
Szwecja Planują likwidacyjny skup uprawnień do emisji Ukraina Nielegalne pozyskanie drewna w Karpatach Szkocja, Wielka Brytania Pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi Austria Pozyskanie drewna w 2015 roku
Szwecja
Planują likwidacyjny skup uprawnień do emisji
W lipcu 2016 r. szwedzkie władze oświadczyły, że będąskupować i wycofywać z obiegu miliony uprawnień do emisji w celu zmniejszenianadwyżki jednostek CO2w EuropejskimSystemie Handlu Emisjami (ETS). Co roku zamierzają inwestować 300 mln koronszwedzkich (ok.32mln euro) w likwidację ok. 7 mln uprawnień doemisji CO2.Likwidacyjny skup planowany jest w okresie od 2018 do 2040 roku.
![]() |
Wiele szwedzkich środowisk domagało się, by kopalnie i elektrownieszwedzkiego koncernu Vattenfall w Niemczech zostały zamknięte ze względówekologicznych Fot. www.flickr.com/Sean Gallup
|
Szwecja ma nadzieję, że skup przyczyni się do rozwiązania problemuniskich cen uprawnień wskutek ich nadpodaży. Niestety, skasowanie 7mlnuprawnień – stanowiących zaledwie 0,4% obecnej ich nadwyżki (blisko 2 mld) – będziemiało marginalny wpływ na cenę jednostek CO2i wielkość ich nadpodaży. Dlatego krytycyszwedzkiego planu twierdzą, że skup likwidacyjny będzie trwonieniem publicznychpieniędzy, które mogłyby zostać zainwestowane w inne rozwiązania chroniąceklimat.
Niektórzy przypuszczają, że plan skupu likwidacyjnego powiązany jest wjakiś sposób ze sprzedażą kopalni węgla brunatnego i opalanych nim elektrowni,posiadanych w Niemczech przez szwedzki państwowy koncern energetycznyVattenfall. Wiele szwedzkich środowisk domagało się bowiem, żeby kopalnie ielektrownie te zostały po prostu zamknięte ze względów ekologicznych. Niebędzie więc zaskoczeniem, gdy fundusz na skup uprawnień będzie równy wpływom zesprzedaży działu węgla brunatnego w Niemczech przez koncern Vattenfall.
W bieżących negocjacjach w sprawie unijnej polityki klimatycznejszwedzki rząd opowiedział się za rewizją systemu ETS i anulowaniem po pewnejliczbie lat nadwyżki uprawnień, zgromadzonej obecnie w rezerwie stabilizującejrynek CO2(Market Stability Reserve, MSR). PonadtoSzwecja postuluje zwiększenie zakresu redukcji emisji w sektorach objętychsystemem ETS. Te szwedzkie działania są mniej spektakularne niż plan skupulikwidacyjnego, ale mogą dopomóc Unii w osiągnięciu jej celów klimatycznych.
Źródło: www.carbonmarketwatch.org
Ukraina
Nielegalne pozyskanie drewna w Karpatach
Ekolodzyalarmują: w ciągu ostatnich dwóch lat w ukraińskich Karpatach drastycznezwiększyła się skala nielegalnego pozyskania drewna. Rozmiar dewastacjikarpackich lasów unaoczniają publikowane w Internecie zdjęcia z powietrza,przedstawiające wylesione stoki.
Nielegalniepozyskane drewno jest masowo eksportowane do unijnych sąsiadów Ukrainy, w tymdo Polski. Proceder ten jest praktycznie bezkarny. Nad wszystkim czuwa bowiemleśna mafia, która z kolei ma ochronę kręgów wielkiego biznesu. Zdaniemekologów wpływy ze sprzedaży nielegalnie pozyskiwanego i eksportowanego drewnatrafiają też do kieszeni lokalnych policjantów, celników, prokuratorów, którzyw zamian kryją kontrabandę. Uwikłani w nią mają być też celnicy z państwunijnych. W rezultacie Ukraina traci miliardy hrywien, a region Karpat zmierzaku katastrofie ekologicznej (erozja, powodzie).
