
Finlandia Projekt węglowo-przyrostowy „Las 150” Austria Leśne 2016 piwem jałowcowym Szwecja Södra emituje zielone obligacje Finlandia Porażka Metsähallitusa w sądzie
Fot. www.smy.fi
Finlandia
Projekt węglowo-przyrostowy „Las 150”
Fiński Instytut Zasobów Naturalnych (Luke) rozpoczynarealizację ogólnokrajowego projektu badawczego, którego celem jest zgromadzeniekompleksowych informacji o możliwościach zwiększenia rocznego przyrostu zasobówdrzewnych Finlandii i o ekologicznych implikacjach tego procesu. Obecnieprzyrost roczny w fińskich lasach kształtuje się na poziomie niecoprzekraczającym 100mlnm3. W przyszłości mógłby sięgać150 mln m3 – stąd nazwa projektu: „Las 150”.
Intencjąbadań nie jest jednak rozwój nowych metod gospodarki leśnej. Chodzi ostworzenie bazy aktualnej wiedzy o różnych metodach gospodarowania na różnychsiedliskach we wszystkich zakątkach Finlandii i o potencjale tych siedlisk. – Nigdyjeszcze nie kalkulowaliśmy, jaki ogólnokrajowy efekt mogą przynieść różnemetody gospodarowania – mówi Jari Hynynen, naukowiec z instytutu Luke.
Ewaluacjapotencjału przyrostowego
będzie uwzględniała efektywność kosztową oraz krótką (dziesięcioletnią) i długąperspektywę czasową. Celem ewaluacji jest identyfikacja metod gospodarowaniaoptymalnych w danych
warunkach lokalnych. Fińscy naukowcy zdają sobie sprawę z tego, że wiedza oekologicznych implikacjach zwiększania przyrostu jest niewystarczająca. – Przykładowo:wpływ tego procesu na pochłanianie CO2przez lasy nie ma bynajmniej tak prostegocharakteru, jak dotychczas przypuszczaliśmy – zaznacza Jari Hynynen.
Instytut Zasobów Naturalnych powstał w 2015 r. w wynikufuzji fińskich państwowych instytucji badawczych obsługujących rolnictwo,gospodarkę żywnościową, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo oraz inne dziedzinyzwiązane z odnawialnymi zasobami naturalnymi. Wśród zespalanych jednostek byłrenomowany Fiński Instytut Badawczy Leśnictwa (Metla).
Źródło: www.smy.fi
Austria
Leśne 2016 piwem jałowcowym
Spółka akcyjna Austriackie LasyZwiązkowe (ÖBf), zarządzająca lasami państwowymi
Republiki Austrii, od lat warzy we współpracy z mistrzem piwowarskim AxelemKiesbye
koneserskie piwo Leśne. Każdego roku jest ono wzbogacane o inny dodatekpochodzący z lasu. W 2016 r. wybór padł na gałązki, igły i szyszkojagodyalpejskiej odmiany jałowca. Składniki te zostały pozyskane w lipcu w lasachÖBf.
– Szyszkojagody jałowca mają wyjątkowo intensywny aromat, a gałązki,kora i igły nadają piwu nasyconą złotą barwę i sublimują jego smak – mówiAxel Kiesbye.
Leśne 2016 będzie sprzedawane od października br. wbutelkach o pojemności 0,75 i 0,33 l oraz w małych, 24-litrowych beczkach. Zuwagi na stosunkowo dużą zawartość alkoholu będzie mogło leżakować przez wielelat.
Spółka ÖBf zaczęła produkować limitowane partie piwaLeśnego w 2011 roku. Podstawowym składnikiem do warzenia pierwszegorocznika piwa Leśnego były młode pędy jodłowe. W 2012 r. zostały one zastąpionenasionami limby, w 2013 r. – młodymi pędami i szyszkami modrzewia, a wroku 2014 – młodymi szyszkami sosny czarnej. W 2015 r. leśnym dodatkiem byłażywica świerkowa z naturalnych wycieków.
Źródło: www.bubndesforste.de
Szwecja
Södra emituje zielone obligacje
W celu finansowania inwestycjiproekologicznych Södra – gospodarcze zrzeszenie prywatnych właścicieli lasów wpołudniowej Szwecji – emituje tzw. zielone obligacje. – Rynek kapitałowyokazuje duże zainteresowanie inwestowaniem w Södrę, w której zrównoważonyrozwój ma długie tradycje. Nasze celulozownie praktycznie wcale już niezużywają paliw kopalnych – mówi Lars Idermark, prezes i zarazem dyrektorgeneralny Södry. Zrzeszenie dąży zarówno do zwiększenia zdolności produkcjicelulozy, jak i do podniesienia poziomu efektywności energetycznej swoichwytwórni. Wolumen stosownego programu inwestycyjnego sięga 6 mld koronszwedzkich.
