Ustawa o ochronie przyrody – Samorządy zdecydują o drzewach

7 lipca do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody i niektórych innych ustaw. Zaproponowane przez resort zmiany dotyczą m.in. kwestii drzew i krzewów poza terenami leśnymi. Chodzi o wydawanie zezwoleń, wyznaczanie opłat i kar za nielegalną wycinkę oraz wskazywanie nasadzeń kompensacyjnych. Kompetencje w zakresie regulacji w tym zakresie, zostaną przeniesione na poziom lokalny (samorząd gminny).

Zdaniemresortu obowiązujące przepisy w zakresie zadrzewień – jednolite dla całegokraju – nie są dostosowane do warunków lokalnych tj. poziomu pokrycia gminydrzewami i krzewami, charakteru gminy (miejskie czy wiejskie), poziomuzanieczyszczenia środowiska (w szczególności powietrza), liczby mieszkańcówgminy i poziomu ich zamożności. Zasadne ma więc być oddanie decyzyjności w ręcewładz lokalnych, które mają najlepiej orientować się w sytuacji i jaknajpełniej kształtować politykę ochrony zadrzewień na swoim terenie.

W noweli zapisanojednak, że gmina „może wprowadzić” regulacje nakładające opłaty itp. Jeślitakich przepisów nie przygotuje, w praktyce możliwe będzie usunięcie drzew bezzezwoleń, opłat czy kar. A tak się z pewnością w niejednej gminie stanie.Przewidziano tylko trzymiesięczny termin przygotowania i wdrożenia przepisów napoziomie lokalnym. Deweloperzy z pewnością już na to czekają…

W noweli doprecyzowanoteż regulacje dotyczące czynnej ochrony drzew i krzewów będących grupą lubaleją drzew uznanych za pomnik przyrody. Chodzi o przypadki zamieraniapojedynczych drzew. By umożliwić ochronę chronionej grupy lub alei drzew lubkrzewów rada gminy, będzie mogła określić gatunki, wiek i rozmiary nowychnasadzeń, które zastępując stare osobniki, będągwarantować ciągłość funkcji przyrodniczych, dla których pomnikprzyrody został powołany.

Przy okazji nowelizacjidokonano zmian w powoływaniu Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i jegozastępców oraz regionalnych dyrektorów ochrony środowiska wraz z zastępcami.Rezygnując z konkursów na te stanowiska usystematyzowano kompetencje jakimibędą się musieli wykazać osoby powoływane do objęcia tych stanowisk.

Zmiany dotkną teżparków narodowych (patrzramka), prawa wodnego orazodszkodowań za szkody wyrządzane przez chronione zwierzęta. W tym ostatnimprzypadku zmiany dostosowują przepisy ustawy do wyroków Trybunału Konstytucyjnegoz lat 2013 i 2014, które kwestionowały m.in. (uznając za niezgodne zKonstytucją) ograniczanie odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzaneprzez bobry tylko do gospodarstw rolnych, leśnych i rybackich oraz ograniczaniegrona podmiotów mogących współdziałać przy zabezpieczaniu przed szkodami tylkodo właścicieli gospodarstw rolnych i leśnych. Teraz rodzaj mienia w jakimdoszło do szkody nie będzie miał znaczenia. Poszerzono katalog przypadków, wktórych odszkodowanie nie będzie się należało (np. zaniedbanie właściciela,ingerencja w sieć melioracyjną).

UZ