Przygotowanie jeszcze w czerwcu projektu zarządzenia o współpracy między jednostkami Lasów Państwowych a zulami zapowiedział dyrektor generalny Konrad Tomaszewski.
Nad jej ostatecznym kształtem pracowaćbędą członkowie Komisji Wspólnej LP i organizacji działających na rzecz grupowegointeresu przedsiębiorców leśnych podczas swojego drugiego posiedzenia,zaplanowanego na koniec czerwca. Zgodnie z planem projekt zarządzenia zostaniena ok. 10 dni przed spotkaniem przesłany do członków Komisji, aby mogli sięzapoznać z propozycjami DGLP i przygotować do rzeczowej, merytorycznejdyskusji.
Komisja Wspólna, mająca stanowić ciałokonsultacyjne, została powołana na mocy zarządzenia dyrektora generalnego LP nr2 z 28 stycznia 2016 roku. W jej skład powołano 97 osób, przedstawicieliprzedsiębiorców leśnych, administracji oraz nauki leśnej. Przedsiębiorcówleśnych reprezentuje po czterech przedstawicieli Stowarzyszenia PrzedsiębiorcówLeśnych i Polskiej Leśnej Izby Gospodarczej, po dwóch z Podlasko-MazurskiegoStowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych i Stowarzyszenia Firm Leśnych oraz podwóch przedsiębiorców leśnych niezrzeszonych z każdej RDLP.
Inauguracyjne spotkanie odbyłosię 10maja w siedzibie DGLP w Warszawie. Obecni na spotkaniureprezentanci przedsiębiorców przedstawili najważniejsze zdaniem sektorausługowego problemy. Wśród najistotniejszych do rozwiązania zagadnień znalazłysię: skatalogowanie rzeczowe prac leśnych, kosztorysowanie i rozliczanie pracleśnych w oparciu o katalogi norm pracochłonności, zwiększenie nakładówfinansowych na wykonawstwo prac leśnych, konieczność uproszczenia sortymentacjioraz uregulowania kwestii szlaków zrywkowych.
Dyrektor generalny LP KonradTomaszewski przedstawił wizję współpracy Lasów z sektorem usług leśnych. Jakojeden z pomysłów na poprawę sytuacji firm leśnych wymienił „insourcing”.Polegać ma on tym, że część mocy rozwojowych LP, po dokładnej inwentaryzacjistanu technicznego i potrzeb firm leśnych, można by przeznaczyć na rozwój OTL wJarocinie w celu dalszej „profesjonalizacji” produktów tej firmy. Następnieprzy pomocy NFOŚiGW oraz BOŚ należałoby wspomagać firmy leśne w zakupie,leasingu i wynajmowaniu sprzętu leśnego. Wynajmowanie dotyczyłoby główniemaszyn i urządzeń, które nie mają zastosowania przez cały rok. Zapowiedziałrównież wydanie osobnego zarządzenia, regulującego kwestię szlaków zrywkowych,uwzględniającego zróżnicowanie regionalne. Dyrektor Tomaszewski zaznaczył też,że zakończono już symulację finansową LP na rok przyszły. Na ile ona pozwoli, otyle większe środki PGL LP zostaną przeznaczone na sfinansowanie działalnościfirm leśnych.
Do końca czerwca, a więc przed zaplanowanymspotkaniem Komisji Wspólnej, DGLP ma się odnieść także do sprawy katalogów normpracochłonności, jak również do kwestii uproszczenia sortymentacji drewna. W jejprzypadku jednym z rozwiązań może być wyższa cena dla klienta chcącego kupićsortyment niestandardowy.
MB