„Nie rób dymu” – Drwal ekspertem od drewna

Trwająca od sierpnia ogólnopolska kampania edukacyjna „Nie rób dymu”, zachęcająca do ogrzewania gospodarstw domowych drewnem we właściwy sposób, ma nietypowego promotora. W filmach reklamowych akcji wystąpił autentyczny drwal – Kamil Szarmach.

WicemistrzPolski Drwali i organizator mistrzostw Super Drwal Szlachta, którym patronuje„Las Polski”, zagrał w spotach edukacyjnych samego siebie. Wraz kolegąnaukowcem tłumaczą, jakie gatunki drewna najlepiej nadają się do ogrzewania(filmiki można obejrzeć na naszym profilu naFacebooku). Wyjaśniają, jak właściwie przygotować drewno, by niedymiło, paliło się efektywnie (sezonowanie, rozpalanie od góry) i jakimiwalorami powinien cechować się dobry piec.

Poco to wszystko? Głównie z uwagi na narastający problem smogu unoszącego się nadpolskimi miastami i przez niską świadomość Polaków dotyczącą drewna. – Porazmienić nawyki i postawy rodaków. Udowodnić, że odpowiednio przygotowane ispalane drewno jest optymalnym źródłem energii – mówi Marcin Brysiak,rzecznik prasowy kampanii.

Wbadaniu ankietowym (zapytano 1003 Polaków) wiedza o drewnie wypadła raczej słabo. Rodacy wciąż postrzegają drewnojako opał o niskiej wydajności a dodatkowo kłopotliwy w użyciu. To ostatniewynika głównie z dużych ilości popiołu i dymu, powstających przy niewłaściwymspalaniu drewna.

Radosław Szypuła (z lewej) i drwal KamilSzarmach w spotach kampanii „Nie rób dymu” przekonują o zaletach właściwiedobranego, przygotowanego i spalanego drewna

Fot. Arch. kampanii „Nie rób dymu”

Wspierająca kampanię grupaekspertów, m.in. z AGH i SGGW, przeprowadziła analizę laboratoryjną emisyjnościdrewna czterech najczęściej używanych gatunków: dębu, sosny, wierzbyenergetycznej i brzozy. – Polacy nie są świadomi, że paląc wilgotne drewnodrzew iglastych trują powietrze i siebie nawzajem; przyczyniają się dozwiększania smogu. A drewno jest ekologiczne, efektywne i ekonomiczne, kominekzaś niskoemisyjny, pod warunkiem, że wiemy, jak mądrze z nich korzystać –mówi prof. Mariusz Filipowicz z krakowskiej AGH.

UZ