
Kanada Pozyskanie drewna w 2014 roku Finlandia Autobus na drewnopochodny ON Dolna Saksonia, Niemcy Więcej lasów państwowych wyłączonych z użytkowania Brandenburgia, Niemcy Usamorządowią lasy państwowe?
Kanada
Pozyskanie drewna w 2014 roku
Zgodnie zinformacjami firmy konsultingowej Wood Recources International (WRI), wKanadzie w 2014 r. zostało pozyskanych ok. 137mln m3 drewnaokrągłego. To o 1,3% więcej niż w 2013 r. i o 14% więcej niż w roku 2010.Blisko ¾ (72%) pozyskania stanowiło drewno tartaczne iglaste. Na papierówkęprzypadło 17%, a na surowiec do produkcji płyt drewnopochodnych i drewno naeksport – pozostałe 11% całości pozyskania.
![]() |
W kanadyjskich lasach corocznie pozyskuje się więcej drewna – w 2014 r. było to juz 137 mln m3 Fot. www.tackk.com |
Masa drewnaliściastego, pozyskiwanego rocznie w Kanadzie, utrzymuje się od wielu lat napoziomie 20 mln m3. Natomiast pozyskanie drewna iglastego wrosło wlatach 2008–14 o 24%.
Przeszło 90%kanadyjskiego eksportu drewna okrągłego w ostatnich pięciu latach stanowiłsurowiec wysyłany z zachodniego wybrzeża Kanady do Azji.
Finlandia
Autobus na drewnopochodny ON
Na trasie między Helsinkami a miastem Kerava (30km) rozpoczął regularne kursowanie pierwszy w Finlandii autobus napędzanydrewnopochodnym olejem napędowym, zwanym UPM BioVerno. Biopaliwo to jestwytwarzane z surowego oleju talowego – ubocznego produktu przemysłucelulozowego.
![]() |
Biopaliwo UPM BioVerno może być wykorzystywane w zwykłych silnikach. Producent zachwala je jako tańszą i szybszą do wprowadzenia alternatywę dla pojazdów elektrycznych Fot. www. facebook.com/UPM |
Na początek paliwo BioVerno będzie stanowiło 20%oleju napędowego tankowanego przez cztery autobusy, które będą wykorzystywanedo prób eksploatacyjnych. W ciągu ośmiu miesięcy odsetek biopaliwa ma jednakwzrosnąć do 100%. Test ma trwać rok. Autobusy nie muszą być specjalnieprzystosowywane do spalania biopaliwa. – Dążymy do tego, żeby najpóźniej w2020 r. wszystkie nasze pojazdy z silnikami dieslowskimi były w 100% napędzanebiopaliwem – informuje Reijo Mäkinen, dyrektor w firmie przewozowej,obsługującej linie autobusowe w regionie Helsinek.
Produkcjadrewnopochodnego oleju napędowego ruszyła w Finlandii w styczniu 2015 roku.Obecnie można go już kupić na zwykłych stacjach benzynowych. Zgodnie zinformacjami producenta (koncern drzewno-papierniczy UPM) odnawialne paliwoumożliwia redukcję emisji gazów cieplarnianych nawet o 80% w stosunku dopoziomu typowego dla paliw kopalnych. – Dużą zaletą paliwa UPM BioVerno jestto, że jego wytwarzanie nie stanowi konkurencji dla produkcji żywności –podkreśla Sari Mannonen, szefowa sprzedaży i marketingu w dziale biopaliwkoncernu UPM.
Źródło:www.smy.fi
Dolna Saksonia, Niemcy
Więcej lasów państwowych wyłączonych z użytkowania
Resorty rolnictwa i środowiska w krajowym rządzieDolnej Saksonii chcą zwiększyć udział lasów trwale pozostawionych do naturalnegorozwoju (program NWE) w dolnosaksońskich lasach państwowych do 10%. W lasachNWE nie będą wykonywane ani cięcia użytkowe, ani cięcia pielęgnacyjne.Powierzchnia lasu pozostawionego do naturalnego rozwoju powinna wynosić conajmniej 3 tys. m2.
