BHP – Zul wysokiego ryzyka

Rada Ochrony Pracy przyjęła jednogłośnie stanowisko w sprawie ograniczenia zagrożeń wypadkowych w zul przygotowane przez Państwową Inspekcję Pracy i Ministerstwo Środowiska.

Zdanych PIP wynika, że w latach 2014–16 wzrosła liczba wypadków przy pracy wleśnictwie (133), w tym śmiertelnych (45). W połowie kontrolowanychprzedsiębiorstw prace nie były organizowane w sposób bezpieczny. Wynika togłównie z nieznajomości przepisów i czynników ryzyka. W wielu wypadkachprzyczyną był brak nadzoru nad pracownikami, także zatrudnionymi na podstawieumów cywilno-prawnych (to 20% wszystkich podejmujących pracę w zul).
W stanowisku zaznaczono, że LP podejmują działania mające poprawić ten stanrzeczy. Doceniano ich współpracę z PIP. Nawiązano do tematu chorób zawodowych wleśnictwie, głównie odkleszczowych: wskaźnik zachorowań na choroby zawodowejest tu prawie dwukrotnie wyższy niż w górnictwie. Niestety, tylko połowazakładów pracy zapewniła pracownikom szczepienia ochronne przeciwkokleszczowemu zapaleniu mózgu, a w 40% przesiewowe badania umożliwiającewykrycie boreliozy.
Rada zaleciła pilną nowelizację przepisów. Chodzi o rozporządzenie w sprawieBHP przy pracach leśnych, zwłaszcza w kwestii obowiązku przestrzeganiainstrukcji LP przez wszystkich pracujących na terenach zarządzanych przez LPoraz kwalifikacji i uprawnień osób pracujących przy ścince. Drugi akt prawny torozporządzenia w sprawie badań lekarskich pracowników i profilaktykizdrowotnej. Chodzi tu przede wszystkim o umieszczenie badań przesiewowych,diagnozujących boreliozę w zakresie badań okresowych pracowników narażonych naten czynnik biologiczny.
Red.