Ochrona zadrzewień – Wreszcie skuteczniej?

28 sierpnia weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw. Modyfikuje ona m.in. zapisy ustawy o ochronie przyrody w zakresie ochrony zadrzewień. Przepisy regulujące te kwestie nie były zmieniane w sposób systemowy od 11 lat (dokonywano jedynie niewielkich zmian, np. dotyczących zadrzewień przydrożnych).

Dotychczasowe kary za usunięcie bez zezwolenia drzew nierazbyły kolosalne i doprowadzały nieświadomych obywateli do ruiny. Nowe regulacjedotyczą nie tylko obniżenia opłat towarzyszących zgodom na wycinkę i karadministracyjnych za bezprawne usunięcie drzew lub krzewów. Wysokość kar będzieteraz zależała od gatunku, obwodu pnia, ale też m.in. lokalizacji iokoliczności sprawy (poprzednie przepisy nakładały sztywno określone kary,nawet w przypadku usunięcia drzewa zagrażającego bezpieczeństwu; TrybunałKonstytucyjny zakwestionował taki stan w 2014 r.). Minister środowiska wydawkrótce rozporządzenie precyzujące stawki opłat.

Przewidziano zwolnienia z opłat w wybranych przypadkach.Bezkosztowo będzie można usunąć np. samosiew z nieużytkowanego gruntu. Z opłatzwolniono osoby fizyczne, które zechcą usunąć drzewo z posesji w celuniezwiązanym z działalnością gospodarczą.

Nowela znosi konieczność uzyskiwania zgody na wycięcie krzewówz przydomowych ogrodów. Bez opłaty i zgody będzie też można usunąć drzewozagrażające bezpieczeństwu, np. złamane po wichurze. Zrobią to odpowiedniesłużby (np. straż pożarna) lub właściciel posesji po oględzinach pracownikagminy.

O wiele łatwiejsze dla obywateli będzie samo określenie, czyplanowane do usunięcia drzewo wymaga zezwolenia. Określono bowiem obwody pnidla poszczególnych gatunków (zastąpią kryterium wieku 10 lat).

Maksymalna kara nałożona na winowajcę nie przekroczy dwukrotnejopłaty, jaką uiściłby, działając w zgodzie z prawem. Będzie też możliwośćumorzenia części lub całości należności.

Wpływy z opłat i kar za usunięcie drzew i krzewów trafią do budżetu powiatu (za drzewa w obrębienieruchomości należących do gminy) lub do NFOŚiGW i funduszy wojewódzkich (wprzypadku miast na prawach powiatu).

W przepisach zapisano zestaw czynności możliwych do wykonania wkoronach drzew. Mają one zapobiegać tzw. ogławianiu drzew (karane będzieusunięcie więcej niż 30% korony).

UZ