
Szwecja Wyniki finansowe Sveaskogu w 2014 roku Łotwa Drogi leśne w lasach państwowych Saksonia, Niemcy Ruszyły subwencje leśne 2014–2020
Szwecja
Wyniki finansowe Sveaskogu w 2014 roku
W ub. roku szwedzkie lasy państwowe Sveaskog osiągnęły obydwa celefinansowe wyznaczone im przez właściciela. Rentowność podstawowa kapitałuoperacyjnego wyniosła 5,0% (zakładano minimum 4,5%), a wskaźnik określający stosunekzadłużenia netto do kapitału własnego osiągnął wartość 0,44 (cel opiewał na0,3–0,6). Warto tu zaznaczyć, że ubiegłoroczne walne zgromadzenie Sveaskoguobniżyło docelowy poziom rentowności podstawowej kapitału operacyjnego o półpunktu procentowego – w latach 2011–2013 wynosił on 5%.
Zanotowana przez Sveaskog wartość sprzedaży netto sięgnęła 6,23 mld SEK(ok. 2,83 mld zł). W stosunku do 2013 r. oznacza to wzrost o 3%. Większawartość sprzedaży była wynikiem 3% wzrostu przeciętnej ceny surowca drzewnego.Ogólna masa dostaw drewna zrealizowanych przez Sveaskog utrzymała sięzasadniczo na wcześniejszym poziomie (10,8 mln m3). Wzrósł jednak rozmiardostaw drewna tartacznego i papierówki (odpowiednio o 7% i 2%). Znacznie, bo o26%, zmalała natomiast masa dostaw energetycznego surowca drzewnego. Zyskoperacyjny bez uwzględnienia przyrostu wartości aktywów leśnych wyniósł 1,39mld SEK (ok. 631 mln zł) – to o 19% więcej niż w 2013 roku. Było to następstwemzwiększenia o 5% rozmiaru dostaw drewna pochodzącego z lasów własnych (boSveaskog obraca również drewnem skupowanym właśnie w lasach prywatnych),wzrostu przeciętnej ceny surowca drzewnego i poprawy efektywnościgospodarowania.
Podatek CIT za 2014 r. sięgnął 466 mln SEK (ok. 212 mln zł). Zgodnie zobecnymi celami finansowymi Sveaskogu, wysokość dywidendy zwykłej,odprowadzanej przez szwedzkie lasy państwowe do budżetu państwa, powinnawynosić od 60 do 90% zysku po opodatkowaniu, pomniejszonego o korekty z tytułuniekasowych zmian wartości drzewostanów na pniu. Warunkiem wypłaty państwu dywidendy jest utrzymanie struktury kapitału w wyznaczonych ramach. O wysokościdywidendy za ub. rok zadecyduje walne zgromadzenie Sveaskogu zaplanowane nakwiecień br. (jak zawsze otwarte dla publiczności). Za 2013 r. szwedzkie lasypaństwowe odprowadziły do budżetu państwa dywidendę zwykłą w wysokości 450 mlnSEK (ok. 204 mln zł).
W 2014 r. przyrost wartości drzewostanów Sveaskogu wyniósł 969 mln SEK. Na31 grudnia ub. roku rynkowa wartość aktywów leśnych Sveaskogu została określonana 32,52 mld SEK, w tym wartość drzewostanów – na 30,35 mld SEK, a wartośćgruntów – na 2,17 mld SEK.
Macierzystą firmą szwedzkich lasów państwowych jest niegiełdowa spółkaakcyjna Sveaskog AB, której wyłącznym właścicielem jest państwo szwedzkie.Sveaskog AB prowadzi działalność gospodarczą za pośrednictwem zależnych spółekoperacyjnych. Główną firmą operacyjną, działającą w segmencie gospodarkileśnej, jest spółka akcyjna Sveaskog Förvaltnings, w której zarządzie znajdujesię 4,3 mln ha gruntów leśnych, w tym 3,1 mln ha lasów produkcyjnych. Na koniec2014 r. Sveaskog zatrudniał 679 osób (w tym samym czasie w 2013 r. były to 693osoby).
Zgodnie ze strategią Sveaskogu 20% lasów rosnących poniżej piętra reglowegostanowi obszary chronionej przyrody (lasy górskie są w przeszło połowiecałkowicie wyłączone z użytkowania). Trzy podstawowe instrumenty realizacjistrategii Sveaskogu to: wyłączanie lasów gospodarczych z użytkowania, tworzenietzw. ekoparków (duże kompleksy leśne, w których absolutny priorytet ma ochronaprzyrody i które stanowią ogniska bioróżnorodności w stosunku do obszarówprzyległych) i pozostawianie do naturalnego rozwoju mniejszych fragmentów lasówgospodarczych. Na pozostałej powierzchni lasów gospodarczych prowadzona jest wielofunkcyjnagospodarka leśna. Sveaskog nie stosuje rębni zupełnej w formie pełnej: nazrębach pozostawiane jest przeciętnie 9% drzewostanu.
