
Na terenie RDLP w Gdańsku trwają audyty w ramach programu Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne. Oferta zula, który uzyska poświadczenie wypełniania standardów RPL, otrzyma 20% punktów w najbliższej turze przetargów.
RPL to program, którydyrekcja gdańska prowadzi od 2013 roku. Jego główny cel to określeniejednolitych standardów, jakich chcą wymagać od firm leśnych nadleśnictwa, ipotwierdzanie ich certyfikatem. 16października to początek praktycznegowdrożenia. Ogłoszono wówczas start pilotażowych audytów.
Przed zulem, który zechce poddać się pilotażowemu audytowi,stawia się warunek prowadzenia działalności w zakresie usług leśnych od trzechlat, posiadania odpowiedniego sprzętu i legalnego zatrudniania pracowników.Podczas spotkania informacyjnego, które dyrekcja zorganizowała 9 października,wolę poddania się audytowi zgłosiły 24 firmy. Mogą one skorzystać z usługtrzech podmiotów kontrolnych, z którymi RDLP zawarła porozumienie. Wydadzą onepoświadczenia, które nadleśnictwa będą honorować w tym i – po audyciekontrolnym – również w następnym roku. Koszt poświadczenia (ok. 3000 zł) todobra inwestycja. RDLP deklaruje bowiem, że firma uzyska za nie 20% punktów wnajbliższym przetargu. I to oprócz 20% za stałe zatrudnienie pracowników, którejako wymóg stawia DGLP. Łącznie pozacenowe kryteria oceny ofert na terenie RDLPw Gdańsku wyniosą w tym roku co najmniej 40%.
Jerzy Fijas, zastępcadyrektora RDLP i kierownik projektu RPL, podkreśla, że głównym celem pilotażujest wprowadzenie standardów umożliwiających równą i uczciwą konkurencję.– Uważamy, że w usługach leśnych są obszary zastrzeżone dla gry rynkowej.Firmy nie powinny konkurować, zmniejszając koszty BHP, ochrony środowiska czynie przestrzegając przepisów. To jest przestrzeń, którą z rywalizacji cenąpowinien wyłączyć certyfikat.
Gdańskie firmy obawiają się dużej presji czasu i tego, jakwdrożą wytyczne RPL nadleśnictwa. Otwarcie ofert przetargowych, kiedy należymieć już poświadczenie audytu, nastąpi w pierwszym tygodniu grudnia.
RaZ