
W końcu listopada ukazały się roczniki GUS „Leśnictwo” i „Ochrona środowiska”, podające dane nt. lesistości kraju. Jak się one mają do lesistości rzeczywistej?
Lesistość, podstawowy wskaźnikzawarty w roczniku statystycznym, podawany jest od pewnego czasu w dwóchwariantach: jako odsetek całkowitej powierzchni kraju i jako odsetekpowierzchni lądowej (po odliczeniu wód, gdzie lasu nigdy nie było i niebędzie). W tym pierwszym przypadku osiągnęliśmy 29,4% pokrycia powierzchnilasem, w drugim – 30,7%.
Czy jednak obie wartości pokazująrzeczywisty obraz? Obie wynikają z powierzchni, która figuruje w ewidencjigruntów. Tymczasem ciekawe wnioski płyną z badań Instytutu Geodezji iKartografii (IGiK), w którym rzeczywiste pokrycie Polski lasami określono napodstawie analizy obrazów teledetekcyjnych. Wynik – 32%. A jeśli przyjąć definicjęzgodną z ustaleniami protokołu z Kioto, gdzie do lasów zalicza sie rónież teobszary, które jakkolwiek spełniaja kryteria ustawowe lasu, ale sąwykorzystywane na inne cele (np. mieszkaniowe, rekreacyjne, cmentarze, sady),to tak policzona lesistość wynosi nawet 33,5%.
Interesujące informacje nt.użytkowania gruntów przynosi także rocznik „Ochrona środowiska”,który ukazał się tego samego dnia co „Leśnictwo”. Otóż o ile w latach2000-14 wzrosła powierzchnia terenów leśnych, to jednocześnie spadł areał użytkownikówrolnych. Wg ewidencji geodezyjnej w 2014 r. użytki rolne i leśne zajmowały 76%powierzchni kraju, z czego 46,6% stanowiły użytki rolne. Na początku wieku byłoto odpowiednio 85,5% oraz 57%. Gdy więc nieznacznie przybywa nam lasów, ubywagruntów wykorzystywanych przez rolnictwo.
Od dekady natomiast możnaobserwować za to spadek odłogów i ugorów na gruntach ornych. Gdy w rok powejściu Polski do UE (2005) ich powierzchnia wynosiła ponad 1 mln ha, w ub.roku było to 475,2 tys. ha, tj. o przeszło połowę mniej.
RaZ
* W opublikowanej w nr 24/2015 „Lasu Polskiego” wkradł się błąd w legendzie mapy. Lesistość wg IGiK wynosi 32%, a wg GUS 29,4%.