
Parki narodowe dostaną 20 mln zł na wykorzystanie nowoczesnych technologii. O pieniądze na inwestycje, mające na celu ocenę stanu zasobów przyrodniczych w parkach przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teledetekcyjnych, mogą się starać w unijnym konkursie.
Jeston realizowany w ramach II unijnej osi priorytetowej „Ochrona środowiska, w tymadaptacja do zmian klimatu” POIiŚ na lata 2014–20, działanie 2.4 „Ochronaprzyrody i edukacja ekologiczna”, typ projektu 2.4.4 „Wsparcie procesuwdrażania instrumentów zarządczych”, podtyp 2.4.4d „Ocena stanu zasobówprzyrodniczych w parkach narodowych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologiiteledetekcyjnych”.
Działania zaplanowane w projektach powinny służyć realizacji szerokiego zakresubadań jakościowych i ilościowych stanu środowiska przyrodniczego parkównarodowych w oparciu o technologie teledetekcyjne, przy zastosowaniuodpowiednich narzędzi analitycznych, w powiązaniu z funkcjonalnością systemówinformacji przestrzennej (GIS). Zgłaszane przedsięwzięcia muszą stanowićwsparcie realizowanych działań ochronnych, monitoringu przyrodniczego orazpodstawę identyfikacji pojawiających się zagrożeń.
Na wnioski o dofinansowanie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i GospodarkiWodnej (instytucja wdrażająca) czeka od 31 października 2017 r. do 31 stycznia2018 roku. Można uzyskać do 85% wartości wydatków kwalifikowanych projektu.Ponadto, w ramach programu priorytetowego
NFOŚiGW „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej”,parki narodowe mogą starać się o współfinansowanie projektu POIiŚ w wysokoścido 15% kosztów kwalifikowanych.
Szczegóły naboru znajdują się na stronie internetowej NFOŚiGW(www.poiis.nfosigw.gov.pl). Red.