Z zagranicy 19/2015

Kanada Regeneracja Lasu Deszczowego Wielkiego Niedźwiedzia Republika Czeska Wyniki finansowe LČR w 2014 roku Bawaria, Niemcy Samoorganizacja leśnictwa prywatnego

Kanada
Regeneracja Lasu Deszczowego Wielkiego Niedźwiedzia

Dane zgromadzone przez firmę Global Surface Intelligence(GSi) wskazują na to, że Las Deszczowy Wielkiego Niedźwiedzia (GBRF), rosnący wKolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, regeneruje się od czasu, kiedy w latach2006–09 utworzono odpowiednie strefy ochronne. Jest to dowód na możliwośćowocnej współpracy w zakresie ochrony lasów między ekologami, wspólnotamilokalnymi i przemysłem drzewnym. GBRF jest jednym z największych na świeciekompleksów lasów deszczowych strefy umiarkowanej.

Firma GSi z głównąsiedzibą w Edynburgu w Szkocji pozyskuje od 2001 r. dane o GBRF zapośrednictwem satelity nawet cztery razy dziennie, rejestrując zmianypodstawowych atrybutów drzewostanów, w tym zapasu, wieku, wysokości i składugatunkowego. Analiza zgromadzonych danych wykazała, że w latach 2001–09 zapasGBRF zmniejszył się o 15%. Po utworzeniu stref ochronnych tendencja sięodwróciła. Zapas wzrósł o 8% i obecnie osiągnął poziom z roku 2005.

Źródło: www.woodbusiness.ca

Republika Czeska
Wyniki finansowe LČR w 2014 roku

W ubiegłym roku Lasy Republiki Czeskiej (LČR), zarządzająceczeskimi lasami państwowymi, uzyskały najlepsze w swojej historii wynikifinansowe, zachowując normalny rozmiar pozyskania drewna oraz wysoki poziominwestycji w infrastrukturę leśną. – Jestem głęboko przekonany, że dziękitemu Lasy Republiki Czeskiej mogą się prezentować w Czechach i całej Europiejako prężne, stabilne, otwarte i nieprzerwanie rozwijające się przedsiębiorstwo– jako firma, która w sposób odpowiedzialny i efektywny zarządza narodowymmajątkiem, zwiększa jego wartość, przynosi stały dochód, gospodarujeproekologicznie i przyczynia się do poprawy sytuacji społecznej w kraju– mówi Daniel Szórád, dyrektor generalny LČR.

Przychody i zyskoperacyjny LČR wyniosły w 2014 r. odpowiednio 13,58 mld CZK (ok. 2,10 mld zł) i 7,66 mld CZK (ok. 1,18 mld zł). W grudniu ub. roku LČR odprowadziły dobudżetu państwa czeskiego dywidendę w wysokości 6,5 mld CZK (ok. 1,00 mld zł). Zobowiązanie podatkowe osiągnęłopoziom 1,30 mld CZK (ok. 201 mln zł), z czego1,14 mld CZK przypadało na CIT.

W roku 2014 LČR otrzymały dotacje w łącznej wysokości 197mln CZK (ok. 30 mln zł), z czego 62,6 mln CZK to dofinansowanie unijne, a 47,2mln CZK – dotacje do konserwacji cieków wodnych i ochrony przeciwpowodziowej.Na realizację projektów służących dobru ogółu LČR wydały z własnej kasy 70,32mln CZK, najwięcej na budowę i utrzymanie obiektów rekreacyjnych (27,79 mlnCZK).

LČR zatrudniały w 2014 r. 3335 osób, w tym 915 pracownikówna stanowiskach robotniczych. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosiło 30tys. CZK (ok. 4,6 tys. zł).

Wyróżnikiem LČR jest sposób kontraktowania usług leśnych isprzedaży drewna. Na zdecydowanej większości powierzchni leśnej LČR (92%)kompleksowym zagospodarowaniem lasu zajmują się duże prywatne firmy usługleśnych, na podstawie kontraktów zawieranych na okresy sięgające pięciu lat.Integralnym elementem tych wieloletnich kontraktów jest sprzedaż/kupno drewna przy pniu. I dlatego kryterium wyboruofert w przetargach jest saldo między ceną drewna przy pniu a kosztamizagospodarowania lasu. Sprzedaż przy pniu oznacza, że LČR wydają drewno firmieusług leśnych po ścięciu drzewa i dokładnym zmierzeniu i sklasyfikowaniujakościowym surowca. Firma usług leśnych już na własny rachunek wykonujezrywkę, manipulację i wywóz drewna oraz zajmuje się jego dalszą sprzedażą.Zgodnie z warunkami kontraktu określona część nabytego przez firmę drewna,zwykle 20%, musi zostać sprzedana na publicznej giełdzie drzewnej.

Sprzedaż drewna przy pniuw ramach kontraktów na kompleksowe zagospodarowanie lasu obejmuje ok. 90%wolumenu drewna zaplanowanego do pozyskania na obszarze danego terytorialnegopakietu przetargowego. Reszta drewna sprzedawana jest na pniu – głównie wramach elektronicznych aukcji regionalnych, przeznaczonych dla mniejszych firmleśnych.

