
Stany Zjednoczone Chronią klimat, wspierając innowacje Unia Europejska Modele przyszłej gospodarki leśnej Unia Europejska Lesiste kraje UE apelują do Komisji Europejskiej Czechy LČR przynoszą 184 euro zysku z hektara lasu Wielka Brytania Pierwsza weryfikacja zalesieniowego projektu węglowego
Stany Zjednoczone
Chronią klimat, wspierając innowacje
Federalna Służba Leśna Stanów Zjednoczonych (USFS)przeznaczyła w tym roku przeszło 8,5 mln dolarów na wsparcie innowacyjnychtechnologii i strategii, służących intensyfikacji użytkowania drewna jakobudulca, tworzywa i surowca energetycznego, a przez to urzeczywistniającychsubstytucję materiałową i energetyczną, chroniącą klimat. O dofinansowanie wramach Wood Innovations – specjalnego programu subwencyjnego USFS – aplikowało77 projektów. Subwencje USFS są jednym z elementów kompleksowego systemu działańDepartamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych na rzecz ochrony klimatu przezstymulowanie rozwoju rolnictwa i leśnictwa. Celem tych działań jest zwiększeniedo 2025 r. rocznej sumy wymiaru redukcji emisji netto i wymiaru wzrostusekwestracji węgla przez gleby i lasy USA o przeszło 120 mln ton ekwiwalentu CO2, coodpowiadałoby wycofaniu z dróg 25 mln samochodów.
USFSjest agencją Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, mającą w swej pieczylasy federalne, udzielającą fachowej pomocy stanowym służbom leśnym iwłaścicielom lasów prywatnych oraz prowadzącą badania leśne. Amerykańskie lasyfederalne, zajmujące powierzchnię ok.77mln ha, są obszaramichronionymi kategorii VI wg klasyfikacji Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody(IUCN). Od 1908 r. USFS jest zobowiązana do przekazywania corocznie 25%przychodów ze sprzedaży drewna tym jednostkom samorządu terytorialnego, naktórych obszarze położone są kompleksy lasów federalnych.
Źródło: www.fs.fed.us
Unia Europejska
Modele przyszłej gospodarki leśnej
W kwietniu wystartował subsydiowanyprzez Unię Europejską międzynarodowy projekt „Przyszła gospodarka leśna –alternatywne modele i podejmowanie decyzji w warunkach dużej zmienności”(ALTERFOR). Projekt ma być realizowany do września 2020 roku. Nowe modele gospodarkileśnej, uwzględniające m.in. intensyfikację energetycznego użytkowania biomasy,zmianę klimatu, wzrost społecznego znaczenia lasów i dynamiczny rozwój rynkówglobalnych, będą testowane w różnych regionach reprezentatywnych dla Europy.Jednym z celów projektu jest wypracowanie strategii efektywnego transferuwiedzy naukowej do praktyki.
![]() |
Przy realizacji projektu ALTERFOR, którym kierujeSzwedzki Uniwersytet Nauk Rolniczych, współpracuje przeszło 60 naukowców iprzedstawicieli organizacji leśnych z 11 państw europejskich. W skład kolegiumdoradczego wchodzą też specjaliści ze Stanów Zjednoczonych i Nowej Zelandiioraz eksperci ONZ.
Źródło: www.forstpraxis.de
Unia Europejska
Lesiste kraje UE apelują do Komisji Europejskiej
10 lesistych państw Unii Europejskiej –Austria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słoweniai Szwecja – podpisało list do Komisji Europejskiej, zawierający apel ouwzględnienie trwale zrównoważonej gospodarki leśnej w osiąganiu celówklimatycznych UE, wynikających z porozumienia paryskiego z 2015 roku. W 2016 r.Komisja Europejska ma przedstawić propozycję formy włączenia sektorówużytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa w ramy unijnejpolityki klimatycznej do 2030 roku.
