
Konferencja „Aktualne problemy rekultywacji leśnej” odbędzie się 5 i 6 czerwca w Krakowie i Bełchatowie (sesja terenowa).
Międzynarodowa konferencja ma na celu wymianę doświadczeń pomiędzy naukowcami i praktykami, w tym pracownikami administracji Lasów Państwowych oraz pracownikami przedsiębiorstw górniczych i innych branż, zajmujących się problemami rekultywacji i zagospodarowania terenów zdegradowanych oraz monitoringu zmian zachodzących w nowopowstających ekosystemach.
Leśny kierunek rekultywacji uważany jest za jeden z najbardziej optymalnych, pozwalający w sposób uzasadniony ekonomicznie, krajobrazowo i przyrodniczo przywrócić wartość użytkową gruntom. Problem monitorowania stabilności powstających ekosystemów leśnych na dotychczas zrekultywowanych i przekazanych leśnictwu terenach poprzemysłowych dotyczy w Polsce ponad 20 tys. ha, a w skali Europy problem ten dotyczy kilkuset tys. ha (m.in.: w Niemczech – rejon Dolnołużyckiego, Lipskiego i Nadreńskiego Zagłębia Węglowego oraz w Czechach – rejon Mostu i Sokolova). Z jednej strony tereny pogórnicze rekultywowane dla leśnictwa nie mają dużego udziału w całościowym bilansie powierzchni lasów w Polsce i w Europie, z drugiej zaś skala problemów i trudności ich zagospodarowania są zupełnie inne na tych terenach niż w lasach gospodarczych i stanowią wciąż istotny problem w ujęciu regionalnym i globalnym.
Obszary tematyczne podejmowane w czasie konferencji to między innymi:
- rekultywacja i rewitalizacja terenów poprzemysłowych
- degradacja i ochrona gleb
- remediacja środowiska glebowo-wodnego
- zagospodarowanie leśne zrekultywowanych terenów poprzemysłowych
- rola sukcesji w procesie rekultywacji
- aspekty ekonomiczne i społeczne w rekultywacji leśnej
- monitoring „nowych” ekosystemów na terenach poprzemysłowych