Puszcza Białowieska – Las Narodowy

Instytut Badawczy Leśnictwa, Polskie Towarzystwo Leśne, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Towarzystwo Przyjaciół Lasu wydały wspólne stanowisko w sprawie Puszczy Białowieskiej.

Jako sposób na przełamanie impasujego autorzy proponują powrót do idei Lasu Narodowego (zarys tej koncepcjizostał zaprezentowany już 10 lat temu, w czasie III Białowieskiego ForumSamorządowego, i był szeroko dyskutowany m.in. przez Komitet Nauk Leśnych PAN).Nasze stanowisko jest reakcją na wieloletni, przybierający na sile głębokipodział społeczny – czytamy w oświadczeniu.

Konfliktowi niewątpliwie sprzyja dualizmzarządzania Puszczą i podwójna administracja (LP i BPN), propozycja zakładawięc stworzenie takiej formy prawnej, która ustali jeden systemadministrowania. Regulacja prawna powinna nadto zawierać szczególne zasadyzagospodarowania całej Puszczy jako Lasu Narodowego, spełniające wymogizrównoważonego rozwoju. W ramach aktów prawnych znalazłyby się odrębna ustawaspecjalna, regulująca zasady zarządzania Puszczą i wprowadzająca instrumentyzrównoważonego rozwoju jej regionu, zmiana ustawy o ochronie przyrody. Pośredniwariant legislacyjny zakłada powołanie instytucji zarządzającej całą Puszczą, zokreśleniem generalnych zasad zarządzania i delegacją do ustanowienia statutuprzez ministra środowiska w porozumieniu z organem doradczym, złożonym zprzedstawicieli wszystkich zainteresowanych środowisk.

W Puszczy zostałyby wyróżnione strefyzagospodarowania o zmiennych reżimach ochronnych i różnym stopniuwielokierunkowego użytkowania (ochrona bierna, czynna, obszar ochrony czynnejprzy użyciu metod gospodarki leśnej), w tym np.: określenia zasad gospodarkiłowieckiej i ochrony zwierząt, ustalenia zasad turystycznego udostępnianialasów, określenia zasad ochrony i utrzymania obiektów dziedzictwa kulturowego,ustalenia zasad użytkowania płodów runa leśnego, określenia lokalnych potrzebna drewno i ich uwzględnienia w rozmiarze użytkowania; prowadzenia działalnościedukacyjnej.

Organ doradczy administracji Puszczy składałbysię z przedstawicieli środowisk naukowych, organizacji ekologicznych,przedstawicieli lokalnych samorządów, ekspertów z zagranicy i uczestniczyłbym.in. w opiniowaniu kluczowych decyzji. Koncepcja zawiera też potrzebęustanowienia zasad finansowania Lasu Narodowego, a także wdrażania programów narzecz szeroko rozumianego środowiska.

Sygnatariusze zgłaszają gotowość dalszej pracy nadzaprezentowaną koncepcją.

Red.