
Właśnie ukazała się publikacja poświęcona jest podstawowym konstrukcjom polskiego prawa leśnego. Punkt centralny tej dziedziny regulacji prawnej stanowi ustawa o lasach z 1991 r., jednak istotne dla leśnictwa unormowania znajdują się także w innych aktach prawnych. Autorzy postulują zmiany w ustawodawstwie – od ustawy o lasach ku ustawie Prawo leśne, który to akt powinien objąć to, co jest teraz niepotrzebnie rozproszone w wielu innych aktach.
Lasy stanowią fundament środowiskaprzyrodniczego, zaś zrównoważona gospodarka leśna ma godzić ochronne funkcjelasów z ich funkcjami gospodarczymi. To podstawowe motywy przyświecające oddawna regulacji prawnej odnoszącej się do lasów i leśnictwa. Można skonstatowaćjednak, że z rozwojem polskiego prawodawstwa leśnego w stosunkowo niewielkimstopniu koresponduje prawnicza literatura naukowa. Pojawiają się opracowania ocharakterze komentatorskim, ukazują się artykuły poświęcone konkretnymproblemom stosowania prawa leśnego, wyraźnie widoczny jest jednak deficytopracowań o charakterze kompleksowym. Brak jest prac całościowo traktujących otej sferze regulacji prawnej, która odnosi się do lasów oraz leśnictwa, iukazujących polskie prawo leśne w kontekście międzynarodowym, unijnym ikomparatystycznym. Refleksji wymaga usytuowanie prawa leśnego w systemie prawapolskiego, w szczególności na tle Konstytucji RP i prawa ochrony środowiska.Prawniczej analizy domagają się poszczególne instrumenty gospodarki leśnej – jednak nie woderwaniu od siebie, ale we wzajemnych związkach. To nie są kwestie wyłącznieteoretyczne. Niedawne dyskusje – w szczególności na temat konstytucyjnejochrony lasów Skarbu Państwa, statusu Państwowego Gospodarstwa Leśnego LasyPaństwowe czy bezpiecznego dla lasów poziomu wycinki – nadają pracy aktualny i praktycznywalor. Przedstawiane Czytelnikowi opracowanie ma wypełnić opisaną wyżej lukę izachęcić do dyskusji z zaprezentowaną w książce tezą. Mianowicie, zdaniemautorów, sytuacja dojrzała do zmiany legislacyjnej, a dość mocno rozproszone regulacjeprawne poświęcone lasom należałoby skupić w nowej ustawie Prawo leśne.
Autorzy, profesorowie: Adam Habuda,Wojciech Radecki, Jerzy Rotko oraz magister Daria Danecka są pracownikamiwrocławskiego Zakładu Prawa Ochrony Środowiska Instytutu Nauk Prawnych PAN.Zajmują się problemami prawnej ochrony środowiska, w tym przyrody. W latach2013-2015 Wojciech Radecki i Adam Habuda jako eksperci uczestniczyli wkoordynowanym przez Ministra Środowiska Programie rozwoju leśnictwa -NarodowymProgramie Leśnym. Wielokrotnie czynnie brali udział w zjazdach PolskiegoTowarzystwa Leśnego i współpracowali z organami administracji leśnej iadministracji ochrony środowiska.
„Las Polski” jest patronem publikacji. Książkę można nabyć na stronie wydawcy – Wydawnictwa Difin >>>