![]() |
Fot. www.bfn.de |
W 2013 r., wktórym rozpoczął pracę obecny rząd Dolnej Saksonii, z użytkowania byłowyłączone 5,1% dolnosaksońskich lasów państwowych. Obecnie odsetek ten sięga8,3%. Saksońskie władze konsekwentnie realizują przyjętą przez federalny rządNiemiec „Narodową strategię ochrony różnorodności biologicznej”, zakładającą,że do 2020 r. lasy pozostawione do naturalnego rozwoju będą w Niemczechstanowiły 5% wszystkich lasów i 10% lasów publicznych.
Powierzchnialeśna Dolnej Saksonii wynosi 1,2mln ha. Lasy państwowe zajmująok.335tys.ha, a lasy prywatne i spółdzielcze – ok.706tys. ha. Reszta to lasy samorządowe ifederalne.
Źródło:www.forstpraxis.de
Brandenburgia,Niemcy
Usamorządowią lasy państwowe?
Władze niemieckiego kraju związkowegoBrandenburgia przygotowały projekt kompleksowej reformy państwowych strukturzarządzania. Projekt zakłada jednoznaczny rozdział funkcji z zakresu władztwaadministracyjnego i świadczeń na rzecz dobra ogółu od funkcji gospodarczych.Praktycznym rezultatem reformy, zaplanowanej na 2019 r., ma być przejęciefunkcji pozagospodarczych przez samorządy. Oznaczałoby to m.in. częścioweusamorządowienie brandenburskich lasów państwowych. Do pracy w samorządachmiałoby przejść ok. 800 spośród 1500 państwowych leśników.
ZwiązekLeśników Niemieckich (BDF) podchodzi do propozycji sceptycznie. Reforma powinnaskutkować lepszym, efektywniejszym wykonywaniem zadań. BDF wątpi w takirezultat rozbicia scentralizowanego zarządzania lasami. Uwe Engelmann,przewodniczący brandenburskiego oddziału BDF, apeluje do brandenburskiegoministra spraw wewnętrznych, firmującego reformę: – Nie wystarczy poinformować z wysokości podium o regionalnychkonferencjach. Proszę dotrzymać przyrzeczenia i podjąć prawdziwy dialog z nami,leśnikami. Jesteśmy gotowi do rozmów.
Brandenburskie lasy państwowe znajdują się wzarządzie Gospodarstwa Krajowego „Lasy Brandenburgii”. W jego skład wchodzą dwaodrębne typy nadleśnictw: nadleśnictwa nadzorujące (30 jednostek) inadleśnictwa lasów krajowych (14 jednostek). Nadleśnictwa nadzorujące nie tylkosprawują nadzór nad lasami niepaństwowymi, lecz również zajmują się fachowymdoradztwem na rzecz blisko 100 tys. brandenburskich właścicieli lasów. W zakresich działalności wchodzi także powszechna ochrona lasu, w tym ochronaprzeciwpożarowa i edukacja leśna. Z kolei nadleśnictwa lasów krajowychgospodarują w brandenburskich lasach państwowych (270tys. ha – ¼ powierzchni leśnej Brandenburgii). Prowadzą równieżgospodarkę łowiecką.
Zgodnie z przyjętą w Lasach Brandenburgii zasadąrozdziału funkcji podstawowych od funkcji obsługowych, sprawami finansów istanu posiadania, jak również kwestiami ogólnoadministracyjnymi zajmuje sięsiedem wyspecjalizowanych jednostek. W skład Lasów Brandenburgii wchodziponadto Krajowe Leśne Centrum Kompetencyjne w Eberswalde, którego głównymzadaniem jest organizowanie transferu wiedzy z nauki do praktyki leśnej.
Źródło:www.forstpraxis.de
Opr. A.S.