
Wspomniany w nr. 19/2016 maślak żółty (modrzewiowy) Suillus grevillei (artykuł „Smakowita inwazja w nadmorskich lasach” nt. złotaka wysmukłego) został omyłkowo przedstawiony jako gatunek zawleczony do Europy.
Redakcji zwrócił na to uwagę dr hab. Jacek Piętka, fitopatolog z WydziałuLeśnego SGGW, któremu w artykule przypisano to stwierdzenie: – Wrzeczywistości jest to jak najbardziej rodzimy grzyb, poprzez mikoryzę ściślezwiązany z jednym gatunkiem rodzimego drzewa, tj. z modrzewiem.
![]() |
![]() |
Maślak daglezjowy
Fot. www.commons.wikimedia.org (2)
|
Podobnie ścisła zależność łączy inny gatunek maślakaz daglezją. Chodzi o maślaka daglezjowego(czerwonego),Suillus lakei, który jest od kilku lat notowany w Polsce. – Ten grzybtrafił do nas niejako w ślad za daglezją. Sprawiły to zależności mikoryzowe,podobnie jak w przypadku związanego z sosną złotaka. I to ten przykład powinienznaleźć się we wspomnianym artykule – dodaje drPiętka.
Red.