
Zabytkowa leśniczówka, pochodząca z XIX w. wyłuszczarnia nasion, suszarnia runa leśnego, tartak i inne obiekty gospodarcze – pamiątki dawnego leśnictwa w Puszczy Sandomierskiej – są rekonstruowane w ramach osobnego sektora Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (teren RDLP w Krośnie). To pierwsze takie przedsięwzięcie w polskim muzealnictwie.
– Starania o zachowanie leśnych zabytków kultury materialnejrozpoczęliśmy prawie 10 lat temu – przypomina Jacek Bardan, dyrektor Muzeum. – Wraz zKazimierzem Krigerem, ówczesnym nadleśniczym z Kolbuszowej, objechałem wielemiejsc, żeby zidentyfikować obiekty, które miały walory historyczne i zachowałyprzyzwoity stan, umożliwiający ich przeniesienie do skansenu. Udało siępozyskać całą drewnianą leśniczówkę Zerwanka oraz niezwykłej konstrukcjiwyłuszczarnię i suszarnię nasion z Dąbrówek – dwa ostatnie obiekty to relikty leśnictwa w dawnej ordynacji Potockich – mówi Bardan.
Obecnie w sektorze leśnym zestawiane są też budynkigospodarcze i suszarnia runa leśnego pochodzące z I połowy XX wieku. Pozyskanoje z zachodniej części Puszczy Sandomierskiej.
– Pracy pozostało bardzo wiele; ukończenie całości jestmożliwe w ciągu dwóch lat, jeśli będzie zapewnione rytmiczne finansowanie robót– zaznacza Bardan. – Mielibyśmy wówczas możliwość, jako jedynyskansen w kraju, prezentacji bardzo bogatej kultury leśnictwa w obszarachzamieszkanych przez Lasowiaków. Jedynej grupy etnograficznej w Polsce, która odlasu bierze swą nazwę – dodaje dyrektor.
Dotychczasowe prace Muzeum finansuje ze swych skromnychśrodków, posiłkując się dotacjami Podkarpackiego Wojewódzkiego KonserwatoraZabytków. Duże nadzieje wiąże z udziałem leśników w przedsięwzięciu.
– Podjęliśmy starania o umożliwienie dofinansowania prac zfunduszu leśnego. Uważamy, że zachowanie leśnego dziedzictwa regionu to naszobowiązek – deklaruje Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. – Chcemy teżwziąć udział w przygotowaniu wyposażenia i gromadzenia zbiorów, jak równieżmerytorycznego opracowania wystaw w odrestaurowanych obiektach – dodaje.