszcze do końca 2021 roku. Tym samym pełne wdrożenienowoczesnego umundurowania nastąpi dopiero za cztery lata.
Jeśli uda się rozporządzenie przyjąć, poprzednie z 9 grudnia2014 r. w sprawie wzorów mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ichnoszenia straci moc.
Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia, zmiany mają nacelu podniesienie walorów użytkowych elementów umundurowania, ich jakości iprezentacji. Cały proces trwał tyle czasu, ponieważ zebrane opinie użytkownikóworaz wnioski osób uczestniczących w spotkaniach z przedstawicielami związkówzawodowych, Straży Leśnej i testujących wskazują na konieczność wprowadzeniazmian w projektach wzorów w celu wyeliminowania wad użytkowych oraz uniknięciastrat spowodowanych uruchomieniem produkcji sortów niespełniających wymagańużytkowników.
Wśród zmian warto zwrócić uwagę choćby na zmianę wpostrzeganiu koszul: w związku z innym przeznaczeniem munduru wyjściowego (jakomundur galowy) zaistniała potrzeba ograniczenia asortymentu w koszulach,bezwzględnie zasadne było zastosowanie tylko koszuli z długim rękawem. Koszulaz krótkim rękawem z dystynkcjami może być noszona samodzielnie.
Nie zapomniano także o nieco mniej „praktycznych” zmianach,choć dla środowiska niezwykle istotnych, gdyż orzełka na guzikach czeka przezuwypuklenie, podkreślenie stylizowanego wizerunku orła zgodnie z oczekiwaniamitestujących. Na podstawie opinii testujących na kapelusz została przywróconametalowa przypinka z gałązką modrzewia identyfikująca grupę zawodową. Wśródnowości znalazły się m.in. koszula typu safari i kamizelka funkcyjna, kamizelkapikowana (zamiast polarowej), czapka dzianinowa (poprzednie projekty zakładałyjej dostępność tylko dla Straży Leśnej, a obecnie dla wszystkich pracowników) ilżejsze spodnie codzienne.
BSZ