Z zagranicy 21/2015

Kanada Lider certyfikacji lasów Szwecja Pozyskanie drewna w 2014 roku Brandenburgia, Niemcy Kształcenie robotników wykwalifikowanych Uppsala, Szwecja O analizach systemowych zasobów leśnychagania decyzji. Joensuu, Finlandia Globalne trendy w leśnictwie

Kanada
Lider certyfikacji lasów

Powierzchniacertyfikowanych lasów kanadyjskich sięga 161 mln ha. To 43% wszystkichcertyfikowanych lasów na świecie. Zgodnie z wynikami studium analitycznego,wykonanego przez amerykański Uniwersytet Yale, kanadyjskie prawo leśne należydo najsurowszych na świecie.

                                               
Pozyskanie drewna w Kanadzie reguluje jedno z najsurowszych praw leśnych na świecie (na zdj. spław drewna rzeka Fraser)
Fot. www.flickr.com

Kanadyjskie lasy zajmująpowierzchnię 310mln ha, z czego 236 mln ha to lasy gospodarcze. Aż 93%wszystkich lasów jest własnością publiczną. Podstawą ich zagospodarowania sąkoncesje udzielane przez rządy prowincji Kanady. Koncesje mają na celu nietylko użytkowanie zasobów drzewnych, lecz również zapewnienie zrównoważonegorozwoju lasów. Zasadniczo stosowane są dwa rodzaje koncesji: powierzchniowe imiąższościowe. Koncesje długoterminowe obejmują okres 20–25 lat,krótkoterminowe – okres od roku do pięciu lat.

Źródło: www.woodbusiness.ca

Szwecja
Pozyskanie drewna w 2014 roku

Jak wynika z informacjiszwedzkiej Agencji Leśnej (organ nadzorujący wykonywanie szwedzkiej ustawy olasach), w 2014 r. pozyskanie drewna w Szwecji osiągnęło poziom91,5mlnm3 brutto (miąższość w korze strzał drzewstojących). To oznacza 7% wzrost rozmiaru użytkowania szwedzkich lasów wstosunku do 2013 r. i zarazem najwyższy jego poziom od 2007 roku. Przyrostroczny szwedzkich zasobów drzewnych przekracza 120 mln m3.

W wymiarze netto(miąższość drewna okrągłego bez kory) pozyskanie drewna sięgnęło73,3mlnm3, z czego 36,3 mln m3 stanowiłotartaczne drewno iglaste. Struktura pozyskania według własności leśnejkształtowała się następująco: lasy prywatne – 60%, lasy niepaństwowych osóbprawnych – 29% i lasy państwowe – 11%.

Źródło: www.skogsstyrelsen.se

Brandenburgia, Niemcy
Kształcenie robotników wykwalifikowanych

31 sierpnia 2015 r. wSzkole Prac Leśnych w Kunsterspring w niemieckim kraju związkowym Brandenburgia42 młodych ludzi, w tym pięć reprezentantek płci pięknej, rozpoczęłokształcenie na robotnika wykwalifikowanego w zawodzie leśnika. Ten niemieckiprofil zawodowy łączy w sobie funkcje, które u nas są przypisywane do robotnikaleśnego i do podleśniczego.

              W nowoczesnej szkole w niemieckim Kunsterspring kształci się 42 robotników leśnych

Potencjał brandenburskiej Szkoły Prac Leśnych jestwykorzystany w 100%. Przyczynia się do tego jej kompleksowa ofertakształceniowa, bazująca na nowoczesnym wyposażeniu technicznym. Opróczrobotników wykwalifikowanych szkoła kształci również operatorów maszyn leśnychi mistrzów w zawodzie leśnika. Współpracuje z ośrodkami szkoleniowymi w innychniemieckich landach, Austrii, Francji i we Włoszech. Bezpłatnie udostępniauczniom wydajną sieć WLAN również na potrzeby pozalekcyjne.

Robotnik wykwalifikowany w zawodzie leśnika jest w Niemczechoficjalnie uznanym profilem zawodowym od 1974 roku. Kształcenie w tym profiluodbywa się w systemie dualnym (nauka plus praca) i trwa z reguły trzy lata.

