KSZNOŚiL NSZZ „Solidarność” – Konkluzje po Kongresie

Podczas Kongresu Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” (13 grudnia ub. roku) w Nagórzycach związkowcy skrytykowali politykę informacyjną prowadzoną przez Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe.

Resortowi oberwało się za brakjasnego i merytorycznego przekazu. Związkowcy zaapelowali o przygotowanieprostej, przyjaznej w odbiorze i precyzyjnie przekazującej najważniejszeproblemy i sposoby ich rozwiązywania polityki informacyjnej. Chcieliby, abyministerstwo informowało o zadaniach i podejmowanych działaniach oraz ichefektach, dotyczących m.in. leśnictwa, gospodarki wodnej czy parków narodowych.Chcą skończyć z sytuacją, w której pracownicy ministerstwa postrzegani są jakourzędnicy o małym znaczeniu i nikłych kompetencjach. Ich zdaniem uderza to nietylko w resort, ale i w podległych mu leśników. Przekaz płynący z ministerstwapowinien mieć charakter merytoryczny a nie publicystyczno-propagandowy.LP skrytykowano za słaby przekaz w kierunku opinii publicznej. Zdaniem KSZNOŚiLdo opinii publicznej nie dociera informacja potrzebna dla właściwej ocenyfunkcji wypełnianych przez Lasy i wkładu pracy w ich realizację. Edukacjaogranicza się do najmłodszego odbiorcy, a informacje powinny też trafiać dodorosłych, którzy decydują o aktualnej rzeczywistości. Zbyt słaby zdaniemzwiązkowców jest dostęp do wiedzy o leśnictwie w mediach. Obecne w nichinformacje nie są merytoryczne i wprowadzają społeczeństwo w błąd. Wnosimy oprzygotowanie strategii informacyjnej i edukacyjnej przez zatrudnienieprofesjonalnej firmy od wizerunku medialnego – napisano w jednym zestanowisk uchwalonych podczas Kongresu. Zdaniem KSZNOŚiL nie da się tegozadania zrealizować tylko siłami własnymi LP. Zarzutami w kierunku resortuśrodowiska i LP związkowcy wstrzelili się w tematy dyskutowane podczas XXIkonferencji Współczesne Zagadnienia Edukacji Leśnej Społeczeństwa, o którejpiszemy na s. 17.

W Nagórzycach skrytykowanotakże ostatnią nagminną praktykę w Parlamencie – zgłaszanie ustaw jakoprojektów poselskich. Taka forma zwolniona jest z długiego procedowania aktówprawnych, m.in. konsultacji społecznych.

Podczas Kongresu związkowcy stanowczo sprzeciwilisię także pomysłom powołania zewnętrznej komisji, która miałaby określaćzasady sprzedaży drewna, praktycznie bez udziału leśników. Zapowiedzielitakże zdecydowane protesty w przypadku jej powstania.

Związkowcy odnieśli się takżedo procedowanych zmian w ustawie Prawo łowieckie i kilku innych aktach.Wyrażają obawę eskalacją niepokojących procesów legislacyjnych. Chodzi głównieo wprowadzenie zmian w ustawach po etapie konsultacji społecznych. To zdaniemKSZNOŚiL może stanowić zagrożenie dla sprawnego funkcjonowania instytucjizarządzających strategicznymi zasobami Polski. Także w tym przypadkuzapowiedziano protesty

UZ