Nagroda Magellana – Leśna aplikacja doceniona

Od dziewięciu lat redakcja „Magazynu Literackiego Książki”, miesięcznika poświęconego zagadnieniom rynku wydawniczo-księgarskiego, przyznaje Nagrody Magellana. Wyróżnia w ten sposób wydawców wartościowych publikacji turystycznych (przewodników, albumów, map czy atlasów), odznaczających się starannością o jakość treści, rozbudzających pasję podróżowania i wychowujących nowe pokolenia globtroterów. Nagroda została ustanowiona w 2008 roku. W tym roku do rywalizacji stanęły 54 tytuły, zgłoszone przez 25 wydawnictw i jednostki samorządowe.

Nagrody przyznawano w 13 kategoriach, m.in.: przewodniktekstowy, ilustrowany, kieszonkowy, przewodnik dla aktywnych, album, przewodnikdla dzieci, przewodnik kulinarny, książka reportażowa, poradnik podróżniczy iwydarzenie roku. Jak podkreślało jury konkursu, nagrodzone publikacje napisanoze znawstwem tematu przez podróżników-pasjonatów, dzięki temu czytelnik, takżewymagający turysta, może mieć pełne zaufanie do zamieszczonych tu informacji.

W kategorii przewodnik mobilny nagrodę główną otrzymałaaplikacja na smartfony i tablety „Od Bałtyku po Kaszuby”. Przewodnikpowstał dzięki partnerskiej współpracyfirmy Amistad (która wykonała aplikację) i nadleśnictw: Trzebielino, Dretyń,Bytów, Sławno, Miastko, Osusznica, Warcino (RDLP w Szczecinku) oraz gmin: CzarnaDąbrówka, Darłowo, Lipnica, Malechowo, Parchowo, Polanów, Postomino, Sławno,Studzienice, Trzebielino, Tuchomie, Bytów, Darłowo, Kępice, Sławno, a takżemiast Darłowo i Sławno.

Nagrody wręczono podczas Warszawskich Targów Książki (18maja). Pomysłodawcą powstania aplikacji był Krzysztof Połczynski, specjalistaSłużby Leśnej ds. zamówień publicznych i edukacji leśnej w Trzebielinie.Nadleśnictwo stało się też inicjatorem i liderem projektu stworzenia aplikacji.Pozostałe jednostki były partnerami projektu. Pomysł zrodził się z potrzebyprzygotowania dla turysty narzędzia mobilnego, w którym znajdzie wszystkieinformacje niezbędne do efektywnego spędzenia wolnego czasu. – Każdy zpartnerów był odpowiedzialny za przygotowanie bazy danych ze swojego terenuadministracyjnego i ich dostarczenie do lidera, który zebrał i przygotował danedo umieszczenia w aplikacji – mówi Krzysztof Połczynski. – Także podczastworzenia aplikacji, ustalania wyglądu graficznego, kolorystyki, funkcji iwszystkich pozostałych elementów każdy z partnerów miał prawo głosu – dodaje.

Zdobywcy Nagród Magellana otrzymują statuetki, a wydawcy i autorzy wyróżnionych pozycji – pamiątkowe dyplomy. Dyplom dla Trzebielina i współtwórców aplikacji odebrał Krzysztof Połczynski
Fot. Arch. Nadl. Trzebielino

Przygotowanie aplikacji kosztowało nieco ponad 33 tys. zł.Każdy z partnerów pokrył swój udział w równej wysokości – ok. 1,5 tys. zł.

Nazwę aplikacji wybrano w drodze otwartego konkursuogłoszonego przez Nadleśnictwo Trzebielino, wyłaniając ją w dwuetapowym głosowaniu wszystkich partnerów.

Zawiera ona opis ponad 100 tras turystycznych (pieszych,rowerowych, kajakowych, narciarskich, konnych i nordic walking) z terenuwojewództw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Trasy podzielone są kolorami odpowiadającymikolorom szlaków w terenie. Do każdej trasy dołączono opisy ciekawych obiektów,w tym miejsca krajoznawcze, przyrodnicze, gastronomiczne, noclegowe oraz inneatrakcje turystyczne i informacje o wydarzeniach w okolicy.

Aplikacja działa w trybie offline i wykorzystuje technologięGPS. Dla każdej trasy można zobaczyć aktywny profil wysokościowy, posortowaćaplikacje wg tych, które znajdują się najbliżej nas, i nawigować podczaswyprawy. Nawigacja poinformuje nas, gdy zboczymy z trasy. Nigdy nie straci teżna aktualności. – Danymi w aplikacji może zarządzać w swoim zakresie każdy zpartnerów, także rozwój aplikacji będzie następował na bieżąco i w miarępotrzeb użytkowników – mówi Połczynski.

Aplikacja dostępna jest bezpłatnie od grudnia ub. roku w GooglePlay i App Store. Jak dotąd zbiera dobre oceny, jednak to dopiero zbliżającysię sezon turystyczny będzie dla niej prawdziwym chrztem bojowym.

UZ