Instytut Badawczy Leśnictwa – Bilans po roku jubileuszu

W minionym roku Instytut obchodził 85. rocznicę powstania. Jaki to był rok? Dowiedzieliśmy się o tym podczas dorocznego spotkania dyrektora prof. Janusza Czerepko z pracownikami (17 grudnia).

Niezła jest kondycja finansowa IBL. Dyrektorpodkreślił, że w ciągu ub. roku wzrosły środki pieniężne na ustawowychfunduszach (rezerwowym, nagród, badań własnych oraz stypendialnym), a takżeśrodki na lokatach. Można wnioskować, że 2015 r. Instytut zamknie z wynikiemdodatnim (na bilans musimy jeszcze trochę poczekać).

Co wykazuje analiza zatrudnienia w latach 2010–15?Wzrosła liczba osób pracujących w Instytucie (wg stanu na koniec 2015 r. wInstytucie zatrudnionych było 239 osób; 45% stanowią kobiety, a średnia wiekupracownika to 47 lat), co wynika np. z umów na realizację interdyscyplinarnychprogramów badawczych. Zwiększyła się liczba pracowników komórekadministracyjno-ekonomicznych i obsługowych, zaangażowanych w prace wprojektach badawczych. Liczba pracowników naukowych, zwłaszcza adiunktów iasystentów, utrzymuje się na stałym poziomie, po 2010 r. nastąpił za toznaczący spadek profesorów zwyczajnych, wzrosła zaś liczba profesorównadzwyczajnych (patrz wykres).

IBL realizował w 2015 r. 186 zadań badawczych, zktórych duża część zakończyła się w minionym roku przygotowaniem raportówkońcowych (84 zadania). W roku ub. zlecenia DGLP stanowiły ponad 83% łącznychprzychodów z projektów zakończonych w 2015 roku. Na początku br. Instytutbędzie realizował tylko 39 zadań dla Lasów Państwowych, a przychody w stosunkudo roku ub. stanowić będą 68% (o finansowaniu badań mówi w wywiadzie na ss.8–12 dyrektor generalny LP Konrad Tomaszewski). Mobilizuje to Instytut doskładania wniosków w konkursach na projekty badawcze, m.in. ogłaszane przezNarodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju czy też z funduszyunijnych.

W 2015 r. prócz uroczystości związanych zjubileuszem IBL zorganizował lub współorganizował dziewięć konferencji (w tymcztery międzynarodowe), 17 seminariów i szkoleń (na każde z nich zapraszanoponad 200 przedstawicieli instytucji i organizacji z całego kraju). W ub. rokuodbyły się też cztery posiedzenia Rady Naukowej IBL i cztery Prezydium RN IBL.

Największym spośród wydarzeń, w którym uczestniczyłoponad 300 osób, była VII Sesja Zimowej Szkoły Leśnej. Tegoroczna Zimowa Szkołaodbędzie się 15–17 marca pod hasłem „Zagrożenia lasu i jego funkcji –przyczyny, konsekwencje i szanse dla gospodarki leśnej”.

Red.