Kongres w Durbanie – o lasach 2050

Prawie 4000 uczestników ze 142 krajów świata wzięło udział w 14. Światowym Kongresie Leśnym w Durbanie (RPA). Organizowane pod auspicjami FAO forum po raz pierwszy gościło na kontynencie afrykańskim.

Prawie 4000 uczestników ze 142 krajów światawzięło udział w 14. Światowym Kongresie Leśnym w Durbanie (RPA). Organizowanepod auspicjami FAO forum po raz pierwszy gościło na kontynencie afrykańskim.

Przez pięć dni (7–11 września) wystąpiło 530mówców, odbyło się 200 różnych sesji i wydarzeń. Kongres skierował przesłanie okluczowej roli lasów we wprowadzaniu tzw. zrównoważonych celów rozwoju i rolilasów w procesie zmian klimatu.

W sympozjum uczestniczyła delegacja z Polski.Trzy osoby reprezentowały Lasy Państwowe (dyrektorzy Adam Wasiak i WiesławKrzewina oraz Tomasz Zawiła-Niedźwiecki), a kolejne cztery – środowiska naukowe(Piotr Paschalis-Jakubowicz z SGGW, Andrzej Węgiel i Witold Grzywiński z UP wPoznaniu oraz Wojciech Gil z IBL).

         Fot. FAO/G. Carotenuto

4000 osób ze 142 krajów uczestniczyło w 14. Światowym Kongresie Leśnym

Na kongres zostało przygotowanych prawie 1100artykułów, także z udziałem Polaków (w tym osób, które do Durbanu się niewybrały). Wojciech Gil przedstawiał poster nt. hodowlanych aspektów lipy, anaukowcy z Poznania – nt. zamawiania usług leśnych. W sesji okrągłego stołu,dotyczącego budowania baz wiedzy dla zintegrowanego zarządzania krajobrazem,wziął udział prof. Zawiła-Niedźwiecki.

Ostatniegodnia uczestnicy przyjęli deklarację, która przedstawia wizję lasów i leśnictwaw 2050 roku. Optują w niej za tym, żeby lasy były postrzegane jako mającefundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa żywności i poprawy warunków życia.Deklaracja wzywa do tworzenia prawa i działań w lasach, które mają wpływ natereny wykorzystywane w inny sposób, w szczególności w zakresie zmianklimatycznych. Raport FAO „Lasy 2015” streszczamy na s. 23.

Red.