UNESCO w Puszczy Białowieskiej – Plan na sesję w Krakowie

Ministerstwo Środowiska zakończyło konsultacje projektu założeń do Zintegrowanego Planu Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska.

PuszczaBiałowieska w całości jako obiekt Dziedzictwa Światowego funkcjonuje od2014r. (wcześniej po stronie polskiej był nim od 1979 r. wyłącznie parknarodowy). Komitet sterujący przyjął wówczas wspólne zobowiązania Polski iBiałorusi co do zarządzania obiektem. W czerwcu ub. roku, w efekciezatwierdzenia przez ministra środowiska aneksu do planu urządzenia lasu dlaNadleśnictwa Białowieża, w Puszczy gościli przedstawiciele z ramienia IUCN,Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Ich zadaniem było opracowanie raportunt. ewentualnych zagrożeń dla obiektu, które mogłyby się w tej sytuacjipojawić.

Gdy w lipcu ub. roku w Stambuleodbywało się 40. posiedzenie Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, wydano tamdecyzję, którą MŚ określiło jako kompromisową. Wyrażano w niej niepokójzwiązany z trzykrotnym wzrostem pozyskania drewna, w tym z drzewostanówdojrzałych, a Polska została zobowiązana do przedłożenia oceny wpływuzatwierdzenia aneksu do pul na tzw. uniwersalne wartości miejsca. Jednak, jakinformowało MŚ, UNESCO uznało, że nie ma obecnie podstaw do zajmowania sięsprawą Puszczy Białowieskiej.

Decyzja zobligowała natomiastgospodarzy transgranicznego obiektu do sporządzenia planu zarządzania. Na raziebowiem rygory ochronne wynikają z wniosku, który w 2012r. przygotowałydla UNESCO Polska i Białoruś. Na etapie dyskusji nad planem zarządzanianajprawdopodobniej możliwe będą zmiany w stosunku do dokumentów zawartych wewniosku. Np. zmiana strefowania ochronnego, które przedstawia mapa poniżej.

Projektzałożeń do planu oparto na wynikach prac Polsko-Białoruskiej Grupy Roboczej ds.Transgranicznego Obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO „Białowieża Forest”.Przywołana już decyzja ze Stambułu zobowiązuje Polskę i Białoruś, abyprzedstawić efekty prac nad planem (oraz raport nt. ochrony obiektu) do 1lutego. Gotowy plan winien być przedmiotem obrad tegorocznej sesji KomitetuDziedzictwa. Odbędzie się ona w Krakowie między 2 a 12 lipca.

Red.