Źródło: www.forstpraxis.de

Opr. A.S.

Uppsala, Szwecja
O analizach systemowych zasobów leśnych

Między 19 a 21 sierpnia wszwedzkiej Uppsali odbyło się 16 sympozjum poświęcone analizom systemowymzasobów leśnych. Gospodarzami przedsięwzięcia były Szwedzki Uniwersytet NaukPrzyrodniczych (SLU) oraz Skogforsk (Instytut Badawczy Leśnictwa w Szwecji). Wsympozjum wzięło udział ponad 100 uczestników z przeszło 22 krajów. 

  Uczestnicy konferencji w komplecie
  Fot. Arch. autora

Czterech głównych mówców dokonało przeglądu wyzwań, przedjakimi stoi sektor leśny w nadchodzących latach. Poświęcili również uwagę trafnemumodelowaniu w badaniach operacyjnych, wykorzystywanych w zarządzaniu zasobamileśnymi. Na sympozjum można było zobaczyć ponad 65 prezentacji podzielonych na12 obszarów tematycznych, takich jak: badania operacyjne, sektor leśno-drzewnyczy systemy wspomagania decyzji.

Przed konferencjąuczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w wycieczce terenowej, na którejprzedstawiany był łańcuch logistyczny surowca drzewnego w Szwecji, wraz z jegoaspektami technologicznymi, społecznymi i ekonomicznymi.

Tegoroczne spotkanie byłowyjątkowe – po raz pierwszy odbyło się w Europie. Wcześniejsze edycje miałymiejsce w obu Amerykach, głównie w Stanach Zjednoczonych. Sympozjumorganizowane jest w cyklu dwuletnim i następna 17. edycja odbędzie się znów nazachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej (w stanie Waszyngton w USA) w 2017 roku.

Rafał Chudy

Joensuu, Finlandia
Globalne trendy w leśnictwie

W Joensuu odbyło się(7–10 października) seminarium dotyczące globalnych trendów w leśnictwie.Adresaci to głównie studenci studiów doktoranckich, niemniej jednak wszystkieosoby zainteresowane zmianami strukturalnymi oraz nowymi trendami w leśnictwiebyły mile widziane.

Seminarium zostało zorganizowane przez UniwersytetWschodniej Finlandii (UEF). Do „leśnej stolicy Europy”, jak nazywana bywafińska miejscowość Joensuu, przybyło wielu uczestników z całego świata.Przeważali doktoranci z krajów skandynawskich – zeSzwedzkiegoUniwersytetu Nauk Przyrodniczych (SLU), Norweskiego Uniwersytetu NaukPrzyrodniczych (NMBU) oraz z miejscowego Uniwersytetu Wschodniej Finlandii.

O globalnych trendach w leśnictwie w ostatnich latach mówił, piastujący od niedawna funkcję „głównego leśnika świata”, prof. Hosny El-Lakany
Fot. Arch. autora

W ciągu dwóch pierwszychdni doktoranci prezentowali swoje badania naukowe w kontekście następującychgrup tematycznych: lasy i społeczeństwo, polityka leśna i zarządzanie,użytkowanie drewna, lasy i ochrona przyrody oraz techniki pozyskiwania danych zlasów. Głównym mówcą na seminarium był prof. Hosny El-Lakany z Uniwersytetu wKolumbii Brytyjskiej (UBC), który wcześniej zajmował stanowisko dyrektoradepartamentu leśnictwa w ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Osoba piastującato stanowisko jest często nazywana „głównym leśnikiem świata”. Prof. El-Lakanywygłosił prezentację na temat postępujących zmian w sektorze leśnym.

Kolejne trzy dnikonferencji przeznaczone były na ćwiczenia terenowe, gdzie uczetnicy moglipodziwiać fińskie lasy sosnowo-świerkowe oraz tysiące jezior. Szczęśliwcomudało się też zobaczyć zorze na północnym niebie oraz podglądać żerowanie stadarosomaków.

Rafał Chudy