Zgodnie z informacją fińskiego Ministerstwa Rolnictwa iLeśnictwa, w liście wyrażone jest stanowisko, że unijny system rozliczaniaemisji w sektorach użytkowania gruntów i leśnictwa powinien wspieraćzrównoważone zagospodarowanie i użytkowanie lasów. Jednak pochłanianie leśnepowinno zostać włączone w ramy polityki klimatycznej w sposób, który nie będzieumniejszał wysiłków na rzecz redukcji emisji. List zaadresowany jest do MiguelaAriasa Cañetego, komisarza ds. polityki klimatycznej i energetycznej, orazPhila Hogana, komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.
Źródło: www.smy.fi
Czechy
LČR przynoszą 184 euro zysku z hektara lasu
Lasy Republiki Czeskiej (LČR) porównały się z państwowymigospodarstwami leśnymi w krajach sąsiednich pod względem efektywnościgospodarowania w lasach w 2015 roku Zgodnie z wynikami tego porównania, LČR sązdecydowanie najsprawniejszym państwowym zarządcą lasów w naszym regionie,wygospodarowując 184 euro zysku z 1 ha gruntu leśnego rocznie, i zostawiajądaleko w tyle Bawarskie Lasy Państwowe (86 euro) i Austriackie Lasy Związkowe(53 euro).
– Okazuje się, że wybrany przez nas modelgospodarowania, uzupełniany aukcjami drewna na pniu, jest rozwiązaniemkorzystnym długookresowo, i to nawet w sytuacji, gdy cena drewna na rynkumaleje, tak jak ma to miejsce w tym roku –mówi Daniel Szórád,dyrektor generalny LČR.
LČRprzodują również w klasyfikacji bezwzględnej wartości rocznego zysku przedopodatkowaniem oraz wysokości wpłaty do budżetu państwa.
Źródło: www.lesycr.cz
Wielka Brytania
Pierwsza weryfikacja zalesieniowego projektu węglowego
Około pięć lat temu ustanowiony został wWielkiej Brytanii narodowy standard zalesieniowych projektów węglowych(Woodland Carbon Code, WCC). Certyfikacja wg standardu WCC ma gwarantowaćrzetelność i efektywność projektów zalesieniowych, realizowanych w ramachdobrowolnej kompensacji emisji CO2. Administratorem systemucertyfikacji WCC jest brytyjska Komisja Leśna. Audyt certyfikacyjnyprzeprowadzają niezależne firmy uznane przez Służbę Akredytacyjną ZjednoczonegoKrólestwa (UKAS).
![]() |
Dystrybutor paliw – firma BWOC – zainwestowała już w przeszło osiem zalesieniowych projektów węglowych WCC, realizowanych w różnych zakątkach Wielkiej Brytanii Fot. www.bwoc.co.uk |
Zalesieniacertyfikowane wg standardu WCC generują z czasem zalesieniowe jednostkipochłaniania (Woodland Carbon Units, WCUs). Warunkiem ich wydania jestweryfikacja sekwestracji CO2 wykazywanej przez projekt. W roku 2016 miałamiejsce właśnie pierwsza taka weryfikacja w systemie WCC. Jej obiektem byłzalesieniowy projekt węglowy w West Lothian w Szkocji. Większość praw dojednostek WCUs, generowanych przez ten projekt, kupiła – za pośrednictwem biuraForest Carbon, brokera jednostek CO2– firma BWOC, zajmująca się dystrybucją paliw.
Łącznypotencjał sekwestracyjny zalesieniowych projektów węglowych, które zostałydotychczas objęte brytyjską certyfikacją WCC, przekracza 2 mln ton CO2.Zostały już wykupione prawa do 60% wszystkich jednostek WCUs, przewidzianych dowygenerowania. Firmy płacą od siedmiu do 15 funtów szterlingów za tonę CO2. – SystemWCC stale się rozwija. Coraz więcej podmiotów chce kompensować swoją emisję CO2 przez inwestycje w zalesienia – mówi drVicky West, analityk klimatyczny Komisji Leśnej.
Źródło: www.forstpraxis.de
Opr. A.S.