Szkody od zwierzyny – Prewencja to podstawa

W parlamencie trwają prace nad opiniowaniem senackiego projektu zmian w ustawie o ochronie przyrody. W proponowanych poprawkach Skarb Państwa odpowiadałby za wszystkie szkody wyrządzone przez wilki, bobry, niedźwiedzie, rysie i żubry. Bez znaczenia miałoby być, czy szkoda powstała na gruncie leśnym, rolnym, rybackim czy jeszcze innym.

Zmianyte są konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2013 r., który uznałzawężanie odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody powodowane przez bobrytylko do tych powstałych na gruntach rolnych, leśnych lub rybackich zaniezgodne z Konstytucją. Podobnie stało się rok później ze szkodamiwyrządzanymi przez żubry (uznawano tylko te w uprawach, płodach rolnych lub wgospodarstwie leśnym), wilki, niedźwiedzie i rysie (straty w pogłowiu zwierzątgospodarskich; w przypadku niedźwiedzi także w pasiekach i uprawach rolnych).

  90% wypłacanych w ubiegłym roku odszkodowań dotyczyło szkód wyrządzanych przez bobry
  Fot. www.pl.wikipedia.org/J. Zięba

Odszkodowania, które Skarb Państwa wypłaciłza te gatunki do listopada ub. roku, sięgnęły 13,7 mln zł (z tego 90% zabobry). Wielkość rekompensat wypłacanych co roku za szkody powodowane przezwszystkie zwierzęta chronione systematycznie rośnie (patrz wykres).


W senackim projekcie zmian w ustawie oochronie przyrody Ministerstwo Środowiska chce wprowadzić zmiany. Resort niejest zachwycony pomysłem bezwzględnej, automatycznej wypłaty odszkodowań zaszkody powodowane przez wskazanych pięć gatunków zwierząt. Chciałby, aby doustawy wprowadzić zapis mówiący o odpowiedzialności podmiotu ubiegającego się oodszkodowanie, czyli w praktyce np. właściciela gruntu. Miałoby to zapobiegaćsytuacji, w której właściciel lub użytkownik gruntu pozostaje całkowiciebierny, nie współpracuje z RDOŚ przy akcjach prewencyjnych (mimo że tefinansują niektóre działania zapobiegawcze). Uaktywnia się dopiero w momenciezaistnienia szkody, wysuwając roszczenia odszkodowawcze.

UZ