
26 lutego rząd podsumował pierwsze sto dni urzędowania. Także w Ministerstwie Środowiska kierownictwo resortu, z ministrem Janem Szyszko na czele, zaprezentowało owoce swoich działań.
Tematy leśne zdominowałaPuszcza Białowieska. – Po objęciu przez nas władzy rozpoczęła się akcjadezinformacyjna na temat Białowieży. Zarówno w prasie polskiej, jak izagranicznej ukazało się wiele informacji, że wycinamy Puszczę Białowieską– mówił minister środowiska Jan Szyszko.
Podsekretarz stanu AndrzejKonieczny mówił o zleconych inwentaryzacjach stratprzyrodniczych i gospodarczych w Puszczy. Jak poinformowano: strat powstałychna skutek zaniechań i błędnych decyzji dotyczących Puszczy z okresu rządówPO-PSL. Deklarował: – Sprawą Puszczy zajmujemy się od pierwszych dni.
Informował też, że RDLP wBiałymstoku przeprowadziła ostępową inwentaryzację drewna martwego, a jejwyniki pokazały znaczne pogorszenie stanu zachowania siedlisk priorytetowych icennych. Wiceminister wymienił bory i lasy bagienne, lasy łęgowe oraz dąbrowęświetlistą. Po raz kolejny powrócił do przeprowadzonej kwerendy dokumentówdotyczących Puszczy Białowieskiej.
Puszcza ma być tematemkonferencji (12 i 13 marca), na którą zaproszono m.in. przedstawicieli ONZ,Komisji Europejskiej i zagranicznych ministerstw.
Ministrowie zachwalalinowo przyjęte prawo łowieckie jako spełniające wytyczne nałożone przez TrybunałKonstytucyjny. Podsumowano dotychczasowe działania w kwestii powstrzymywaniaepidemii ASF na wschodzie kraju. – Zwiększono już wykonanie odstrzałówdzików. Do stycznia w woj. podlaskim mamy wykonanie planu na poziomie 100%. To10 tys. szt. Wspólnie z Głównym Lekarzem Weterynarii rozpoczęliśmy trzyletniprogram badań rozprzestrzeniania się wirusa w populacji dzika w woj. podlaskim.Dokonaliśmy też weryfikacji wieloletnich łowieckich planów hodowlanych, celemdoprowadzenia do bezpiecznej populacji dzika w sezonie 2016/17 – mówiłminister Konieczny. Zapowiedział dalsze prace nad prawem chroniącym polskąziemię leśną. – Przygotowaliśmy projekt ustawy o lasach, która w maksymalnymożliwy sposób zabezpieczy polską ziemię leśną przed wykupem przezobcokrajowców. Do prac legislacyjnych rządu projekt zgłosiliśmy 18 lutego.
Minister Szyszko ponowniechwalił osiągnięcia polskiej delegacji podczas tzw. szczytu klimatycznego wParyżu i zapowiedział organizację dwóch międzynarodowych konferencji w Tucznie,gdzie znajduje się firmowana przezeń stacja pomiarowa pochłaniania CO2 przez lasy. Konferencjom patronować będzieprezydent.
Główny KonserwatorPrzyrody, podsekretarz stanu Andrzej Szweda-Lewandowski, mówił: – Wydaliśmy dyspozycję, bysprawdzić stan środowiska w oparciu o prowadzony dotychczas monitoring. Jednocześniew tym roku LP będą przeprowadzały na dużą skalę inwentaryzację przyrodniczą wleśnych obszarach Natura 2000. Wyniki tej inwentaryzacji posłużą dosporządzenia planów zadań ochronnych. Jednocześnie w resorcie prowadzone sąintensywne prace związane z wydaniem zaległych rozporządzeń, które dotycząokreślenia granic i przedmiotów ochrony obszarów Natura 2000.
UZ