XXIX Konkurs „Mój Las” – Znamy jubileuszowe tematy

Po raz 29. wręczono (3 czerwca) nagrody w ogólnopolskim konkursie dla dzieci i młodzieży „Mój Las”. Organizowana przez SITLiD i Ligę Ochrony Przyrody konkurencja cieszy się niesłabnącą popularnością.

Do rozstrzygniętej właśnie edycji zgłoszono 3242 prace. Spośródnich jury wyłoniło 17 zwycięzców, a czterem osobom przyznało wyróżnienia. Jakzwykle nie było to łatwe zadanie, bo prace były na bardzo wysokim i zbliżonympoziomie. – Stąd m.in. decyzja o nieprzyznaniu pierwszej nagrody wtrzeciej kategorii wiekowej – mówiła Anna Staniszewska z SITLiD.

Żywy ostatnio temat Puszczy Białowieskiej zawitałtakże na galę konkursu. Ryszard Kapuścińki, prezes LOP, mówił: – Wiedza olesie czasami spychana jest na margines przez demagogiczne hasła. Tak dziejesię w Puszczy Białowieskiej. A Puszczy nie może zawładnąć żadna grupa, bo tonasze wspólne, narodowe dobro. Musimy rozumieć potrzebę chronienia, ale iprowadzenia gospodarki leśnej w sposób racjonalny. Apeluję do nauczycieli, bynie dali się zwieść hasłom, którewyglądają atrakcyjnie, a niewiele mają wspólnego z rzeczywistością w Puszczy.


Sporąatrakcją dla dzieci, nauczycieli irodziców była możliwość sfotografowaniasię z leśnikami uczestniczącymi wgali wręczenia nagród. Na zdjęciu CelinaMichalska (nauczyciel biologii), Daria Gregorowicz i Karolina Stacharskazgimnazjum w Puchaczowie Fot. UZ

Krzysztof Rostek, naczelnik Wydziału Gospodarki LeśnejDGLP, nawiązał do idei konkursu: – Dziękuję młodzieży za to, że zechciałapochylić się nad leśnymi tematami, pogłębić swoją wiedzę. Właśnie takprowadzona edukacja – z dzieci na rodziców, z naszego doświadczenia przynosinajlepsze efekty.

Udowodniła to jedna z mam. – W mojej rodzinie od15 lat bierzemy udział w konkursie. Moje trzy córki z niecierpliwością czekająna kolejne edycje. Żyjemy konkursem cały rok – zbieramy informacje, inaczejpatrzymy na las, częściej w nim bywamy. Brakuje mi w konkursie kategoriirodzinnej – mówiła Ewa Bembenista z Płocka, której córka Anna zajęła drugiemiejsce w kategorii II („Grzyby polskich lasów”).

Nagrodzeni otrzymali laptopy, tablety i aparatycyfrowe, a także pamiątkowe dyplomy. Zapomoc uczniom dostali je równieżnauczyciele. – Bez waszej zachęty i wsparcia taki konkurs pewnie nie mógłbytrwać – mówił Krzysztof Rostek.

Wszystkie prace nadesłane na konkurs zostanąprzekazane do OKL w Gołuchowie, gdzie trafią na ekspozycję.

Konkurs tradycyjnie ma dwa etapy: regionalny(zgłoszenia na przyszły rok przyjmowane będą do 30listopada) i centralny.Oceniane są nie tylko merytoryczne walory pracy, ale też forma opracowania,samodzielność i oryginalność podejścia do tematu, a także pomysłowa szatagraficzna. Laureatów jubileuszowej edycji poznamy do 15 kwietnia 2017 roku.

Tematy przyszłorocznych zmagań:

kat. I (klasy I–III; forma plakatu A3) –Dzieńi noc w lesie,

kat. II (klasy IV–VI) – Drzewo i jego funkcje wprzyrodzie,

kat. III (gimnazjum) – Znaczenie drewna dla lasu i człowieka,

kat. IV (licea i szkołyzawodowe) – Gospodarka leśna a sukcesja naturalna – za i przeciw.

Pełna lista tegorocznych laureatów >>>.

UZ