Obowiązek udostępniania drzewostanów szlakami zrywkowymi wprowadziło w całej Polsce zarządzenie dyrektora generalnego LP (nr35/2016).
Postulat uregulowania sprawyszlaków zgłaszali przedsiębiorcy posiadający maszyny wielooperacyjne od wielulat. Część RDLP posiadała już stosowne regulacje. Jako pierwszy 15 lat temuwprowadził je dyrektor RDLP w Zielonej Górze. W jego ślady poszli koledzy zeSzczecinka i Gdańska.
Nowe zarządzenie obowiązuje od29czerwca i poleca wyznaczać szlaki we wszystkich drzewostanach, gdzieplanuje się pozyskanie, niezależnie od rębni. Czyni rozróżnienie na szlaki dozrywki konnej w górach (szerokość 2,5 m) oraz te przeznaczone dla maszyn:harwesterów, forwarderów i najpopularniejszych u nas ciągnikowych przyczep zżurawiem (szerokość 4–5 m). Szlaki dla maszyn mają być rozmieszczone co ok. 20m, w odległości zbliżonej do podwójnego zasięgu żurawia maszyn. Należy jeprojektować po jak najkrótszej linii do dróg wywozowych, prostopadle do rzędówdrzew. Wycinać można na etapie pierwszego pozyskania z masą (TW lub CP-P). Wprzypadku dużych upraw na terenach poklęskowych czy porolnych – winny byćuwzględnione już na etapie zakładania uprawy. Zarządzenie omawia też przebiegszlaków w przypadku rębni gniazdowych i zagadnienie rozmieszczenia szlaków wwarunkach górskich, tj. w zależności od nachylenia terenu i stosowanych środkówtransportu.
RaZ