Sympozjum „Leśnictwo i Prawo” – Potrzeba dyskusji i zmian

20–22 maja w Białowieży odbyło się sympozjum „Leśnictwo i Prawo. Praktyka a nauka. Stan obecny i perspektywa zmian”. Zorganizowało je Stowarzyszenie Instytut Prawnych Aspektów Gospodarowania Środowiskiem oraz Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

W trakcie tego wydarzenia swoje rozważania przedstawilireprezentanci środowisk naukowych, przede wszystkim wydziałów prawnych ileśnych, oraz kierownictwo Instytutu Badawczego Leśnictwa, a takżeprzedstawiciele LP i jednostek samorządu terytorialnego. W treści licznychwystąpień nie zabrakło wskazania konkretnych propozycji zmian. Prof. WojciechRadecki wraz z mgr Darią Danecką przedstawili koncepcję prawa leśnego, zaśprof. Ewa Czech wskazała m.in. konieczne kierunki zmian w prawnym uregulowaniugospodarki leśnej. Prof. Janusz Niczyporuk podkreślił też problem nasilania siękonfliktów pomiędzy różnymi grupami interesów w związku z gospodarowaniemlasami, które można by rozwiązać w drodze alternatywnego wobec klasycznej drogisądowej rozwiązania sporów.

Kluczowymi kwestiami poruszanymi na sympozjum były problemyinterpretacyjne, występujące na gruncie prawa regulującego gospodarkę leśną,wynikające m.in. z niespójności regulacji prawnych w zakresie gospodarstwaleśnego. Zagadnienie to przedstawił w referacie prof. Andrzej Grzywacz.

Sympozjum uwidoczniło potrzebę głębokiej dyskusji isystematycznego spotykania się środowisk praktyków i naukowców. Liczne pytaniaze strony PGL Lasy Państwowe ukazują, jak wiele pracy jest potrzebne w zakresieanalizowanej materii wśród każdej z grup społecznych zaangażowanych w omawianąmaterię.

Red.