![]() |
Nielegalne pozyskanie drewna wukraińskich Karpatach stale rośnie, a proceder pozostaje praktycznie bezkarny
Fot. www.zak-kor.net
|
Nielegalnepozyskanie odbywa się najczęściej pod płaszczykiem cięć sanitarnych. Mogłoby tozostać ukrócone przez inspekcję, ale na przeszkodzie temu stoi, zdaniemekologów, przekupność ukraińskich inspektorów. Nielegalnym pozyskaniem drewnatrudni się niemała część miejscowej ludności, która nie jest w stanie przeżyć zlegalnych zajęć.
Regionalnewładze zaprzeczają twierdzeniom o masowym, niekontrolowanym pozyskiwaniudrewna. Utrzymują, że etaty cięć nie są przekraczane. Została wprowadzonaelektroniczna rejestracja drewna. Znaczniki z kodem kreskowym ułatwiająidentyfikację każdej sztuki. Informacja o tym, co się dzieje w lasach, jest nabieżąco dostępna w Internecie.
W ub. roku Rada Najwyższa Ukrainy – ukraiński parlament – wprowadziła10-letnie moratorium na eksport drewna okrągłego. Środek ten miał chronić lasyprzed dewastacją i zarazem zapewniać zaopatrzenie ukraińskiego przemysłudrzewnego w surowiec. Praktyka pokazuje, że cel ten nie został osiągnięty.Wagony wyładowane drewnem nadal jadą za granicę. Handlarze nielegalnym drewnemwiedzą, jak obejść zakaz eksportu. Potrzebna jest więc przede wszystkim ścisłakontrola pozyskania.
Sytuacjędodatkowo komplikuje fakt, żemoratorium na eksport drewna jest sprzecznez założeniami układu stowarzyszeniowego między Ukrainą a UE i nie odpowiadawarunkom ukraińskiego członkostwa w Światowej Organizacji Handlu (WTO).
Źródło: www.counterpunch.org
Szkocja, Wielka Brytania
Pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi
Komisja Leśna Szkocji, sprawująca pieczę nad szkockimilasami państwowymi i nadzorująca lasy prywatne, realizuje od 2007 r. leśnyprogram pomocy osobom dorosłym z długotrwałymi zaburzeniami psychicznymi.Cotygodniowe zajęcia na łonie leśnej przyrody, prowadzone są przez odpowiedniowyszkolonych przewodników.
![]() |
Z zajęć skorzystało już 200 grup, liczących w sumie 1800 osób
Fot. www.scotland.forestry.gov.uk
|
Zajęcia, których pełny cykl trwa 12 tygodni, mają pomagać w budowaniupewności siebie i poczucia własnej wartości oraz w rozwijaniu zdolnościkomunikacyjnych. Program zajęć obejmuje ćwiczenia fizyczne w formie marszów igimnastyki tai chi, prace związane z ochroną przyrody, rękodzielnictwo inaukę o przyrodzie, w tym rozpoznawanie roślin drzewiastych i ptaków.
Przy realizacji projektu Komisja Leśna Szkocji współpracuje z 17partnerami, wśród których są różne terenowe służby władz samorządowych orazfundacje ekologiczne i charytatywne. Program zajęć został zatwierdzony przezekspertów szkockiej publicznej służby zdrowia. C
Źródło: scotland.forestry.gov.uk
Austria
Pozyskanie drewna w 2015 roku
Waustriackich lasach zostało w ub. roku pozyskanych łącznie 17,5 mln m3drewna. To o 2,7% więcej niż w 2014 roku. W stopniu ponadprzeciętnym, bo o6,7%, wzrosło pozyskanie drewna tartacznego. Aż 42% austriackiego pozyskaniastanowiło drewno poklęskowe, którego ilość wzrosła o 58% w stosunku do 2014roku. Rozmiar użytkowania przedrębnego spadł o 11%. C
Źródło:www.forstpraxis.de
Opr. A.S.