
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
W Polsce jest ok. 107 tys. ha gruntów,które wpisane zostały do ewidencji jako 5100 wspólnot gruntowych (niemała częśćz nich to wspólnoty leśne). Prawie 3500 z nich nie ma uregulowanego stanuprawnego, tzn. nie ustalono: wykazu udziałowców, wielkości udziałów oraz wykazunieruchomości. Aktualne przepisy każą dokonać tych ustaleń wg stanu na dzień 5lipca 1963 r., co nie jest praktycznie możliwe. Ponadto tylko w 1080wspólnotach powstały spółki do zarządzania.
Projekt przewiduje, że jeśli do połowy 2016r. nie uda się ustalić uprawnionych wg dotychczasowych zasad, ustalenieuprawnionych odbędzie się na nowych warunkach. Będą nimi osoby fizyczne lubprawne, które posiadają gospodarstwa rolne i w latach 2011–15 nieprzerwaniekorzystają ze wspólnoty gruntowej albo po prostu zamieszkują lub mają siedzibęna terenie miejscowości, w której znajdują się grunty wspólnotowe. W szczególnysposób potraktowane zostaną wspólnoty leśne. Tu uprawnionymi będą mogły byćtakże osoby fizyczne prowadzące gospodarstwa, ale zamieszkujące w innejmiejscowości, chyba że w latach 2011–15 faktycznie nie korzystały ze wspólnoty.
Jeśli ustalenie uprawnionych się niepowiedzie, nieruchomość obejmie gmina, a jeśli ta nie będzie zainteresowana –Skarb Państwa.
Regulacje mają dotyczyć także ustrojuspółek. Projekt wprowadza także możliwość przekształcenia wspólnot wewspółwłasność w rozumieniu kodeksu cywilnego. Przekształcenie wspólnotygruntowej we współwłasność umożliwiłoby założenie ksiąg wieczystych (obecnienie prowadzi się ich dla wspólnot) oraz zastosowanie przepisów o wyjściu zewspółwłasności.
MK