Puszcza Białowieska – Program działań podpisany

„Program dla Puszczy Białowieskiej jako dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego UNESCO oraz obszaru sieci Natura 2000 opracowany przez Ministra Środowiska prof. dr. hab. Jana Szyszko i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dr. Konrada Tomaszewskiego”. Dokument o takim tytule podpisali oficjalnie jego autorzy podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Środowiska w Wielki Piątek.

Toodpowiedź na spór o los Puszczy Białowieskiej, który zdaniem ministra idyrektora LP należy czym prędzej rozwiązać na bazie wiedzy naukowej. Stądprogram, mający udokumentować różne punkty widzenia i ustaleniaodpowiedzialności konkretnych osób za podejmowane decyzje.

Jegoautorzy stają w obronie mieszkańców Puszczy i leśników w niej gospodarujących.– Puszcza Białowieska kojarzy się tylko z parkiem narodowym, a to nieprawda,bo park zajmuje ponad 10 tys. ha. Część gospodarcza, trzy nadleśnictwa: Browsk,Hajnówka i Białowieża, to ponad 50 tys. ha – mówił minister Szyszko. – Miejscowaludność patrzy z przerażeniem na to, co się dzieje na terenie Puszczy, bomówią, że ginie ich dorobek życia. Ginie ich dziedzictwo kulturowe, dzieło rąkich dziadków i pradziadków. Mówią, że tak dalej być nie może. Oni chcą pokazać,że potrafią użytkować te zasoby przyrodnicze dla dobra swojego, przyrody i chcąpokazywać to dobro całemu światu. Uważają, że są poniżani, gdy im się mówi, żeoni nie potrafią użytkować zasobów przyrodniczych. Dziwi ich to, że nie mająnawet drewna na opał i muszą sprowadzać węgiel po to, żeby ogrzewać swoje domy.Potrzebny jest więc program naprawy.

Wyjaśnił ideę pozostawienia 1/3lasów zagospodarowanych własnemu losowi (oszczegółach pisaliśmy w poprzednim numerze). Na pozostałym obszarze mają zostaćpodjęte działania zgodne z wiedzą naukową, by zahamować proces degradacjisiedlisk. Słowom ministra wtórował dyrektor Tomaszewski: – Podkreślamy,że nie o surowiec nam chodzi! Poinformował, że wszelkie działaniasfinansują LP, które będą też monitorowały efekty wszystkich prac (także podwzględem ekonomicznym z uwzględnieniem m.in. zysków z pochłaniania CO2).

DyrektorTomaszewski zapowiedział też rychły start działań, związanych z pracami nadmapą bioróżnorodności Polski. – Pracami monitoringowymi zostaną objętewszystkie lasy we władaniu PGL LP. To będzie gigantyczny wysiłek Lasów. Alewreszcie skończymy z mitem, że gospodarka leśna jest narzędziem destrukcjiróżnorodności biologicznej, a nie narzędziem jej kształtowania. Szczególnymwysiłkiem w tym zakresie zostanie objęta Puszcza Białowieska. Tam monitorowanebędą nie tylko organizmy wskaźnikowe, ale wszelka różnorodność biologicznaposzczególnych wydzieleń leśnych.

Zaproponowany dziś program doskonale wpisuje się w teorię rozpraszaniaryzyka gospodarczego. Zwłaszcza w momencie, gdy nie do końca wiadomo, kto marację. Choć ja jako leśnik z 40-letnim stażem pracy jestem przekonany, że toleśnicy mają rację – mówił Tomaszewski. Swoisty eksperyment porównawczypokaże, jaka forma ochrony – czynna czy bierna lepiej służy puszczańskim lasom.

Wszystkie działania resortu i Lasów mają być transparentne – tłumaczyłgłówny konserwator przyrody Szweda-Lewandowski. – Stworzymy specjalny portalinternetowy, w którym zamieszczona zostanie pełna dokumentacja, artykułyprasowe, listy i opinie, wpływające do resortu w sprawie Puszczy Białowieskiej.W dokumentacji mają znajdować się m.in. wyniki inwentaryzacji przyrodniczej(cyklicznie powtarzane opisy i zdjęcia), obejmującej rezerwaty i obszary Natura2000 na terenie trzech puszczańskich nadleśnictw.

 

  W Wielki Piątek Jan Szyszko i Konrad Tomaszewski podpisali program ratowania Puszczy Białowieskiej
  Fot. UZ

 

Zebranezostaną artykuły prasowe wraz z bazą autorów piszących o Puszczy, notyinternetowe z Polski i z zagranicy, jakie ukazały się przez ostatnich 25 lat.

Podczaskonferencji minister Szyszko poinformował też o podpisaniu aneksu pul dlaNadleśnictwa Białowieża, zwiększającego pozyskanie do 188 tys. m3(dotychczas było to 40 tys. m3).

Nawiadomość z resortu ekolodzy zareagowali niemal natychmiast – czerwonaministerialna tablica na gmachu resortu zamieniona została na taką z napisem:„Ministerstwo Wycinki Puszczy”. Mówili o „czarnym piątku dla polskiejprzyrody”.

Treść programu oraz aneks PUL są dostępne na stronieinternetowej resortu.

UZ