116. Zjazd PTL-u – W trzech odsłonach

W dniach 7–9 września w Cetniewie odbył się 116. Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego. Uczestniczyło w nim prawie 300 osób. To coroczne spotkanie PTL-u zgodnie z tradycją składało się z trzech części: sesji naukowej i terenowej oraz części organizacyjnej.  

Prelegenci i dyskutanci sesji naukowej,która odbyła się pod hasłem: „Komunikacja społeczna w leśnictwie”, szukaliodpowiedzi na wciąż gorące i fundamentalne dla naszego leśnictwa i leśnikówpytanie: jak zyskać akceptację społeczną swoich działań.

Wybór miejsca i tematyki sesji nie byłprzypadkowy. Bezpośrednia styczność kompleksów leśnych znajdujących się naterenie RDLP w Gdańsku z milionową aglomeracją Trójmiasta i atrakcyjność turystycznalasów pasa nadmorskiego obligują leśników do pozostawania w nieustającymkontakcie z mieszkańcami i turystami.

Otwierając obrady prof. AndrzejGrzywacz, przewodniczący PTL-u, stwierdził, że ze względu na występującespięcia na styku leśnicy– społeczeństwo chcemy na ten temat rozmawiać.Mówić o tym, jak dialog prowadzić, jak zrezygnować z żargonu zawodowego, żebydotrzeć do ludzi, którzy takiej wiedzy nie posiadają.

W części naukowej Zjazdu przedstawiono13 referatów poświęconych komunikacji społecznej w leśnictwie. O duchowymużytkowaniu lasu, czyli osiąganiu korzyści z tytułuistnienia lasu bez zmiany jego struktury i funkcji, mówił prof. KazimierzRykowski z IBL-u. Mówca w prezentacji otwierającej sesję naukową podkreślił, żelas, będący od dawna źródłem natchnienia twórców, służył im do przekazywaniaswoich uczuć za pomocą obrazów czy dźwięków, czyli do komunikowania się zodbiorcą.

Adam Łaszyn, były dziennikarz, ekspert publicrelations oraz trener szkoleń medialnych i kryzysowych, dowodził, że przekazyw mediach są dziś traktowane jak każdy inny produkt. One sprzedają sięnajlepiej, gdy są ważnym dla dużej grupy ludzi newsem, ujawniają cośniezwykłego i uruchamiają emocje swoich odbiorców.

Fot. E. Pudlis

O rozwijających się w olbrzymim tempiemediach społecznościowych i ich mocy sprawczej w komunikowaniu się zespołeczeństwem opowiadała Anna Miotk, dyrektor ds. komunikacji firmy PolskieBadania Internetu. Mówczyni, przywołując opinię Manuela Castellsa, autoraksiążki „Społeczeństwo w sieci”, powiedziała, że komunikacja internetowaosiągnęła ogromny sukces, gdyż jest bezpośrednia, autentyczna i nastawiona napomoc i wymianę informacji.

Podczas jednodniowej sesji terenowejuczestnicy Zjazdu poznali problemy m.in. lasów Szwajcarii Kaszubskiej,leśnictwa Sopot oraz lasów nadmorskich: Mierzei Wiślanej i Mierzei Helskiejoraz Puszczy Darżlubskiej.

Zjazd był okazją do odznaczenia wieluosób, co uczyniono w trzecim, organizacyjnym dniu Zjazdu. Medal Pro Patria zaszczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość wręczonoJanuszowi Mikosiowi, nadleśniczemu Nadleśnictwa Wejherowo. Honorowe członkostwoPTL-u nadano: prof. Ryszardowi W. Chałupce,Bogdanowi Gieburowskiemu, Kazimierzowi Szabli i Adamowi Szemplińskiemu. ZłoteOdznaki Honorowe wręczono 32 osobom, a 72– srebrne. Przyznawany raz wroku, zwykle podczas Zjazdu, medal Pro Bono Silvae trafi do BiuraUrządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Zostanie wręczony na uroczystości 60-leciaBULiGL-u 4 października.

Kolejny, 117. Zjazd odbędzie się wprzyszłym roku w Gnieźnie, na terenie RDLP w Poznaniu.

puls