FSC – Zamknięcie polskiego przedstawicielstwa

Normal 0 21 false false false EN-US JA X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:””; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:”Cambria”,”serif”; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-ansi-language:EN-US;} 24 lipca FSC International zdecydowało o zamknięciu w trybie natychmiastowym biura w Polsce. Tym samym prowadzący je Związek Stowarzyszeń na rzecz Odpowiedzialnego Leśnictwa przestał być krajowym reprezentantem międzynarodowej organizacji. Nie ma to wpływu na certyfikaty i przebieg audytów kontrolnych.

FSC wskazuje, że zamknięcie biura było następstwem czasowegozawieszenia, które nastąpiło w grudniu ub. roku. Zarząd FSC Polska nie mógłformalnie zrewidować i wdrożyć zmian do statutu FSC Polska, by w pełni przyjąćtrzyizbową strukturę zarządzania organizacją, zgodnie z wymogami FSCInternational – czytamy w komunikacie.

Trzyizbowa struktura to podział na izby przyrodniczą, społecznąi ekonomiczną. Każda z obecnych organizacji członkowskich Związku składała akcesdo jednej z izb. W ub. roku izbę przyrodniczą zasiliło 16 nowych organizacji,które przełamały dotychczasowy monopol jej członków. Ich przyporządkowanieakurat do izby przyrodniczej można jednak uznać za dyskusyjne (np.Stowarzyszenie Leśna Jazda, SITLiD). Trzy organizacje z izby przyrodniczejzgłosiły swoje wątpliwości zarządowi FSC Polska, po czym przesłały skargę doFSC International w Bonn.

Nie można się oprzeć wrażeniu, że między polskim amiędzynarodowym FSC panowały co najmniej trudności komunikacyjne. W lutym tegoroku prezes Zarządu FSC Polska dr hab. Piotr Mederski mówił nam, że jegozdaniem nowy, zatwierdzony 2 października statut związku, kopiujący w zasadziewskazania FSC IC, rozwiązuje problem.

Tymczasem rzecznik FSC IC odpowiada nam: – Jeszcze wlistopadzie ub. roku zgłaszaliśmy Zarządowi FSC Polska, że kopia statutu, którąnadesłał, nie spełnia wymagań FSC IC. Nigdy też nie otrzymaliśmy takiegostanowiska, jakie redakcja przytacza.

W maju krajowy Zarząd podjął próbę uporządkowania alokacjiczłonków Związku, rozsyłając im nowe ankiety członkowskie. Kandydatów do izbyprzyrodniczej potraktowano szczególnie: na dodatkowej stronie znajdują sięwymogi i miejsce na wymienienie całej listy załączników dokumentujących ichzaangażowanie w ochronie przyrody.

Niestety ta akcja przyszła chyba zbyt późno. W ostatnimkomunikacie z Bonn czytamy: Rezultatem ostatniego spotkania, które odbyło sięmiędzy dyrektorami zarządzającymi FSC International a Zarządem FSC Polska, byłouznanie faktu, że dotychczasowe problemy nie zostały rozwiązane oraz że ichrozwiązanie nie będzie możliwe bez szerokich konsultacji z członkami FSCPolska.

Zarząd FSC Polska w komunikacie do swoich członków twierdzinatomiast: Nasze argumenty i plan naprawczy, sprowadzający się m.in. do rewizjiczłonków Izby Przyrodniczej oraz jesiennych wyborów, nie uzyskał akceptacji.

Do końca roku ma zostać wyznaczony tymczasowy krajowyreprezentant FSC. Jego celem będzie pomoc w odbudowaniu podstaw dla nowejreprezentacji FSC w Polsce. Ma on zidentyfikować oraz utworzyć komitet doradczydla FSC w Polsce, wg trzyizbowej struktury, oraz powołać i formalniezarejestrować grupę opracowującą standard FSC (Związek Stowarzyszeń uchwaliłkrajowy standard 20 stycznia 2014 r.).

RafałZubkowicz