Źródło: www.sveaskog.se
Łotwa
Drogi leśne w lasach państwowych
Infrastruktura Leśna – jednostka Łotewskich Lasów Państwowych SA (LVM) –zbudowała i wyremontowała w 2014 r. blisko 300 km dróg leśnych. Długość nowowybudowanych dróg leśnych sięgnęła 117 km. – Roczny rozmiar inwestycjidrogowych powinien się utrzymywać na poziomie 250–300 km. Dodatkowo nadalbędziemy ulepszać drogi przez odnawianie ich nawierzchni. Pozwoli nam to osiągnąć w bliskiej przyszłości docelową gęstość dróg: 1,5km/100 ha. Ponadto dobra jakość wybudowanych i wyremontowanych dróg zapewnistałość dostaw drewna dla naszych klientów – mówi Matiss Bicevskis, szef DziałuFinansów w Infrastrukturze Leśnej.
![]() |
250-300 km dróg chcą rocznie remontować i budować Łotewskie Lasy Państwowe Fot. www.brekustudenti.lv |
W zarządzie spółki akcyjnej LVM znajduje się 1,62 mln ha gruntówpaństwowych, w tym 1,59 mln ha lasów. Wyłącznym właścicielem LVM jest RepublikaŁotwy, reprezentowana przez Ministerstwo Rolnictwa. Oprócz wspomnianej jużInfrastruktury Leśnej w skład działu Gospodarka Leśna, stanowiącego trzonŁotewskich Lasów Państwowych, wchodzą jeszcze dwie autonomiczne jednostki:Zagospodarowanie Lasu i Pozyskanie/Dostawy Drewna. Spółka LVM zatrudnia ok. 980pracowników, pozyskuje blisko 6 mln m3 drewna rocznie przy przyroście rocznymsięgającym 12 mln m3 i wypłaca państwu łotewskiemu dywidendę rzędu 50 mln eurorocznie.
Zgodnie ze strategią LVM ochrona przyrody jest priorytetowym celemzagospodarowania 20% gruntów spółki. Na pozostałym obszarze prowadzona jestwielofunkcyjna gospodarka leśna, przy czym lasy o szczególnych funkcjachrekreacyjnych i ochronnych zajmują łącznie powierzchnię 180 tys. ha.
Źródło: www.lvm.lv
Saksonia, Niemcy
Ruszyły subwencje leśne 2014–2020
Prywatni i samorządowi właściciele lasów oraz zrzeszenia leśne wgraniczącym z Polską niemieckim kraju związkowym Saksonia mogą już składaćwnioski dotacyjne w ramach nowego okresu subwencyjnego. W połowie stycznia 2015r. w saksońskim dzienniku urzędowym opublikowane zostały bowiem „Wytyczne wsprawie subsydiowania lasów i gospodarski leśnej w okresie subwencyjnym2014–2020”.
Wytyczne do subwencji leśnych mają zastosowanie do dwóch źródeł wsparciafinansowego: saksońskiego PROW 2014–2020, który został zatwierdzony przezKomisję Europejską w grudniu 2014 r., i federalno-landowego programu dotacjistrukturalnych (GAK 2015–2020). W ramach PROW subsydiowane są m.in.:udostępnienie lasu (drogi wywozowe, składnice), przebudowa drzewostanów,odnawianie naturalnych zbiorowisk leśnych, rozbudowa i modernizacja systemówwczesnego wykrywania pożarów leśnych i sporządzanie wspólnych planówzagospodarowania lasów przez drobnych właścicieli gruntów leśnych.
Z kolei w ramach GAK wspierane są przede wszystkim zrzeszenia leśne(wspólny zbyt drewna, pielęgnacja lasu) i zalesianie. Warunkiem subsydiowaniazrzeszeń leśnych jest zatrudnianie przez nie pracowników z wykształceniemleśnym i certyfikowanie wszystkich lasów członkowskich wg standardów PEFC lubFSC.
Ochrona przyrody w lasach dotowana jest w Saksonii nie za pośrednictwemsubwencji leśnych, lecz w ramach specjalnych subwencji na ochronę przyrody. Teostatnie wchodzą w zakres przedmiotowy saksońskich „Wytycznych w sprawiedziedzictwa przyrodniczego”.
Źródło: www.forstpraxis.de
Opr. A.S.