Ekologiczne Forum Młodzieży – Pierwsze spotkanie

I Ekologiczne Forum Młodych gościło przez trzy dni (9–11 czerwca) na terenie Puszczy Białowieskiej. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Czyńcie sobie ziemię poddaną – ekologia darem Bożym”. – To hasło jest wpojone w polskie dziedzictwo przyrodnicze. Użytkujemy zasoby przyrodnicze, mają nam one służyć, ale również muszą trwać. O to trwanie tutaj walczymy, i o to trwanie chcemy walczyć w układzie europejskim i świata – mówił, otwierając forum w amfiteatrze miejskim w Hajnówce, minister środowiska prof. Jan Szyszko. – Cieszę się, że pójdziecie do Puszczy, zobaczycie, jak ona wygląda, specjaliści pokażą wam, skąd biorą się jej zasoby, jaka jest jej historia. Wnioski z waszego Forum powinny być dostępne dla młodzieży całego świata. Trzeba mówić prawdę, odkłamać historię – dodawał.

W Forum wzięło udział ponad 700 młodych ludzi z całej Polski– w tym liczna grupa uczniów techników leśnych. Jak mówili organizatorzy,impulsem do organizacji Forum były funkcjonujące obok siebie dwie prawdy oPuszczy. – Cieszę się bardzo, że tylu ludzi mówi, że ma inne zdanie niżpromowani w mediach ekocentryści – zaznaczał dyrektor generalny LasówPaństwowych Konrad Tomaszewski. – Chcemy tym spotkaniem edukować młodzież,przekazywać prawdę o Puszczy Białowieskiej i polskiej przyrodzie, bazując napolskiej nauce – mówił z kolei ks. Tomasz Duszkiewicz, generalny duszpasterzleśników.

Fot. Arch. MŚ

Poza panelami dyskusyjnymi (wzięli w nich udział m.in.entomolog Jacek Hilszczański z IBL-u i archeolog Rafał Zapłata z UKSW)doskonałą okazją ku temu był drugi, terenowy dzień Forum. Podzieleni na 14 grupuczestnicy wybrali się do Puszczy Białowieskiej wraz z naukowcami i leśnikamigospodarującymi na tych terenach. Młodzież na własne oczy mogła się przekonać,co dzieje się lesie, zweryfikować swoje poglądy i rozwiać wątpliwości, boprzewodnicy cierpliwie odpowiadali na każde pytanie. Jednym z oprowadzającychbył wiceminister środowiska Andrzej Konieczny, znający te tereny z autopsji –był nadleśniczym Nadleśnictwa Białowieża w latach 2013–14.

Forum zakończyło się wnioskami. Młodzi ludzie zauważylipotrzebę podkreślania, że Puszcza Białowieska to wspólne dziedzictwoprzyrodniczo-kulturowe (co zaznacza rolę człowieka na tym terenie), wzmożeniaochrony czynnej (usuwanie posuszu) i niepozostawiania Puszczy samej sobie.Jednym z postulatów było wzmożenie nacisku na edukowanie społeczeństwa przezleśników w sposób przystępny dla każdego. Zaproponowano też organizację Forów winnych częściach Polski.

11 czerwca poświęcono edukacji patriotycznej młodzieży. Tegodnia odsłonięto pomnik „Inki” na terenie Nadleśnictwa Browsk (patrz informacjana s. 7).

UZ