Dzikii ASF – Odstrzał sanitarny

Zaczęło się w grudniu ub. roku od pisma ministra Andrzeja Koniecznego (pełnomocnik MŚ ds. Puszczy Białowieskiej) do przewodniczącego ZG PZŁ i dyrektora generalnego LP, w którym zalecono zredukowanie liczebności dzików w pasie 50 km od wschodniej granicy kraju (dokładne granice polecono uzgodnić z Głównym Lekarzem Weterynarii) oraz ograniczenie ilości wykładanej na nęciskach karmy.

Krok ten miał charakterprewencyjny i został podjęty w związku z nie do końca kontrolowanymrozprzestrzenianiem się ASF oraz niepewną sytuacją epizootyczną, związaną z tąchorobą na terenie Białorusi i Ukrainy. Niestety dobra wola zarządców idzierżawców to za mało dla skutecznej profilaktyki.

                Fot. www.fotolia.pl

Minister rolnictwa wziął sprawy w swoje ręce istworzył projekt rozporządzenia w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnegodzików, arbitralnie nakazujący ograniczenie zagęszczeń tego gatunku w pasieprzylegającym do wschodniej granicy państwa (na Podlasiu ma on obejmować 50 kmod granicy obszaru objętego ograniczeniami, tzw. strefy czerwonej) do poziomunieprzekraczającego pięciu osobników na 1000ha. Rozporządzenie precyzujepowiaty i gminy, na terenie których należy przeprowadzić redukcję. Miałaby sięona odbywać za odpłatnością, w oparciu o umowy podpisywane z powiatowymilekarzami weterynarii. Z budżetu państwa przeznaczono na ten cel 12,6 mln zł.Wg szacunków pozyskać należy 40 tys. dzików – za jednego ministerstwo będziepłacić maksymalnie 316 zł (kwota ta może zostać w określonych przypadkachuszczuplona do 169 zł).

Zgodnie z danymi GUS średnie zagęszczenia czarnegozwierza we wschodnich województwach wahają się w przedziale 6–10 os./1000ha ogólnej powierzchni obwodówłowieckich. Można więc zakładać, że w niektórych przypadkach wielkość odstrzałubędzie należało zwiększyć dwukrotnie. Szczegółów dotyczących terminów i zasadrealizacji odstrzału projekt rozporządzenia niestety nie precyzuje. Naszczęście został poddany konsultacjom (termin zgłaszania uwag upływa 4 lutegobr.).

W dniu opublikowania projekturozporządzenia, 26 stycznia, odbyło się także posiedzenie grupy zadaniowej ds.łagodzenia skutków ASF pod nowym przewodnictwem podsekretarz stanu w MRiRW EwyLech. Poinformowano na nim o planach Komisji Europejskiej, zmierzających dorozszerzenia obszaru objętego ograniczeniami o gminy Hajnówka i Czyże orazznajdującej się dotąd w strefie żółtej (ochronnej) części gminy Zabłudów.Strona polska utrzymuje, że byłoby to działanie bezzasadne i szkodliwe dlahodowców trzody chlewnej na tym terenie.

14 lutego br. mijają dokładnie dwa lata od potwierdzeniapierwszego przypadku ASF u dzików na terenie naszego kraju. Do 27 stycznia byłoich 85. Ostatnie z trzech ognisk choroby u świń wystąpiło z kolei 31 styczniaub. roku.

ADep