![]() |
Celulozownie Södry praktycznie nie zużywają już paliw kopalnych. M.in. dzięki temu zrzeszenie mogło wyemitować pierwsze zielone obligacje o wartości 1 mld koron szwedzkich
Fot. www. sodra.com
|
Emisja zielonych obligacji stała się możliwa poprzejściu przez Södrę odpowiedniego audytu. Jego wykonawcą był OśrodekMiędzynarodowych Badań nad Klimatem i Środowiskiem (CICERO) – niezależnanorweska instytucja naukowa. Ośrodek przyznał Södrze najwyższy rating wsystemie zielonych obligacji (odcień ciemnozielony). Pierwsze obligacje Södrymają łączną wartość 1 mld koron, a okres ich wykupu wynosi pięć lat. Są toobligacje o oprocentowaniu zmiennym (STIBOR 3M +1,60% w skali roku). Instrumentfinansowy, który jest określany mianem zielonych obligacji, funkcjonuje wSzwecji od trzech lat.
Södra zrzesza 50,4 tys. prywatnych właścicieli lasów.Należą do nich posiadłości leśne o łącznej powierzchni 2,44 mln ha. CzłonkowieSödry są także właścicielami koncernu leśno-drzewnego, w skład którego wchodzątrzy segmenty: Södra Skog (gospodarka leśna), Södra Cell (przemysł celulozowy)i Södra Wood (przemysł drzewny). Koncern ten zatrudnia 3,6 tys. pracowników.Lasy członków Södry są certyfikowane wg standardów PEFC i FSC.
Źródło: www.sodra.com
Finlandia
Porażka Metsähallitusa w sądzie
Okręgowy Sąd w Helsinkach oddaliłroszczenia o odszkodowanie, z którymi fiński koncern Metsähallitus, obejmującylasy państwowe i parki narodowe, wystąpił wobec firm drzewnych, biorącychudział w zmowie cenowej w latach 1997–2004. – Właśnie otrzymaliśmy uzasadnieniedecyzji sądu. Wraz z naszymi ekspertami wnikliwie przestudiujemy ten materiał irozważymy podjęcie dalszych kroków – mówi Esa Härmälä, dyrektor generalnyMetsähallitusa.
Wiosną2004 r. spółka UPM-Kymmene wystąpiła do fińskiego urzędu ochrony konkurencji zwnioskiem o zwolnienie z kary finansowej nałożonej na ten podmiot gospodarczyza zmowę cenową z firmami Metsäliitto i Stora Enso. W 2006 r. urząd ochronykonkurencji przekazał sprawę do Sądu Handlowego, który w swoim orzeczeniupotwierdził stosowanie przez trzy ww. firmy drzewne niedozwolonych praktykkartelowych w latach 1997–2004 na fińskim rynku drewna okrągłego. Zmowa cenowaobjęła 100% fińskiego rynku papierówki i 80% całego rynku drewna okrągłego.Firmy drzewne wymieniały się np. informacjami o stanie i treści swoichnegocjacji z Metsähallitusem. Orzeczenie nabrało mocy prawnej w styczniu 2010roku. Na firmy zostały ostatecznie nałożone kary finansowe w łącznej wysokościprzeszło 50 mln euro.
Metsähallitusjest największym dostawcą surowca drzewnego w Finlandii. W odróżnieniu odinnych fińskich gospodarstw leśnych sprzedaje drewno nie na pniu, lecz locozakład. Negocjowane przez Metsähallitusa ceny drewna obejmują więc także kosztypozyskania, zrywki, transportu i usług logistycznych. W związku z tym skutkizmowy cenowej były dla fińskich lasów państwowych szczególnie dotkliwe.Zewnętrzni eksperci oszacowali straty poniesione przez państwowy koncern na159,4 mln euro. W 2011 r. Metsähallitus wystąpił do Sądu Okręgowego wHelsinkach z roszczeniem o odszkodowanie od firm UPM-Kymmene, Metsäliitto iStora Enso. Proces sądowy trwał przeszło pięć lat.
Fińskipaństwowy koncern Metsähallitus składa się z segmentu podmiotów gospodarczych isegmentu finansowanego głównie z budżetu państwa. Podstawową jednostką segmentupodmiotów gospodarczych jest Gospodarstwo Leśne, które od połowy kwietnia 2016r. jest niegiełdową spółką akcyjną (wcześniej działało na zasadachprzedsiębiorstwa państwowego). Jednostka ta ma w swoim zarządzie 3,5mlnha lasów. Zatrudnia ok.300pracowników na stanowiskachnierobotniczych i 430robotników leśnych. Do budżetu państwa odprowadzacorocznie dywidendę w wysokości ok.110mln euro.
Drugi, budżetowy segment Metsähallitusa stanowi osobnorozliczająca się jednostka o nazwie Parki i Dzika Przyroda Finlandia(P&WF), mająca w swej pieczy 39 fińskich parków narodowych orazkilkadziesiąt ważnych obiektów fińskiego dziedzictwa kulturowego. Międzyjednostką P&WF, zatrudniającą ok. 600 pracowników, a gospodarczym segmentemMetsähallitusa nie ma transferowych przepływów finansowych.
Źródło: www.metsa.fi
Opr. A.S.