Pozyskanie drewna w lasach LČR osiągnęło w 2014 r. poziom7,9 mln m3. Zdecydowana większość surowca (77,3%) została sprzedanaprzy pniu w ramach kontraktów na kompleksowe zagospodarowanie lasu. Sprzedaż wtrybie elektronicznych aukcji drewna na pniu sięgnęła 1,01 mln m3(12,7%). LČR sprzedały również w różnych trybach 1,28 mln m3pozostałości zrębowych.

W 2014 r. zwiększona została liczba pakietów terytorialnychw przetargach na pięcioletnie kontrakty na kompleksowe zagospodarowanie lasu,powiązane ze sprzedażą/kupnem drewna przy pniu. W przypadku trzech pakietówterytorialnych LČR zainicjowały jednoroczne programy pilotażowe, zakładającerozdzielenie kontraktów na hodowlę od kontraktów na użytkowanie lasu. Wstosunku do firm usług leśnych, będących kontrahentami LČR, został wprowadzonyobowiązek regularnego przedstawiania informacji o stosunkach zatrudnienia przyrealizacji kontraktów. Ponadto w przypadku kontraktów na kompleksowezagospodarowanie lasu, powiązane ze sprzedażą/kupnem drewna przy pniu, nowikontrahenci zostali zobowiązani do sprzedaży określonej części wyrobionegoprzez nich surowca okrągłego za pośrednictwem elektronicznego systemuaukcyjnego LČR.

Od 1992 r. LČR działają w formie przedsiębiorstwapaństwowego, podległego Ministerstwu Rolnictwa Republiki Czeskiej. Dyrektorgeneralny LČR powoływany jest przez ministra rolnictwa. Działalnośćprzedsiębiorstwa kontroluje dziewięcioosobowa rada nadzorcza, w skład którejwchodzi sześciu reprezentantów Ministerstwa Rolnictwa Republiki Czeskiej itrzech przedstawicieli załogi pochodzących z wyboru.

Na dzień 31 grudnia 2014 r. wartość aktywów leśnych inieleśnych LČR wynosiła odpowiednio 49,6 mld i 26,5 mld CZK. Wartość gruntówstanowiła 67,4% całkowitej wartości aktywów. W 2014 r. aktywa finansowe LČRzmalały o 10,5% z uwagi na wypłatę państwu dywidendy. W wyniku realizacjiprogramu restytucji lasów kościelnych wartość środków trwałych zmniejszyła sięo 1,91 mld CZK. Na koniec roku kapitał własny LČR kształtował się na poziomie73,02 mld CZK.

W zarządzie LČR znajduje się 1,28 mln ha lasów. Są onecertyfikowane w systemie PEFC. Oprócz gospodarki leśnej zadaniem LČR jest takżepiecza nad blisko 1/3 czeskich wód płynących.

Źródło: www.lesycr.cz

 

Bawaria, Niemcy
Samoorganizacja leśnictwa prywatnego

Niemiecki kraj związkowy Bawaria cechuje się bardzo wysokimstopniem samoorganizacji leśnictwa prywatnego i samorządowego. 160 tys. właścicieli lasów o łącznej powierzchni 1,3 mln ha jest zorganizowanych w 136 zrzeszeniach leśnych,które z kolei tworzą siedem federacji leśnych – organizacji zajmujących sięgłównie zbytem drewna na skalę ponadregionalną i szkoleniami. W granicachzasięgu terytorialnego bawarskich federacji leśnych znajduje się cały land.

Do zrzeszeń leśnych należą w Bawarii praktycznie wszyscywłaściciele lasów o powierzchni przeszło 20 ha. Drobniejsza własność leśna jestzorganizowana w mniejszym stopniu, ale w ostatnich latach zrzeszenia leśnerozwijały się głównie dzięki przystępowaniu do nich właścicieli lasów opowierzchni poniżej 5 ha. Przeciętne bawarskie zrzeszenie leśne ma dziś 1150członków i 9,5 tys. ha powierzchni.

Rząd landu Bawaria uznaje,że rozwój zrzeszeń leśnych i samoorganizacja leśnictwa prywatnego isamorządowego leżą w interesie państwa, toteż finansowo wspiera te procesy. Odroku 2015 suma subsydiów dla zrzeszeń leśnych ma wynosić 5 mln euro rocznie(wcześniej były to 3 mln euro rocznie). Subsydiowane są głównie projekty,mające na celu przezwyciężanie trudności wynikających z rozdrobnienia własnościleśnej. Przy tym intensywność wsparcia finansowego jest tym większa, imdrobniejsze są lasy objęte projektami. Oprócz projektów z zakresuzagospodarowania lasu i zbytu drewna subwencjonowane są też działaniainformacyjne. W rezultacie blisko 80% bawarskich zrzeszeń leśnych ma dziśwłasną witrynę internetową i co najmniej kwartalnie dostarcza swoim członkominformator w formie papierowej.

Źródło: AFZ-DerWald 15/2015

Opr. A.S.