
Jak przystało na wielowyznaniowe Podlasie 4czerwca uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w cerkwi prawosławnej. Następnie miała miejsce najbardziej efektowna część uroczystości – przemarsz główną ulicą Białowieży. Pochód prowadzony przez orkiestrę dętą i mażoretki dotarł w pobliże siedziby technikum. Tu odprawiono mszę w kościele rzymsko-katolickim.

Jakkolwiek technikum obchodzi65-lecie, to w roku 1951 szkoła posiadała już pewne tradycje. Kształceniezawodowe trwało nieprzerwanie, choć w innej formie, od 1945 r., a jeszcze przedwojną, w latach 1929–36, we wsi działała szkoła dla leśniczych. W dalszejczęści uroczystości o tych faktach przypominała dyrektor szkoły Anna Kulbacka,dla której historia placówki stała się prawdziwą pasją (na s. 35 prezentujemyjej kolejną książkę na ten temat).
Uroczystość zgromadziła kilkaset osób ze wszystkichroczników, łącznie z pierwszymi absolwentami. Tłumnie wypełnili aulę internatu,gdzie prócz uroczystych przemówień i gratulacji zgromadzeni śpiewali przyakompaniamencie akordeonu. Zabrzmiały tradycyjne piosenki, jakie niegdyśśpiewano w szkole. – To święto jest przede wszystkim dla was, cieszę się, żetak licznie przybyliście – mówiła nie bez wzruszenia dyrektor szkoły.
![]() |
Fot. Arch. TL w Białowieży (2) |
W trakcie jubileuszu zostałaodznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, a dekorował ją Andrzej Konieczny,wiceminister środowiska i jeden z grona 5700 absolwentów, jakich od 1951 r.wykształciła białowieska szkoła leśna. Odznaczenia otrzymały także: Olga Korch,Małgorzata Kutrzeba-Wasylik i Halina Lewczuk.
W sąsiedztwie szkoły, gdzie tego dnia odbywały sięspotkania absolwentów z wychowawcami, posadzono trzy pamiątkowe dęby.
TLw Białowieży jest jedną z 11 średnich szkół leśnych nadzorowanych przezMinisterstwo Środowiska. W tym roku kształciło się tu 208 uczniów w trybieczteroletnim. Coraz więcej z nich to dziewczęta – jest ich na tyle dużo, że odniedawna przeznaczono dla nich jedno z trzech użytkowanych pięter internatu. Odczterech lat należy do pierwszej dziesiątki szkół w województwie (wg rankingu „Perspektyw”).
RaZ